Zielone dachy
Zielony dach to każda konstrukcja budowlana pokryta roślinami. Jest ciekawym rozwiązaniem pozwalającym zagospodarować nieużyteczne powierzchnie, dając interesujący efekt wizualny. Może być alternatywą dla tradycyjnego przydomowego ogródka, na który brakuje miejsca na niewielkiej posesji. Zielony dach dodaje miejskiemu krajobrazowi naturalnego uroku.
Dzięki zastosowaniu zielonego dachu budynki i budowle zyskują niezwykłe walory estetyczne, przyciągają uwagę. Stają się oryginalne, cieszą oko, są ciekawsze wizualnie.
Zalety zielonego dachu
Za wyborem takiej konstrukcji przemawia przede wszystkim aspekt ekologiczny. Wskazać trzeba jednak również kwestie ekonomiczne i społeczne stosowania takich rozwiązać w budownictwie.
Do najważniejszych korzyści z zastosowania dachu zielonego należą:
- gromadzenie wody deszczowej poprzez buforowanie jej w warstwie roślinnej, podłożu oraz warstwie drenującej,
- oczyszczanie powietrza przez rośliny znajdujące się na poszyciu dachowym,
- obniżenie temperatury otoczenia – warto pamiętać o tym, że rośliny pochłaniają światło słoneczne, które w 50% jest absorbowane, a w 30% odbite,
- stworzenie w otoczeniu chłodniejszego i przyjemniejszego klimatu, tym samym redukcja zapotrzebowania na stosowanie systemów klimatyzacji, co pozwala oszczędzać energię i zmniejsza rachunki za prąd,
- zwiększenie efektywności działania paneli słonecznych, dzięki obniżeniu temperatury panującej na dachu,
- zmniejszenie poziomu hałasu zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku pokrytego zielonym dachem.
Gdzie sprawdzi się zielony dach?
Takie rozwiązanie można zastosować praktycznie wszędzie. Przy odpowiednim dopasowaniu poszycia zielony dach można zainstalować na:
- domu jednorodzinnym
- bloku
- budynku użyteczności publicznej
- budynku przemysłowym
- altanie
- garażu
- wiacie śmietnikowej.
Rodzaje zielonych dachów
Ze względu na rodzaj użytkowania, szatę roślinną a tym samym przewidywane obciążenia dachy dzieli się na:
- intensywne
- ekstensywne.
Intensywne dachy zielone to niczym ogrody z możliwością nasadzenia praktycznie dowolnej roślinności, w tym drzew i krzewów. Pozwalają także na instalację takich elementów jak baseny, oczka wodne czy patia. To dodatkowe miejsca relaksu na świeżym powietrzu, stanowiące dodatkową przestrzeń wypoczynkową w wielu obiektach użyteczności publicznej oraz w prywatnych domach.
Na dachach ekstensywnych wykorzystuje się rośliny o mniejszych wymaganiach pielęgnacyjnych. Dachy takie są lżejsze, łatwiejsze w uprawie.
Jakie rośliny na zielony dach?
Na dachach intensywnych nie ma większych ograniczeń co do wyboru roślin. Obsadzić je można drzewami, niższymi roślinami, jak choćby trawy ozdobne, byliny, zioła oraz niskie krzewy.
Do dachów ekstensywnych trzeba wybrać rośliny o płytkim ukorzenieniu, odporniejsze na suszę, promieniowanie słoneczne, niskie temperatury oraz silne wiatry. Sprawdzi się tu trawa, mech, zioła, niskie krzewy czy rozchodniki. Dobrym wyborem może być rumianek pospolity, macierzanka, krwawnik pospolity, ukwap dwupienny, driakiew kaukaska, czyściec wełnisty czy głowienka.
Konstrukcja zielonego dachu
Konstrukcję zielonego dachu tworzy kilka warstw, począwszy od hydroizolacji, przez drenaż aż po warstwę roślin. Wszystko po to, aby z jednej strony zabezpieczyć wnętrza pokryte zielonym dachem przed wnikaniem wilgoci oraz stworzyć optymalne warunki do wzrostu roślin. Kluczowym parametrem przy zakładaniu ogrodu na dachu jest odpowiednia nośność stropu, który musi wytrzymać duże obciążenie – warstwę roślinności oraz podłoża także w czasie intensywnych opadów deszczu lub śniegu oraz siłę ssącą wiatru.
Modelowy zielony dach składa się z następujących warstw:
- wegetacyjnej (to rośliny lub podłoże),
- filtracyjnej,
- drenażowej,
- ochronnej (to bariera dachu chroniąca go przed uszkodzeniami mechanicznymi),
- przeciwkorzennej, chroniącej pokrycie dachowe przed przerastaniem roślin,
- pokrycia dachowego,
- warstwy rozdzielającej,
- izolacji termicznej,
- paroizolacji.
Różnice w konstrukcji dachu ekstensywnego i intensywnego:
Rys. a8architektura.pl
Zielone dachy na rynku
Wśród firm zajmujących się projektowaniem czy konstrukcją dachów zielonych wskazać można przykładowo Soprema, Sempergreen, Greenfloor