• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Taras wentylowany

Poznaj nowoczesne rozwiązanie stosowane w budownictwie, jakim jest taras wentylowany. Zobacz, na czym polega ta technologia, jak powstaje taras wentylowany oraz jakie są korzyści i wady takiej konstrukcji.
Taras wentylowany

Taras wentylowany to bezfugowa technologia, w której płytki ułożone są na specjalnych wspornikach tworząc tym samym pustą przestrzeń między podłożem a nawierzchnią tarasu, umożliwiając swobodny przepływ powietrze.

Konstrukcja tarasu wentylowanego

Konstrukcję tarasu wentylowanego tworzy podłoże, wsporniki oraz płyty tarasowe. Niekiedy używa się też podkładek.

Stabilność konstrukcji zapewnia odpowiednio przygotowane podłoże. Musi być ono odpowiednio wypoziomowane. Przyjmuje się, że spad 1-2% zapewni skuteczny odpływ wody opadowej. Konieczne jest ustabilizowanie podłoża. Można zdecydować się na wykonanie go z dobrze zagęszczonego żwiru, betonu lub innej stabilnej powierzchni.

Jeśli taras zlokalizowany jest nad innym pomieszczeniem budynku, kluczowe jest idealne zaizolowanie podłoża, bowiem na nie przedostawać się będzie woda deszczowa czy zimą pośniegowa. Przedostanie się jej do struktury podłoża skutkowałoby zawilgoceniem sufitu i ścian w pomieszczeniu pod tarasem.

Wsporniki to podpory, na których układane będą płyty tarasowe. Rozmieszcza się je w równych odstępach na powierzchni całego tarasu, aby zapewnić równomierne rozłożenie obciążenia. Ich odpowiednie wypoziomowanie zagwarantuje równe ułożenie płyt tarasowych. W przypadku jakichkolwiek odchyleń dzięki regulacji wsporników można łatwo uzyskać równą, dobrze wypoziomowaną powierzchnię.

Pomiędzy wspornikami a podłożem oraz płytkami stosuje się niekiedy podkładki. Zapewniają one większą stabilizację, zapobiegają mikroruchom płytek, wyciszają ewentualne tarcia i uderzenia płytek o wsporniki.

Do zbudowania nawierzchni tarasów wentylowanych stosuje się płyty gresowe, betonowe, kamienne. Płyty stosowane w takich konstrukcjach mają nieco inne wymiary. Minimalna ich grubość to 2 cm. Materiał musi być znacznie bardziej wytrzymały niż w przypadku płytek klejonych. Pomiędzy ułożonymi płytami pozostają kilkumilimetrowe szczeliny, których się niczym nie wypełnia, nie fuguje.

Gdzie sprawdzi się taras wentylowany?

Na taras wentylowany warto zdecydować się, gdy jego umiejscowienie powoduje, że priorytetem jest skuteczne odprowadzanie wody i ochrona przed wilgocią. Ponadto lżejsza konstrukcja takiego rozwiązania lepiej sprawdzi się, jeśli taras zlokalizowany jest na dachu, balkonie, gdy pod nim znajduje się inne pomieszczenie.

W rejonach o dużych wahaniach temperatur taras wentylowany będzie dobrym wyborem ze względu na lepszą izolację termiczną, jaką gwarantuje ta technologia.

Ponadto to doskonała opcja, jeśli pod powierzchnią tarasu chcemy ukryć instalacje techniczne, zachowując jednocześnie łatwy dostęp do nich.

Materiały na taras wentylowany

Aby zapewnić skuteczne odprowadzanie wody z podłoża tarasu, stosuje się odpowiednie materiały hyroizolacyjne. Mogą to być specjalne maty, papa, beton o właściwościach hydroizolacyjnych oraz inne preparaty blokujące przepływ wody.

Na krawędziach tarasu montuje się profile okapowe, które zabezpieczą brzegi tarasu przed erozją, wnikaniem wody. Są to estetyczne elementy wykończeniowe, mające za zadanie odprowadzanie wody i ochronę krawędzi tarasu.

Wsporniki dostępne są w różnych rozmiarach. Niektóre z nich mają stałą wysokość. Można wybrać wsporniki regulowane, pozwalające ustawić pożądany wymiar, łatwiej dopasować ułożenie płyt, szczególnie, jeśli zadbać trzeba o odpowiedni spad powierzchni.

Oferta płytek stosowanych do ułożenia powierzchni tarasu wentylowanego jest duża. Do wyboru są materiały betonowe, kamienne, gresy. Wszystkie muszą się wyróżniać dużą wytrzymałością na działanie czynników atmosferycznych oraz odpornością na obciążenia.

Płytki dostępne są w różnych kolorach i wzorach, można więc aranżować powierzchnię tarasu zgodnie z własnymi preferencjami, oczekiwaną estetyką, stylem domu, ogrodu.

Zalety tarasów wentylowanych

Zasadnicze zalety konstrukcji tarasu wentylowanego, to przede wszystkim:

  • łatwość odprowadzenia wody, która swobodnie przepływa przez szczeliny między płytami a następnie spływa po odpowiednio przygotowanym podłożu, dzięki czemu nie zalega na powierzchni tarasu; eliminuje się tym samym ryzyko zawilgocenia czy uszkodzenia płytek,
  • możliwość prowadzenia instalacji pod tarasem – znajdująca się między płytkami a podłożem przestrzeń pozwala na ukrycie np. przewodów elektrycznych, systemów nawadniających, rur wodociągowych, co jest rozwiązaniem praktyczny, estetycznym, gwarantującym łatwy dostęp w razie konieczności konserwacji instalacji,
  • izolacja termiczna – przestrzeń między płytkami a podłożem stanowi naturalną barierę izolacyjną, chroniącą taras przed ekstremalnymi temperaturami; powierzchnia tarasu zachowuje komfortową temperaturę zarówno latem, jak i zimą,
  • lżejsza konstrukcja – ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku tarasów zlokalizowanych na dachach, balkonach, wszędzie tam, gdzie nośność jest ograniczona,
  • łatwość montażu – płyty na dystansach układa się szybciej niż w przypadku ich klejenia a następnie fugowania, ponadto w razie uszkodzenia łatwo wymienić jedną płytę bez konieczności jej wykuwania, ewentualna konserwacja izolacji podłoża również może być przeprowadzona bez straty materiałów na powierzchni tarasu – wystarczy płyty po prostu zdjąć, a następnie ponownie ułożyć.

Wady tarasów wentylowanych

Tarasy wentylowane to rozwiązanie nowoczesne, skuteczne i trwałe. Minusem zastosowania takiej technologii będzie wyższy nieco koszt tej realizacji. Wynika to z konieczności zastosowania innych nieco materiałów, precyzyjnego wykonania podłoża oraz zatrudnienia fachowców posiadających specjalistyczną wiedzę w tej dziedzinie.

Fot. opoczno.eu

Treści powiązane

Zawilgocenie ścian – norma, badania
Zawilgocenie ścian – norma, badania
Choć woda jest składnikiem większości materiałów budowlanych oraz uczestniczy w wielu procesach na budowie, jej nadmiar na etapie użytkowania może być niszczący dla obiektów budowlanych. Poznaj metody badania wilgotności ścian oraz poziomy zawilgocenia, które wymagają (lub nie) określonych działań.
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa poruszania się po posesji o zmroku czy nocą. Właściwe zaprojektowanie punktów świetlnych, dobór odpowiednich lamp, spójnych ze stylem domu i ogrodu, pozwala uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne. Poznaj rodzaje lamp ogrodowych, ich zastosowania oraz zasady tworzenia oświetlenia ogrodu.
Podjazd do domu – z czego zbudować?
Podjazd do domu – z czego zbudować?
Podjazd do domu to reprezentacyjna część posesji. Ważne, żeby była funkcjonalna, praktyczna, ale i estetyka ma tu bardzo duże znaczenie. Z czego więc wykonać podjazd, aby był trwały, służył długie lata, a jednocześnie dobrze się komponował ze stylem zabudowy, harmonizował z otoczeniem, posiadał walory dekoracyjne?
Przydomowy basen
Przydomowy basen
Kuszący orzeźwiającą wodą w upalne dni przydomowy basen to marzenie wielu posiadaczy domów z ogrodem. Czy budowa basenu to skomplikowana inwestycja? Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na budowę basenu?
Zaprawy murarskie i ich zastosowanie
Zaprawy murarskie i ich zastosowanie
Zaprawa murarska to mieszanina, służąca do łączenia elementów. Stanowi jeden z ważniejszych i popularniejszych materiałów budowlanych, wchodzących w skład chemii budowlanej. W zależności od zastosowania inne będą jej parametry, skład chemiczny, właściwości. Poznaj, gdzie wykorzystuje się zaprawy murarskie, jakie są ich rodzaje i z czego się je wykonuje.
Ogród zimowy
Ogród zimowy
Ogród zimowy to zadaszona, przeszklona konstrukcja, najczęściej połączona z bryłą domu. To zatem dodatkowa przestrzeń do całorocznego relaksu, z rozległym widokiem na ogród, okolicę. Poznaj zalety ogrodów zimowych, zasady ich konstruowania i wskazówki ich urządzania.
Odwodnienie liniowe działki
Odwodnienie liniowe działki
Zobacz, jak rozwiązać problem zalegającej wody opadowej na chodniku czy podjeździe do garażu. Dowiedz się, gdzie może mieć zastosowanie odwodnienie liniowe, z jakich składa się elementów, gdzie i kiedy warto je zamontować.
Układanie kostki brukowej
Układanie kostki brukowej
Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych stosowanych do utwardzania nawierzchni podjazdów czy wytyczania ścieżek na działkach. Jaką kostkę wybrać? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak układać kostkę brukową? Kilka porad zbieramy w tym artykule.
Zaprawy klejowe
Zaprawy klejowe
Zaprawę klejową stosować można m.in. na beton, tynk, cement, cegłę, pustaki czy materiały ceramiczne. Aby wyrób ten spełniał swoje funkcje, musi posiadać określone właściwości. Z czego składa się zaprawa klejowa? Jakie są rodzaje zapraw i gdzie najlepiej zastosować konkretne produkty? Dowiedz się więcej o zaprawach klejowych.

Komentarze

brak komentarzy…