Agregaty prądotwórcze
Agregat prądotwórczy, nazywane także prądnicą czy generatorem, to urządzenie, które zamienia energię mechaniczną na energię elektryczną. Służy do dostarczania zasilania elektrycznego w miejscach, gdzie brakuje stałego źródła energii elektrycznej lub w sytuacjach awaryjnych, gdy występuje przerwa w dostawie prądu.
Agregaty prądotwórcze są wygodnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy potrzebne jest tymczasowe zasilanie elektryczne. Wiele urządzeń nie toleruje nawet milisekundowych przerw w dostawie energii elektrycznej, innym bardziej szkodzą długotrwałe przestoje, dlatego tak ważną sprawą jest zasilanie awaryjne. Generatory są źródłem zasilania z czasem podtrzymania nawet do kilku dni.
Ważne jest jednak prawidłowe użycie, obsługa i konserwacja agregatu prądotwórczego, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczne działanie.
Agregat prądotwórczy – budowa i działanie
Generator prądotwórczy składa się z:
- silnika spalinowego
- generatora (prądnicy) wraz z układem automatycznego wzbudzenia
- regulatora prędkości obrotowej oraz napięcia generatora
- układu sterowania, automatyki SZR (opcjonalnie) i rozruchu
- analizatora sieci
- systemu monitorującego pracę agregatu
- rozdzielnicy
- aparatury łączeniowej
Rozruch urządzenia trwa od kilku do kilkunastu sekund. Silnik spalinowy napędza generator elektryczny, wytwarzając prąd. Silnik może być zasilany różnymi paliwami, takimi jak benzyna, olej napędowy, gaz ziemny czy propan-butan.
Najwyższą jakością i trwałością cechują się agregaty prądotwórcze z prądnicami synchronicznymi napędzanymi wysokoprężnymi silnikami diesla o znamionowej prędkości obrotowej 1500 obr./min, chłodzone cieczą.
Rodzaje agregatów prądotwórczych
Na rynku dostępne są agregaty prądotwórcze z trzema rodzajami silników:
- z dwu- lub czterosuwowym silnikiem benzynowym (o mocy 12–15 kW)
- z silnikiem diesla (o mocy od kilku kW do kilku MW)
- z silnikiem na gaz płynny.
Generatory dzielą się także na:
- mobilne
- stacjonarne
- do zabudowy
- zewnętrzne
Ze względu na rodzaj prądnic występują agregaty:
- jednofazowe – do 10 kW
- trójfazowe – od kilku kW do kilku MW
- synchroniczne – do kilku MW
Agregaty można podzielić także w zależności na rodzaj sterowania nimi na:
- ręczne
- automatyczne
- automatyczne z układem Samoczynnego Załączenia Rezerwy
Zastosowanie agregatów prądotwórczych
Generatory prądotwórcze są dostępne w różnych rozmiarach i mocach, aby można było dostosować je do różnych potrzeb.
Agregaty prądotwórcze mogą być wykorzystywane:
- w domach i budynkach - agregaty prądotwórcze mogą być używane do zapewnienia zasilania w przypadku awarii sieci elektrycznej lub w miejscach, gdzie brakuje stałego źródła energii elektrycznej; mogą dostarczać prąd do podstawowych urządzeń domowych, takich jak lodówki, oświetlenie, ogrzewanie czy pompy wodne
- na budowach i placach budowy, tam, gdzie potrzebne jest tymczasowe zasilanie elektryczne do narzędzi, maszyn i oświetlenia
- w sektorze przemysłowym, wielu branżach, takich jak produkcja, rolnictwo czy usługi, agregaty prądotwórcze są wykorzystywane jako źródło awaryjne lub rezerwowe zasilanie elektryczne, aby uniknąć przestojów w pracy
- w sektorze usługowym, głównie takich miejscach, jak hotele, restauracje, ośrodki wypoczynkowe czy szpitale, aby zapewnić ciągłe zasilanie elektryczne w przypadku awarii sieci
- w rekreacji i na kempingu, na imprezach plenerowych, gdzie mogą dostarczać energię do namiotów, przyczep kempingowych, sprzętu rekreacyjnego i oświetlenia
Jaki agregat wybrać?
Wybór urządzenia powinien być dostosowany do potrzeb zasilanych odbiorników. W zależności od tego, co ma zasilić, należy dobrać moc agregatu.
Moc odbiorników wskazana jest na tabliczkach znamionowych każdego z nich lub instrukcji obsługi, aczkolwiek najlepiej jest dokonać pomiarów elektrycznych w momencie rozruchu poszczególnych urządzeń, co pozwoli określić szczytowe wartości obciążeń. Sumując moce wszystkich zasilanych agregatem odbiorników należy wybrać generator mocy o 20-30% wyższej niż łączne zapotrzebowanie zasilanych urządzeń.
Zasilanie awaryjne
Układ agregat prądotwórczy oraz zasilacz to połączenie gwarantujące zasilanie bezprzerwowe. Nawet najkrótszy czas potrzebny na rozruch agregatu może spowodować przerwę w zasilaniu, której uniknąć można dzięki wykorzystaniu energii zgromadzonej w baterii zasilacza awaryjnego.
Wiele urządzeń nie toleruje nawet milisekundowych przerw w dostawie energii elektrycznej, innym bardziej szkodzą długotrwałe przestoje, dlatego tak ważną sprawą jest zasilanie awaryjne.
To idealne rozwiązanie choćby w takich obiektach jak szpitale, banki, zakłady produkcyjne, lotniska, hotele.