Jakiego artykułu szukasz?

Wzrost importu cementu z Ukrainy zagraża sektorowi cementowemu w Polsce - komentuje Krzysztof Kieres, Przewodniczący SPC

W I połowie 2024 r. import cementu z Ukrainy wyniósł 283 tys. ton - to o 106% więcej niż w tym samym okresie 2023 r. oraz niemal tyle, ile w całym 2023 r. (331 tys. ton).
Wzrost importu cementu z Ukrainy zagraża sektorowi cementowemu w Polsce - komentuje Krzysztof Kieres, Przewodniczący SPC

Napływ cementu zza naszej wschodniej granicy rośnie z roku na rok i osłabia polską gospodarkę. Szacuje się, iż jeszcze w tym roku import cementu z Ukrainy osiągnie znacznie powyżej pół miliona ton, a w 2025 r. może przekroczyć nawet milion ton.

Ponad 100% wzrost w skali roku

W pierwszym półroczu 2024 r. import cementu z Ukrainy wyniósł 283 tys. ton - to o 106% więcej niż w tym samym okresie 2023 r. oraz niemal tyle, ile w całym 2023 r. (331 tys. ton). Szacuje się, iż jeszcze w tym roku import cementu z Ukrainy osiągnie znacznie powyżej pół miliona ton, a w 2025 r. może przekroczyć nawet milion ton.

Według danych Ministerstwa Finansów, Ukraina dominuje w imporcie cementu do Polski. W 2023 r. było to ok. 86%, a w styczniu 2024 r. - 91% całości importu do naszego kraju. Napływ cementu zza naszej wschodniej granicy rośnie z roku na rok - i tak jak ma to miejsce w przypadku zboża - osłabia polską gospodarkę.

Import z Ukrainy nieuczciwą konkurencją

Niekontrolowany napływ cementu z Ukrainy można nazwać nieuczciwą konkurencją, ponieważ tamtejsi producenci nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Opłata za każdą wyemitowaną tonę CO2 wynosiła w ostatnich latach od kilkudziesięciu do ponad 100 euro, a prognozy Bloomberga mówią o nawet 150 euro/tonę CO2 w 2030 r.

Przemysł cementowy w Polsce stoi przed ogromnym wyzwaniem dekarbonizacji, co wymaga budowy kosztochłonnych (0,5 - 1,5 mld zł dla jednego zakładu) instalacji CCS do wychwytywania CO2. Wobec braku polityki państwa w tym obszarze, w połączeniu z importem cementu z Ukrainy, może to poskutkować ograniczeniem, a następnie przeniesieniem produkcji z Polski.

Jeżeli nie zostaną podjęte działania w celu ochrony miejsc pracy, może to doprowadzić do przeniesienia produkcji cementu z naszego kraju. Wpłynie to na całą gospodarkę oraz budownictwo, jak i na samorządy, gdzie przemysł cementowy jest kluczowym pracodawcą i płatnikiem podatków. Branża cementowa w Polsce zatrudnia bowiem ponad 4 tys. pracowników, a w całym łańcuchu dostaw zapewnia 22 tys. miejsc pracy.

– Co warte podkreślenia, producenci cementu w Polsce generują dla krajowej gospodarki ok. 3,8 mld wartości dodanej oraz niemal 1,9 mld zł dochodów dla sektora finansów publicznych - mówi Krzysztof Kieres, Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Cement i beton to filary gospodarki, budownictwa oraz lokalnych gospodarek. W Polsce cement jest produkowany lokalnie, z lokalnych surowców i sprzedawany lokalnie, co nie tylko generuje wpływy dla gospodarki, ale również przekłada się na niższy ślad węglowy. Cementownie zagospodarowują także 10% polskich odpadów komunalnych, będąc filarem gospodarki odpadami. W przypadku ograniczenia produkcji cementu, nie będą one w stanie wykorzystać tylu odpadów co dotychczas, co wpłynie na cały system gospodarki odpadami.

Konieczne uszczelnienie granic

Rosnący import cementu z Ukrainy zwiększa ślad węglowy tego materiału, co wynika m.in. z konieczności jego przewozu na znacznie większe odległości. Transport i późniejszy przeładunek cementu z Ukrainy niejednokrotnie odbywa się z naruszeniem przepisów BHP oraz obowiązujących norm środowiskowych.

Polska nie ma obecnie narzędzi ochrony granic - swoich oraz Unii Europejskiej - przed importem m.in. cementu. Mechanizm CBAM, czyli tzw. graniczny podatek węglowy, jest dopiero na etapie implementacji i wymaga uszczelnienia. Obecnie eksporterzy składają tylko deklaracje, a nie ponoszą z tego tytułu żadnych opłat.

Nawet pełne wdrożenie mechanizmu CBAM, zapowiadane od 1 stycznia 2026 r., nie zapewni ochrony polskiego rynku przed napływem spoza UE. Dlatego też konieczne jest wprowadzenie innych mechanizmów chroniących krajowych producentów, a także zwiększenie kontroli nad importem cementu z Ukrainy.


Zobacz także wizytówkę Stowarzyszenia Producentów Cementu w portalu.

Treści powiązane

Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Chińskie Stowarzyszenie Producentów Cementu (China Cement Association, CCA) oraz Światowe Stowarzyszenie Producentów Cementu i Betonu (Global Cement and Concrete Association, GCCA) podpisały zobowiązanie do partnerstwa.
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Produkcja cementu pomimo unowocześniania technologii ciągle przyczynia się do ogromnej emisji CO2 do atmosfery. Czy można zastąpić cement innym, bardziej ekologicznym spoiwem? Czy możliwe jest wytworzenie betonu beż użycia cementu.
Zeroemisyjna cementownia na Kujawach coraz bliżej
Zeroemisyjna cementownia na Kujawach coraz bliżej
Projekt zeroemisyjnej cementowni realizowany jest przez Orlen wraz z Lafarge (Holcim) i Air Liquide. Ma na celu zbudowanie morskiego terminalu, w którym przeładowywane będzie CO2 transportowane z Cementowni Kujawy. Zmniejszanie emisji dwutlenku węgla w sektorze cementowym jest kluczowe dla osiągnięcia zeroemisyjności w budownictwie.
Rodzaje i zastosowanie cementów
Rodzaje i zastosowanie cementów
Cement to kluczowy składnik betonu, innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Czym się różnią poszczególne rodzaje cementu a tym samym do czego są wykorzystywane? Jakie są klasy cementów? Te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Cement to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych podczas większości robót budowlanych i wchodzący w skład mieszanek betonowych, tynkarskich i wielu innych produktów chemii budowlanej. Prawidłowy dobór tego budulca zapewnia trwałość wykonywanych elementów.
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Cement z recyklingu
Cement z recyklingu
Ograniczanie śladu węglowego odgrywa kluczową rolę w działaniach mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i ochronę środowiska. Wdrażanie bardziej energooszczędnych technologii i procesów produkcji materiałów budowlanych to szansa na obniżenie zużycia energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dowiedz się o rozwiązaniu, jakim jest cement z recyklingu. Poznaj jego właściwości i zalety a także zastosowania.

Komentarze

brak komentarzy…