• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Domowa sauna

Korzystanie z sauny to obecnie już nie tylko luksus podczas pobytu w eleganckim hotelu czy centrum odnowy biologicznej. Relaks niczym w spa możemy zapewnić sobie we własnym domu. Jaka jest oferta domowych saun? Ile kosztuje sauna w domu?
Domowa sauna

Kultura saunowania kojarzy nam się z Finlandią, choć ta bardzo popularna tam forma oczyszczania i regenerowania ciała i umysłu poprzez przebywanie w pomieszczeniu z wysoką temperaturą, o określonej wilgotności znana była w odległej historii na całym świecie. Długość sesji saunowej zależy od indywidualnej tolerancji na ciepło. Zaleca się, aby jednorazowy pobyt w saunie trwał od 5 do max 20 minut.

Domowa sauna

Możliwość regularnego poddawania się seansom saunowym daje montaż sauny w domu. Na potrzeby prywatnych klientów dostępne są sauny wewnętrzne lub ogrodowe.

Sauny wewnętrze to przestrzenie adaptowane zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami klientów lub gotowe moduły, boksy instalowane w przewidzianych dla nich miejscach domu.

Sauny ogrodowe to niewielkie domki z wyposażeniem pozwalającym na relaks w wysokiej temperaturze. Mogą być uzupełnione o takie elementy, jak kabina prysznicowa, przebieralnia czy balia z zarówno gorącą, jak i zimną wodą. Pozwalają cieszyć się ciepłymi kąpielami przez cały rok.

Sauny ogrodowe również mogą być projektowane pod potrzeby klientów lub dostępne w formie gotowych modułów, różniących się elewacją zewnętrzną, układem wnętrza, kubaturą czy przeszkleniami.

Wymogi techniczne sauny domowej

Konkretne wymagania techniczne zależą od rodzaju wybranej sauny. Do działania sauny niezbędne są:

  • dopływ wody
  • gniazdo elektryczne z oddzielnym obwodem (zazwyczaj wystarcza gniazdo 230 V).

Sauna powinna posiadać dobrą wentylację, aby nie dopuścić do rozwoju drobnoustrojów.

Sauna fińska (sucha) zazwyczaj jest zbudowana z drewna. Z kolei ze względu na dużą wilgotność wnętrza saun parowych wykonuje się z płytek ceramicznych, tworzyw sztucznych lub hartowanego szkła.

Rodzaje saun

W zależności od upodobań, akceptowanej temperatury i wilgotności można zdecydować się na saunę innego typu. Najpopularniejsze z nich to:

  • sauna sucha
  • sauna parowa
  • sauna infrared

W saunie suchej wilgotność powietrza jest niska (ok. 10%), temperatura utrzymuje się w przedziale 70-90, a czasami nawet więcej stopni Celsjusza.

Temperatura w saunie parowej jest niższa, za to wysoka wilgotność powoduje, że odczucia ciepła są inne, wyższe.

Sauna infrared pozwala uzyskać pożądany efekt przy niższej odczuwalnej temperaturze. Działa z wykorzystaniem promienników podczerwieni, które nie nagrzewają całego pomieszczenia, a jedynie bezpośrednio ciało. Odczuwalna temperatura w saunie infrared waha się od 50 do 60 stopni Celsjusza. Ten rodzaj sauny nie wymaga długiego nagrzewania pomieszczenia, można z niej skutecznie korzystać już po ok. 10 minutach od włączenia.

Dostępne są sauny łączące funkcje saun suchych, parowych i infrared.

Producenci oferują także takie rozwiązania jak sauny solne – wbudowane w ściany bloki soli, które pozwalają poddawać się zdrowotnej inhalacji. W wyniku wysokiej temperatury z soli uwalniają się lecznicze mikroelementy, między innymi jod, wapń czy magnez.

Źródło ciepła w saunie

Sercem każdej sauny jest odpowiedni do jej rodzaju piec oraz sterownik.

Moc pieca zależy od wielkości pomieszczenia i oczekiwanej wysokości temperatury.

Sauna sucha podgrzewana jest piecem elektrycznym, z ułożonymi na nim rozgrzewającymi się kamieniami, które można polewać wodą.

W saunie fińskiej montowany jest dodatkowo parownik, zwiększający we wnętrzu wilgotność. Do parownika można dodać olejki eteryczne lub zioła, które zwiększą doznania zapachowe i pozwolą uzyskać efekt aromaterapii.

W saunie infrared źródłem ciepła są promienniki podczerwieni, których fale wnikają bezpośrednio wewnątrz ciała.

Sterowniki mogą mieścić się przy piecu, na zewnątrz sauny lub być elementem zdalnego systemu sterowania.

Inteligentne sauny

Nowoczesne, inteligentne sauny sterowane są zdalnie z poziomu aplikacji na urządzeniu mobilnym. Możesz rozgrzać saunę przed powrotem do domu, a informacja o jej gotowości będzie przekazana w formie powiadomienia na telefonie.

Kontrola zadanej temperatury odbywa się dzięki umieszczonym we wnętrzu czujnikom. W przypadku przegrzania następuje automatyczne awaryjne wyłączenie pieca.

Upływ wskazanego czasu saunowania sygnalizowany jest dźwiękiem lub migającym światełkiem.

Inteligentna sauna pozwala na ustawianie własnych programów ze wskazanym czasem trwania seansu, uruchomieniem odpowiedniego oświetlenia, muzyki czy funkcji aromaterapii.

Akcesoria do sauny

Dla wygody i komfortu korzystania z kąpieli w naszej saunie nie powinno zabraknąć takich elementów wyposażenia jak termometr, higrometr, wiadro na wodę z chochelką, klepsydra do odliczania czasu, drewniane oparcia czy zagłówki, ewentualnie olejki eteryczne.

Na etapie konfigurowania sauny zdecydować można o rodzaju oświetlenia. Zależnie od upodobań wybrać można przyciemnione, ciepłe światło lub uzyskać ciekawe efekty (np. rozgwieżdżone niebo, kolorowe poświaty) dzięki umieszczonym pasom LED.

Jeśli chcemy relaksować się przy muzyce, konieczne będzie zamontowanie systemu audio.

Zalety saunowania

Wśród dobroczynnych skutków saunowania wskazuje się poprawę krążenia, obniżenie ciśnienia krwi, uelastycznienie skóry, redukcję stresu, poprawę jakości snu.

Seans w saunie suchej umożliwia oczyszczenie organizmu z toksyn, wspomaga pozbycie się wirusów, regeneruje mięśnie po wysiłku fizycznym.

Regularne seanse w domowej saunie solnej zapewniają poprawę drożności dróg oddechowych, redukują objawy alergii, poprawiają dostarczanie tlenu do organizmu. Ponadto sól ma również działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, pomaga też osobom z problemami skórnymi.

Kąpiele w domowej saunie ziołowej wpływają korzystnie na układ oddechowy, odpornościowy, nerwowy, oczyszczają i nawilżają skórę.

Ile kosztuje domowa sauna?

Zależnie od rodzaju i wielkości naszego domowego spa, zastosowanych materiałów, wyboru dodatkowego wyposażenia za domową saunę zapłacimy od kilku (ok. 8 tysięcy zł) do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Producenci saun

Wśród firm produkujących domowe sauny wymienić można m.in.: Supine, Infrahome, Ecosauna, Vingberg, Saunal, Tapis, AMS Sauna, MEGIW, Saunaline.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Czego nie można robić na własnej posesji?
Czego nie można robić na własnej posesji?
Wolnoć Tomku w swoim domku? Nie do końca. Przepisy jasno mówią, jakie działania podjęte na własnej działce mogą skutkować otrzymaniem mandatu.
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Poziom wilgotności w domu
Poziom wilgotności w domu
Nasze dobre samopoczucie, zdrowie, komfort przebywania w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wilgotność powietrza – parametr często pomijany i niekontrolowany. Jak zbadać o nawilżenie powietrza? Jaki jest optymalny poziom wilgotności? Jak utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu?
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Regulacja drzwi balkonowych
Regulacja drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe nie działają poprawnie? Może wymagają regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie ustawić je w pozycji poziomej i pionowej, aby równo przylegały do ościeżnicy. Sprawdź, kiedy warto regulować drzwi balkonowe i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę.
Okucia do drzwi i okien
Okucia do drzwi i okien
Okucia to metalowe mechanizmy, pozwalające na sprawne otwieranie, zamykanie czy rozszczelnianie okien lub drzwi balkonowych. Na co zwrócić uwagę wybierając okna lub drzwi tarasowe konkretnego producenta? Jakie są rodzaje okuć i jaką konkretnie pełnią funkcję?
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?

Komentarze

brak komentarzy…