Technologie bezwykopowe
Na czym polega technologia bezwykopowa?
Technologia bezwykopowa polega na prowadzeniu prac podziemnych bez wykonywania rozkopów na całej długości budowanej lub remontowanej infrastuktury. Otwory w ziemi sprowadzają się do kilku punktów, przede wszystkim wykopania komory startowej i odbiorczej. Nie usuwa się ziemi z przestrzeni nad biegnącymi rurami czy przewodami. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu wykonuje się przekop pod powierzchnią ziemi.
Zastosowanie technologii bezwykopowej
Technologię bezwykopową stosuje się w miejscach o takich warunkach gruntowych, które utrudniają lub uniemożliwiają prowadzenie prac w tradycyjny sposób. Chodzi tu choćby o pokonywania przeszkód w postaci rzek i innych cieków wodnych, akwenów, szlaków komunikacyjnych, nasypów, obszarów chronionych.
To rozwiązanie świetnie się sprawdza przy budowie:
- przewodów kanalizacyjnych i wodociągowych
- rurociągów
- rur osłonowych dla innych przewodów (gazociągów, przewodów ciepłowniczych)
- tuneli.
Metody technologii bezwykopowej
W zależności od typu prowadzonych prac stosuje się np:
- mikrotunelig
- pipe-eating.
Mikrotuneling polega na drążeniu tunelu przy pomocy tarczy wiertniczej z jednoczesnym przeciskiem rur przewodowych, przy czym cały proces jest prawie całkowicie zautomatyzowany. Jest to technologia jednoetapowego wykonywania rurociągów. Sterowanie przeciskiem odbywa się poprzez specjalną głowicę przegubową, której położenie zmieniane jest za pomocą hydraulicznych siłowników sterujących.
Pipe-eating to metoda stosowana w sytuacji konieczności wymiany odcinka infrastruktury. Remontowany fragment jest rozkruszany i wraz z otaczającym gruntem wydobywany do komory startowej, a w to miejsce wbudowuje się nowe rury.
Sprzęty wykorzystywane w technologii bezwykopowej
Do wykonywania przewiertów i prac podziemnych bez wykopów konieczne są specjalistyczne sprzęty i narzędzia.
Przebijaki pneumatyczne (krety) wykorzystuje się do układania przewodów o najmniejszej średnicy.
Do mikrotunelingu stosuje się specjalną głowicę naprowadzaną wiązką lasera.
Przy układaniu kanalizacji sprawdzają się wiertnice grawitacyjne.
Korzyści technologii bezwykopowej
Prowadzenie prac podziemnych w tej technologii pozwala zachować praktycznie całkowicie bez zakłóceń ład panujący na powierzchni. Zminimalizowane są utrudnienia dla mieszkańców okolicznych terenów.
Unika się długotrwałego paraliżu w ruchu drogowym, konieczności rekonstrukcji obszarów objętych pracami, odbudowy chodników, dróg, zieleni.
Tym samym skraca się czas i koszty budowy. Badania wskazują, że wykorzystanie technologii bezwykopowej pozwala również znacznie ograniczyć emisję CO2.
Brak wykopu ogranicza potencjalne osiadanie terenu w miejscu prac. To metoda bezpieczniejsza, nie wymaga pracy ludzi na przodku tunelu.
Technologię bezwykopową można stosować niemal we wszystkich warunkach gruntowych, zarówno od formacji luźnych, do skalnych. W metodzie bezwykopowej nie trzeba obniżać zwierciadła wody gruntowej wzdłuż trasy przewiertu, czego wymagałaby tradycyjna technologia. Prace uniezależnione są od warunków atmosferycznych, mogą być wykonywane przez cały rok.
Wśród firm realizujących technologię bezwykopową wskazać można Nawitel, Tolos, Blejkan, Borma, Atma.
Fot. atma.info.pl