Zmiany w prawie budowlanym 2025

Nowe definicje budowli i budynku
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują bardziej precyzyjne definicje budynku i budowli. Celem tych zmian jest wyeliminowanie dotychczasowych niejasności interpretacyjnych oraz zapewnienie jednolitości i prawidłowości w opodatkowaniu nieruchomości. Nowe przepisy wpłyną na klasyfikację obiektów i wymuszą aktualizację dokumentacji.
Budynek to obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, a jego wyróżnikiem jest fundament i dach.
Budowlą jest określony rodzaj obiektu budowlanego, który nie jest budynkiem ani obiektem małej architektury.
W praktyce oznacza to konieczność przeglądu posiadanego majątku i zgłoszenia ewentualnych zmian. Niektóre obiekty, dotychczas uznawane za budynki, mogą zostać sklasyfikowane jako budowle – i odwrotnie. Może to również skutkować obowiązkiem opodatkowania obiektów, które wcześniej nie podlegały podatkowi. Doprecyzowaniu ulegnie również definicja obiektów trwale związanych z gruntem, takich jak urządzenia techniczne.
Przykładowo - zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego - instalacja fotowoltaiczna będzie kwalifikowana jako budowla, co oznacza znacznie korzystniejszą podstawę podatkową, dzięki czemu przydomowa elektrownia fotowoltaiczna będzie opodatkowana tylko w zakresie części budowlanej.
Korzystne zmiany podatkowe obejmą przydomowe dekoracje i elementy architektury ogrodowej. Dotyczyć będą przede wszystkim dużych figur ogrodowych, wolnostojących fontann oraz altan. Obiekty te nie będą traktowane jako samodzielne budowle, a tym samym nie będą podlegać opodatkowaniu.
Schrony w podziemnych kondygnacjach
Sytuacja geopolityczna Polski i rosnąca potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa ludności stały się przyczyną wprowadzenia kolejnej zmiany w prawie budowlanym.
1 stycznia 2025 r. weszły przepisy informujące, że „Kondygnacje podziemne w budynkach użyteczności publicznej lub budynkach mieszkalnych wielorodzinnych oraz garaże podziemne, jeżeli nie przewidziano w nich budowli ochronnej, projektuje się i wykonuje w sposób umożliwiający zorganizowanie w nich miejsc doraźnego schronienia”. Nowe wymogi budowlane będą obowiązywać dopiero dla obiektów, które otrzymają pozwolenie na budowę lub dopuszczenie do użytku dopiero po 31.12.2025 r.
Spełnienie przez garaże i piwnice kryteriów miejsca doraźnego schronienia wymaga wznoszenia znacznie wytrzymalszych konstrukcji nośnych oraz samych wejść do kondygnacji podziemnych. Nowo budowany obiekt będzie musiał mieć wzmocnione stropy nad piwnicą czy garażem. Projekt musi uwzględniać odpowiednią wentylację oraz możliwość przechowywania podstawowego wyposażenia w sytuacjach awaryjnych. Realizacje takich inwestycji będą się wiązały z zastosowaniem bardziej wytrzymałych materiałów, co automatycznie przełoży się na wyższe koszty.
Obowiązkowe plany ogólne
Do końca grudnia 2025 gminy mają obowiązek przygotowania planów ogólnych, które zastąpią dotychczasowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Plan ogólny określi główne funkcje terenów, maksymalną powierzchnię zabudowy oraz standardy ekologiczne. Będzie to dokument koordynujący działania budowlane w gminach.
Fot. Freepik
Treści powiązane

Pozwolenie na budowę

Rozbiórka budynku – formalności i przepisy prawa

Obiekt budowlany, budynek, budowla

Budowa na zgłoszenie

Zamówienia publiczne – przepisy, tryby, progi

Nowe przepisy budowlane od 15 sierpnia 2024 roku

Rządowe wsparcie w przechwytywaniu CO2 w budowlance

Warunki zabudowy

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?

Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym

Dokumenty przed rozpoczęciem budowy

Prawo geodezyjne i kartograficzne
