Czyszczenie domowej klimatyzacji
Nowoczesne, designerskie urządzenia gwarantujące pożądaną w pomieszczeniu temperaturę to niestety siedlisko drobnoustrojów. Ze względu na powstającą w trakcie pracy klimatyzatora wilgoć, jest to miejsce podatne na rozwój grzybów i bakterii. Nawet doskonałej jakości filtry nie są w stanie uchronić przed tym naturalnym procesem.
Zaniedbanie czyszczenia klimatyzatora spowoduje, że wydostające się z niego powietrze będzie złej jakości. Ponadto obniżona zostanie wydajność urządzenia, chłodzenie nie będzie tak skuteczne, zwiększy się za to pobór prądu.
Jak często czyścić klimatyzator?
Producenci i instalatorzy zalecają „cykliczne” serwisowanie urządzeń. Tak naprawdę decydować powinna intensywność korzystania z klimatyzatora. Jeśli w sezonie regularnie, przez dłuższy czas chłodzimy powietrze w pomieszczeniu, dodatkowo klimatyzator służy także jako źródło ciepła zimą, serwis powinien być zdecydowanie częstszy.
Zaleca się dwukrotnie w ciągu roku wyczyścić wymienniki ciepła, najlepiej przed sezonem letnim, czyli wiosną, a następnie jesienią.
Z kolei filtry w intensywnie eksploatowanym urządzeniu warto czyścić nawet co trzy miesiące.
Czyszczenie obudowy
Do wymycia obudowy wystarczy użyć zwilżonej ściereczki, ewentualnie z dodatkiem niewielkiej ilości delikatnego środka czyszczącego. Bardzo często na obudowie gnieżdżą się roztocza, dlatego warto wszelkie zanieczyszczenia usuwać z obudowy klimatyzatora na bieżąco.
Czyszczenie filtra klimatyzatora
Filtry w dostępnych obecnie urządzeniach są wielokrotnego użytku, nie ma konieczności ich wymiany po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zabrudzenia, wystarczy ten element umyć.
Filtr wyjmuje się po otwarciu skrzynki klimatyzatora, wystarczy go dokładnie odkurzyć i spłukać pod bieżącą wodą. Niekiedy konieczne jest użycie lekkich detergentów. Filtr przed ponownym umieszczeniem należy dokładnie wysuszyć.
Wybrane modele klimatyzatorów posiadają czujniki informujące o stanie tego elementu, które w odpowiednim momencie poinformują o konieczności wymiany lub wyczyszczenia filtra.
Czyszczenie parownika klimatyzatora
Do wyczyszczenia parownika używa się przeznaczonych do tego celu środków chemicznych niwelujących gromadzące się w tym miejscu drobnoustroje. Procedura polega na spłukiwaniu tego elementu. Spływający środek czyszczący dociera do tacy skroplin, skąd jest odprowadzany (podobnie jak skropliny) na zewnątrz, dezynfekując tym samym cały odpływ.
Czyszczenie skraplacza
Skraplacz znajduje się w jednostce zewnętrznej. To element, który szczególnie narażony jest na zbierający się kurz, pyłki roślinne. Osadzając się w lamelach powodują one obniżenie wydajności urządzenia. Zaniedbanie czyszczenia tego elementu może skutkować głośniejszą pracą jednostki zewnętrznej.
Odgrzybianie klimatyzacji
Ta czynność jest niezwykle ważna, bowiem gwarantuje, że powietrze wydostające się z klimatyzatora będzie czyste i zdrowe, pozbawione chorobotwórczych drobnoustrojów.
Odgrzybianie polega na naniesieniu w urządzeniu specjalnej pianki. Doskonałą metodą jest ozonowanie lub rozprowadzenie płynu dezynfekującego przy użyciu urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. Powoduje to, że środek zmienia się w parę docierającą do praktycznie każdego zakamarka klimatyzatora i usuwa z niej wszelkie zarazki.
Odgrzybianie klimatyzacji najczęściej powierza się specjalistycznym firmom, posiadającym sprawdzone środki i urządzenia.
Komu zlecić czyszczenie klimatyzacji?
Wiele czynności obsługowych związanych z utrzymaniem sprawności i wydajności urządzenia można wykonać samemu.
Kompleksowy serwis najlepiej powierzyć firmie zewnętrznej. Fachowy przegląd pozwala wychwycić potencjalne usterki na ich początkowym etapie. Specjaliści skontrolują takie aspekty, jak:
- stan skraplacza pod względem zanieczyszczeń i uszkodzeń
- temperaturę w parowniku i przepływ środka chłodzonego
- szczelność urządzenia i instalacji z czynnikiem chłodniczym oraz jego ciśnienie (niekiedy wymagające uzupełnienia)
- zużycie oleju w sprężarkach, łożyska oraz kierunek obrotów wentylatorów
- szczelność i drożność układu odprowadzenia skroplin
oraz skutecznie wyczyszczą skraplacze jednostki zewnętrznej, obudowę, tacę ociekową i sprawdzą prawidłowości działania urządzenia.
Fot. Freepik