Znakowanie materiałów budowlanych
Na co zwrócić uwagę, wybierając materiał do budowy lub gotowy wyrób? Jakie oznaczenia muszą znajdować się na pewnym, gwarantującym jakość produkcje?
Znak CE
Znak CE to skrót od francuskich słów Conformite Europeenne - zgodność europejska.
Znak CE oznacza, że wyrób jest zgodny z tak zwanymi normami zharmonizowanymi, czyli normami określającymi właściwości użytkowe danego przedmiotu przyjętymi przez europejskie organy normalizacyjne. Jeśli dla danego produktu nie ustalono norm zharmonizowanych, może on być oznaczony znakiem CE, o ile producent opracuje i upubliczni deklarację właściwości użytkowych. Poprzez tę deklarację bierze na siebie odpowiedzialność za zgodność wyrobu budowlanego z określonymi właściwościami oraz jego zgodność z normami unijnymi przewidzianymi dla danego rodzaju materiałów i wyrobów.
Korzyści oznakowania CE
Symbol CE jest gwarancją spełnienia przez wyrób określonych wymagań. Deklaracja zgodności CE uprawnia producenta do wprowadzenia wyrobu na rynek, zwłaszcza w przypadku określonych kategorii produktów, w których obowiązek stosowania oznakowania CE jest odpowiednio obwarowany prawnie.
Wiele firm podejmuje współpracę wyłącznie z podmiotami, których produkty posiadają oznakowanie CE.
Wyrób, który posiada znak CE może być wprowadzony do obrotu na terytorium wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej.
Znak budowlany
Znak budowlany przewidziany jest dla wyrobów, dla których nie ma europejskich norm zharmonizowanych lub dla których nie została wydana europejska ocena techniczna, a mogą być bezpiecznie używane.
Produkt również musi przejść procedurę nadania znaku budowlanego, który następnie umieszcza się w widocznym miejscu na opakowaniu.
Umieszczenie znaku budowlanego na wyrobie budowlanym wiąże się z odpowiedzialnością producenta za zgodność tego wyrobu z deklarowanymi właściwościami użytkowymi, wymaganiami określonymi w Ustawie o wyrobach budowlanych oraz w przepisach odrębnych mających zastosowanie do tego wyrobu.
Deklaracja właściwości użytkowych – co zawiera
Deklaracja właściwości użytkowych wydawana dla wyrobów oznaczonych zarówno znakiem CE jak i znakiem budowlanym powinna zawierać m.in. takie treści, jak:
- określenie typu wyrobu, dla którego została sporządzona
- system lub systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobu budowlanego
- numer referencyjny i datę wydania normy zharmonizowanej lub europejskiej oceny technicznej, która została zastosowana do oceny każdej zasadniczej charakterystyki
- zamierzone zastosowanie lub zastosowania wyrobu budowlanego zgodnie z odpowiednią zharmonizowaną specyfikacją techniczną
- wykaz zasadniczych charakterystyk określonych w tej zharmonizowanej specyfikacji technicznej dla deklarowanego zamierzonego zastosowania lub zastosowań wyrobu
- właściwości użytkowe co najmniej jednej z zasadniczych charakterystyk wyrobu budowlanego odpowiednich dla deklarowanego zamierzonego zastosowania lub zastosowań.
Znaki z innych krajów
W obrocie na polskim rynku mogą znaleźć się wyroby legalnie wprowadzone do obrotu w innym kraju. Mowa tu o państwach członkowskich Unii Europejskiej, państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo w Turcji. Zamiast oznakowania CE wyrób taki będzie miał znak dopuszczalny na terenie danego kraju wymienionego wyżej, a także informacje o jego właściwościach użytkowych oznaczonych zgodnie z przepisami państwa, w którym wyrób budowlany został wprowadzony do obrotu, instrukcje stosowania, instrukcje obsługi oraz informacje dotyczące zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa, jakie ten wyrób stwarza podczas stosowania i użytkowania.
Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Materiałów Budowlanych
Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Materiałów Budowlanych prowadzony jest przez Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zawiera informacje dotyczące wyrobów budowlanych podlegających oznakowaniu znakiem budowlanym, niezgodnych z wymaganiami określonymi w Ustawie o wyrobach budowlanych. Można tam sprawdzić, jakie zagrożenia może spowodować zakwestionowany wyrób budowlany.
Fot. Freepik