• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Przydomowy basen

Kuszący orzeźwiającą wodą w upalne dni przydomowy basen to marzenie wielu posiadaczy domów z ogrodem. Czy budowa basenu to skomplikowana inwestycja? Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na budowę basenu?
Przydomowy basen

Basen we własnym ogródku to doskonały sposób na relaks, odpoczynek, chwilę ochłody w upalne lata. Daje zupełnie nowe możliwości spędzania wolnego czasu.

Dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają w szybkim czasie skonstruować przydomowy basen na czas sezonu letniego. Nieco bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem jest budowa wkopanego na stałe basenu. Jakie kwestie należy uwzględnić i co po kolei wykonać?

Budowa basenu - lokalizacja

Po pierwsze trzeba znaleźć optymalną lokalizację. Z perspektywy użytkownika będzie to miejsce nasłonecznione przez większą część dnia, jednocześnie osłonięte, dające poczucie komfortu, intymności, ciszy i spokoju.

Planowana lokalizacja musi być zgodna z wymaganiami wynikającymi z warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Uwzględnić należy przebiegające pod powierzchnią ziemi instalacje, rury, znajdujące się na terenie działki szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków.

Co więcej, jeśli powierzchnia planowanego basenu będzie większa niż 50 m2, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Przy mniejszych basenach wystarczy zgłoszenie budowy.

Lokalizując basen należy uwzględnić warunki gruntowe. Przeszkodą mogą okazać się wysokie wody gruntowe.

Niecka basenowa - rodzaje

Jeśli już wiemy, gdzie stanie basen, pora na wybór niecki. Dostępne są różne materiały czy technologie budowy basenów. Na tym etapie należy zdecydować też o głębokości basenu w poszczególnych jego częściach.

Do wyboru są różne rodzaje niecek:

 • niecki poliestrowe lub aluminiowe
 • niecki ze stali szlachetnej
 • niecki betonowe lub żelbetonowe
 • ekologiczne niecki drewniane.

Każda z nich wymaga osadzenia lub zbudowania w przygotowanym wcześniej wykopie, na wzmocnionym czy zbrojonym podłożu.

Gotowe niecki poliestrowe wybrać można w konkretnym kształcie, rozmiarze i kolorze. Są to wytworzone w zakładzie produkcyjnym baseny, które w całości docierają na miejsce budowy. Dzięki temu czas potrzebny na budowę basenu ogrodowego jest znacznie krótszy.

Stalowe niecki wykonane ze specjalnej ocynkowanej stali, która powinna być odporna na działanie wody i rdzę. Są całkiem wygodne w czyszczeniu, ale ich wadą jest koszt i małe możliwości dobrania kształtu i rozmiaru basenu.

Większą dowolność daje samodzielna budowa basenu – pozwala stworzyć przestrzeń o zaprojekowanym kształcie i rozmiarze.

Budowa basenu z prefabrykowanych bloczków polega na wymurowaniu niecki, osadzeniu elementów wyposażenia (reflektory, skimery, dysze), wykonaniu izolacji zewnętrznej, ociepleniu ścian, otynkowaniu jej wnętrza a następnie wyłożeniu geodezyjną wykładziną i folią PCV. Ostatnim etapem jest wykończenie obejścia odpowiednio dobranymi materiałami wykończeniowymi.

W przypadku basenu prefabrykowanego z drewnianą niecką jego szkielet stanowi impregnowane ciśnieniowo drewno. Dno wykopu musi być odpowiednio zagęszczone i utwardzone. Do stabilizowania konstrukcji drewnianej służą stalowe i drewniane belki. Wnętrze basenu wykładane jest matami izolującymi a następnie folią PCV.

Montaż instalacji

Po osadzeniu czy wybudowaniu niecki montuje się niezbędne elementy instalacji, konieczne do działania basenu, takich choćby jak dysze napływowe, rury, kable, węże, reflektory czy skimmer.

Następuje również montaż techniki basenowej. Umieszcza się ją w przygotowanym pomieszczeniu umieszczonym w ziemi, w biskiej odległości od niecki albo w pomieszczeniu do tego przeznaczonym w domu, garażu, altanie ogrodowej.

Otoczenie basenu

Obszar wokół basenu najlepiej wykończyć w sposób, który ułatwi utrzymanie czystości, zapewni komfort i bezpieczeństwo poruszania się. Samo zabezpieczenie brzegów basenu nie wystarczy. Bezpośrednia bliskość nawierzchni ogrodowej, trawy bardzo utrudni zabezpieczenie wody przed zabrudzeniami.

Dobrze sprawdzają się antypoślizgowe płytki, drewno egzotyczne. Materiały te wyglądają estetycznie, łatwo z nich usunąć nieczystości, nawiewane liście, które mogłyby być przenoszone do basenu.

Otoczenie basenu to często przestrzeń, na której znajdą się leżaki, parasole. Warto tak zaaranżować ten obszar, aby stanowił strefę komfortu, wypoczynku, wygody.

Akcesoria do przydomowego basenu

Samo wykonanie niecki i wypełnienie jej wodą nie zapewni komfortu korzystania. Woda w basenie wymaga ciągłego oczyszczania, dezynfekcji. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę wody można zainwestować w jej ogrzewanie. Sprawdzi się z pewnością przesłona, która – zaciągana na noc nad lustrem wody – zapobiegnie wychładzaniu się ogrzanej w ciągu dnia wody w basenie.

Wśród akcesoriów koniecznych do komfortowego użytkowania basenu oraz takich, w które warto zainwestować znajdą się:

 • filtr (w zależności od wielkości basenu)
 • drabinka (jeśli nie ma innego zejścia)
 • odkurzacz dna
 • środki uzdatniające wodę
 • tester do badania wody (przyrząd do badania pH wody oraz zawartości w wodzie np. chloru, bromu)
 • pokrycie basenu lub zadaszenie
 • automatyka pomiarowo-dozująca
 • oświetlenie podwodne
 • wyposażenie służące do podgrzewania wody.

Korzystanie z basenu uatrakcyjnią takie instalacje jak przeciwprąd, kaskadowa wylewka, leżanki, ławeczki do masażu, gejzery, masaże ścienne.

***

Wśród producentów I wykonawców basenów ogrodowych wskazać można firym BedorfSPA, Fiber Polska, BestPools, CompassPools, Europol, Folkpool.

Fot. CompassPools

Treści powiązane

Badania geotechniczne przed budową domu
Badania geotechniczne przed budową domu
Posadowienie budynku na nieznanym gruncie może doprowadzić do usterek a nawet nieodwracalnych uszkodzeń. Dowiedz się, na czym polega badanie gruntu, komu je zlecić i dlaczego jest ważne dla powodzenia całej inwestycji.
Budowa przydomowego szamba
Budowa przydomowego szamba
Jeśli w miejscu, gdzie budujemy dom, nie ma doprowadzonej kanalizacji, trzeba znaleźć inne rozwiązanie odprowadzania ścieków. Alternatywą jest budowa przydomowego szamba. Zobacz, czy konieczne jest pozwolenie na budowę do zrealizowania takiej inwestycji. Jakie są zasady i warunki budowy szamba przy domu.
Studnia głębinowa na działce
Studnia głębinowa na działce
Studnia głębinowa pozwala korzystać z zasobów wód podziemnych. Dowiedz się, kiedy warto rozważyć budowę studni głębinowej. Sprawdź, jakie są prawne aspekty wykonania studni głębinowej. Poznaj korzyści takiej inwestycji oraz jej koszty.
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Samowola budowlana
Samowola budowlana
Zasady wznoszenie wszelkich budowli, konstrukcji regulują przepisy prawa. Jasno określają, jakie warunki muszą być spełnione, aby określona inwestycja mogła powstać. Jakiekolwiek naruszenia w tym zakresie traktowane są jako samowola budowlana. Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku dopuszczenia się samowoli budowlanej? Czy taką budowę można zalegalizować?
Kruszywa dekoracyjne
Kruszywa dekoracyjne
Kruszywa szczególne zastosowanie mają w branży budowlanej przede wszystkim jako składnik materiałów budowlanych, służą także do umacniania, przygotowywania podłoża czy wykonywania prac wykończeniowych. To jednak niejedyne przeznaczenie kruszyw. Upodobali je sobie ogrodnicy, designerzy przestrzeni, architekci zieleni, którzy stosują kruszywa jako materiał dekoracyjny, wykończeniowy określonych aranżacji. Poznaj rodzaje kruszyw dekoracyjnych, ich zastosowania, możliwości użycia w charakterze ozdoby.
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Wprowadzone zmiany określające nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają ograniczyć praktyki nierespektowania przez deweloperów ogólnospołecznych wymagań stawianych dobrej architekturze. Jakie zmiany przewiduje rozporządzenie? W jakim zakresie nowelizacja ustawy ukróci praktyki patodeweloperów?
Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie
Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa poruszania się po posesji o zmroku czy nocą. Właściwe zaprojektowanie punktów świetlnych, dobór odpowiednich lamp, spójnych ze stylem domu i ogrodu, pozwala uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne. Poznaj rodzaje lamp ogrodowych, ich zastosowania oraz zasady tworzenia oświetlenia ogrodu.

Komentarze

brak komentarzy…