• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

Chęć zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wiąże się z dokonaniem określonych formalności. Dowiedz się, jak wygląda ta procedura, jakie należy przygotować dokumenty i gdzie je dostarczyć. Jakie obowiązują terminy i czy zawsze zmiana sposobu użytkowania obiektu jest możliwa.
Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

Czego dotyczy zmiana sposobu użytkowania obiektu

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części polega na:

  • podjęciu albo zaprzestaniu w obiekcie budowlanym lub jego części takiej działalności, która zmienia warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń
  • podjęciu w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zaliczanej do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

W powyższych sytuacjach konieczne jest zgłoszenie w urzędzie chęci zmiany użytkowania obiektu.

Kto może zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu

Możliwość dokonania takiej formalności ma osoba posiadająca prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, czyli:

  • właściciel
  • inwestor
  • zarządca obiektu budowlanego.

Gdzie zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu

Zmianę taką zgłasza się do odpowiedniego starosty, prezydenta miasta na prawach powiatu albo wojewody – zależnie od rodzaju obiektu.

Zgłoszenia należy dokonać przed wykonaniem jakichkolwiek prac wpływających na zmianę sposobu użytkowania obiektu lub jego części.

Formalności można załatwić osobiście w urzędzie, listownie lub elektronicznie, za pośrednictwem portalu e-budownictwo.

Jeśli zgłoszenie będzie zawierać jakieś braki, urząd wyśle postanowienie wzywające do ich usunięcia.

W sytuacji, gdy zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania, urząd przyjmie zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania tak zwaną milczącą zgodą. Oznacza to, że nie otrzymuje się żadnego pisma o zgodzie na zmianę sposobu użytkowania.

Jakie dokumenty do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu

Część wymaganych dokumentów musi być złożona w oryginale (są nimi dokumenty elektroniczne opatrzone podpisem elektronicznym). Dotyczy to choćby pełnomocnictwa oraz oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Pozostałe mogą być skanami lub zdjęciami oryginałów.

W dostarczanej dokumentacji znajdą się:

  • zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
  • opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego
  • opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • decyzja o warunkach zabudowy albo decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego
  • decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
  • ekspertyza techniczna, wykonana przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności
  • pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych (o ile dotyczy)
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo

Niekiedy zmiana sposobu użytkowania obiektu wiąże się z przeprowadzeniem robót budowlanych, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy – koniecznie trzeba dopełnić tych formalności.

Ekspertyza techniczna przy zmianie sposobu użytkowania obiektu

Konieczne jest zlecenie sporządzenia ekspertyzy technicznej, jeśli zmiana sposobu użytkowania obiektu wpływa na:

  • bezpieczeństwo pożarowe
  • bezpieczeństwo powodziowe
  • bezpieczeństwo pracy
  • bezpieczeństwo zdrowotne
  • bezpieczeństwo higieniczno-sanitarne
  • bezpieczeństwo ochrony środowiska
  • wielkość lub układ obciążeń.

Zmiana sposobu użytkowania obiektu bez zgłoszenia

Gdy organ nadzoru budowlanego ustali, że dokonano zmiany użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia, przeprowadzi postępowanie legalizacyjne. Może się to wiązać z otrzymaniem postanowienia:

  • wstrzymującego użytkowanie obiektu budowlanego lub jego części
  • nakazującego przedstawienie w wyznaczonym terminie dokumentów wymienionych w postanowieniu.

Uzupełnienie wymaganej dokumentacji i poniesienie dodatkowo odpowiedniej opłaty pozwala na zalegalizowanie zmiany sposobu użytkowania. W przeciwnym razie organ nakaże przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

Kiedy można zmienić sposób użytkowania obiektu budowlanego

Zmiany sposobu użytkowania obiektu można dokonać:

  • po 30 dniach od złożenia zgłoszenia pod warunkiem, że urząd nie wniósł sprzeciwu w tym terminie
  • po otrzymaniu zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

Termin 30-dniowy liczony jest od złożenia kompletnego zgłoszenia, czyli jeśli zgłoszenie było uzupełniane, to termin liczony jest od daty tego uzupełnienia lub od upływu terminu wskazanego w postanowieniu o uzupełnieniu zgłoszenia.

Zmianę sposobu użytkowania należy zrealizować w ciągu 2 lat od złożenia zgłoszenia. Po tym czasie wymagane będzie ponowne zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania.

Jeżeli natomiast zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga wykonania robót budowlanych:

  • objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę – rozstrzygnięcie w sprawie zmiany sposobu użytkowania następuje w decyzji o pozwoleniu na budowę
  • objętych obowiązkiem zgłoszenia – można je rozpocząć po upływie 21 od zgłoszenia.

Decyzja o sprzeciwie na zmianę sposobu użytkowania obiektu

Może się zdarzyć, że zamiast milczącej zgody na zmianę sposobu użytkowania obiektu urząd wydaje sprzeciw. Taka decyzja może mieć miejsce w sytuacji, gdy:

  • zmiana sposobu użytkowania wymaga wykonania robót budowlanych, które mogą być prowadzone tylko na podstawie pozwolenia na budowę
  • zamierzony sposób użytkowania jest niezgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy lub decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz innymi aktami prawa miejscowego
  • zmiana sposobu użytkowania może spowodować niedopuszczalne:
      • zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia
      • pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków
      • pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych
      • wprowadzenie i zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich (gdy twoja inwestycja oddziałuje na sąsiednie działki).

Fot. Freepik

Treści powiązane

Samowola budowlana
Samowola budowlana
Zasady wznoszenie wszelkich budowli, konstrukcji regulują przepisy prawa. Jasno określają, jakie warunki muszą być spełnione, aby określona inwestycja mogła powstać. Jakiekolwiek naruszenia w tym zakresie traktowane są jako samowola budowlana. Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku dopuszczenia się samowoli budowlanej? Czy taką budowę można zalegalizować?
Rozbiórka budynku – formalności i przepisy prawa
Rozbiórka budynku – formalności i przepisy prawa
Nie każdy obiekt nadaje się do remontu. Pozbycie się istniejącego budynku to czasem pierwszy etap przygotowania działki pod budowę nowego domu. Jakie formalności należy spełnić, aby rozebrać istniejącą budowlę? Czy jest wymagane pozwolenie? A może wystarczy zgłoszenie do urzędu chęci rozebrania budynku?
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Prawo geodezyjne i kartograficzne
Prawo geodezyjne i kartograficzne
Dowiedz się więcej o przepisach prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zobacz, jakie treści zawiera ustawa regulująca te przepisy, poznaj podstawowe zapisy prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Prawo budowlane – zmiany 2024
Prawo budowlane – zmiany 2024
1 kwietnia 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. Zobacz, czego dotyczą nowe rozporządzenia. Które przepisy zmienią swoje brzmienie.
Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie
Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Wprowadzone zmiany określające nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają ograniczyć praktyki nierespektowania przez deweloperów ogólnospołecznych wymagań stawianych dobrej architekturze. Jakie zmiany przewiduje rozporządzenie? W jakim zakresie nowelizacja ustawy ukróci praktyki patodeweloperów?
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.

Komentarze

brak komentarzy…