• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Innowacje w budownictwie

Poznaj obszary branży budowlanej, w których innowacyjne rozwiązania w sposób szczególny przyczyniają się do eko-transformacji sektora, koniecznej dobie szybkich zmian klimatycznych oraz destrukcyjnych działań wpływających na środowisko.
Innowacje w budownictwie

Nowoczesne budownictwo nie jest obecnie możliwe bez zaawansowanych technologii, cyfrowych rozwiązań, inteligentnych materiałów. Zmienia się podejście do projektowania, konstruowania. Odpowiedzialność za dobrostan ludzi i planety wymaga konkretnych działań i plantów.

Zapisy prawne wymuszają na przedsiębiorcach wdrażanie pewnych rozwiązań, które przekładają się na zmniejszenie ingerencji w środowisko. Jednocześnie innowacyjne rozwiązania związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem budują pozytywny wizerunek firm, otwierają drogę do certyfikacji ich wyrobów i usług. Rosnąca świadomość społeczeństw powoduje, że inwestorzy wybierają nowoczesne technologie, zrównoważone materiały, rozwiązania energooszczędne, przyczyniające się do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Jakie innowacje w branży budowlanej w sposób szczególny wpisują się w eko trend?

Technologie cyfrowe

Modelowanie BIM

Technologia BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) to całościowy proces tworzenia informacji o budowanym zasobie, integrujący wielobranżowe dane na przestrzeni jego cyklu rozwojowego. Technologia ta pozwala na współpracę zespołów projektowych we współdzielonym środowisku chmurowym. W przestrzeni tej przechowywane są wszystkie dane skojarzone z projektem i dostęp do nich możliwy jest dla każdego członka zespołu w czasie rzeczywistym.

Internetowy plac budowy

Na placach budowy pojawiają się automatyczne łaziki, roboty inspekcyjne, drony, mechaniczne ramiona automatyzujące powtarzalne zadania. To nowoczesne technologie z obszaru automatyki i robotyki, których zadaniem jest poprawa wydajności i produktywności w budownictwie. Zastosowanie tych urządzeń znacznie redukuje czas realizacji projektów, optymalizuje procesy budowlane.

Zrównoważone budownictwo

Postulaty zrównoważonego budownictwa realizowane są poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze zastosowania nowoczesnych materiałów, idei „zero waste”, zmniejszania zapotrzebowania na energię, właściwej aranżacji przyległych terenów zielonych, ekonomicznie uzasadnionego wykorzystania bogactw naturalnych.

Zmniejszeniu zużycia energii w budynkach służyć mogą systemu odzysku energii, panele fotowoltaiczne, wykorzystanie energii geotermalnej, technologie pasywnego chłodzenia.

Zrównoważone materiały budowlane

Zrównoważone materiały to takie, które mają minimalny wpływ na środowisko w całym cyklu życia. Dotyczy to więc sposobu pozyskiwania surowców do ich wytworzenia, produkcji, użytkowania i w końcu utylizacji. Generują one niski ślad węglowy. Cechują się wysoką efektywnością energetyczną, dużą wytrzymałością i możliwością recyklingu.

Wśród nowoczesnych, zrównoważonych materiałów wymienić można choćby inteligentne betony, surowce pochodzące z recyklingu, materiały o podwyższonej izolacyjności termicznej.

Inteligentne budynki

Internet rzeczy

– Przyszłość budownictwa jest cyfrowa – podkreśla Joanna Mazur, kierownik działu sprzedaży ds. rynku polskiego w ABM Jędraszek, Fabryka Okien i Drzwi. - Wprowadzenie systemów inteligentnych, takich jak Internet of Things (IoT) czy inteligentne sterowanie może pomóc w zdalnym monitorowaniu procesów produkcyjnych oraz w analizie danych, ale też w sferze produktu, bo ułatwia użytkownikom sterowanie funkcjami domu – dodaje.

Internet rzeczy to sieć obiektów które są wyposażone w czujniki, oprogramowanie i inne technologie w celu łączenia się i wymiany danych z innymi urządzeniami i systemami za pośrednictwem Internetu. Urządzenia te obejmują zarówno zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego, jak i zaawansowane narzędzia przemysłowe.

Zdalne bezpieczeństwo

Zdalny monitoring daje możliwość podglądu na żywo sytuacji w domu czy na posesji. System wyposażony jest w detektory ruchu powodujące, że w przypadku próby włamania czy wykrycia jakiejkolwiek aktywności uruchamiany jest alarm, właściciel otrzymuje automatycznie powiadomienie o zdarzeniu. Od skonfigurowania systemu zależy, kto uzyska informację o próbie włamania – oprócz grupy interwencyjnej może to być zaufana osoba mieszkająca w pobliżu, która najszybciej zareaguje na zaistniałą sytuację.

Inteligentny domofon pozwala na wideo kontakt z osobą znajdującą się np. przy furtce za pomocą aplikacji, niezależnie od miejsca, gdzie w danej chwili znajduje się właściciel domu.

Inteligentne systemy zarządzania

Inteligentne urządzenia i systemy same reagują na zmianę warunków (np. temperatury, nasłonecznienia), dostosowując optymalnie ustawienia np. pracy grzejników czy położenia rolet, załączając instalację przeciwoblodzeniową na podjeździe.

Z kolei uruchamianie i praca poszczególnych systemów i urządzeń adekwatnie do zapotrzebowania pozwala zoptymalizować zużycie energii elektrycznej, koszty ogrzewania, co przekłada się na niższe rachunki.

Możliwość sterowania ustawieniami instalacji czy poszczególnych sprzętów za pomocą mobilnych urządzeń daje poczucie sprawczości, kontroli nad domem niezależnie od miejsca przebywania w danym czasie.

Obecnie najczęściej we wspólny, zdalnie sterowany system łączone są:

  • instalacja grzewcza
  • instalacja alarmowa
  • monitoring z systemem kontroli dostępu
  • instalacja oświetleniowa
  • system rolet zewnętrznych
  • bramy garażowe i wjazdowe.

Smart City

Inteligentne miasta powinny być nowoczesne, energooszczędne, o ciekawej formie architektonicznej, zagospodarowujące istniejącą architekturę, rozbudowywane z wykorzystaniem naturalnych materiałów, na bazie lekkiego budownictwa prefabrykowanego i zapewniając mieszkańcom wszelkie potrzeby maksymalnie blisko domu.

– W obszarze efektywności energetycznej i CO2 budynki w Mieście Przyszłości 2050 będą musiały charakteryzować się jak najmniejszą wbudowaną i operacyjną emisją ekwiwalentu dwutlenku węgla CO2e. Dotyczy to całego cyklu życia budynku – wskazuje Piotr Wereski z Saint-Gobain.

- W obszarze zasobów i cyrkularności wykorzystywane technologie budowy domów powinny pozwalać na ograniczenie wykorzystywania zasobów nieodnawialnych, mniejsze zużycie wody słodkiej, dłuższy okres ich użytkowania i wyższy wskaźnik wykorzystania oraz mniejsza ilość odpadów budowlanych i rozbiórkowych niepoddawanych odzyskowi – dodaje.

Bariery i ryzyka związane z wprowadzaniem innowacji

Ograniczeniem we wprowadzaniu zmian i innowacji jest czas i koszt. Nowe rozwiązania wymagają szkolenia pracowników, adaptacji zespołu do nowych sposobów pracy, dostosowania nowych procesów i narzędzi. Zakup nowych technologii generuje koszty.

Wśród trudności w upowszechnianiu innowacyjnych technologii wskazuje się choćby nieefektywne praktyki w zakresie zamówień publicznych, prowadzące niekiedy do wyboru mniej ekologicznych rozwiązań. Ryzykiem jest brak odpowiednich regulacji prawnych.

Pomocne w skutecznym wdrażaniu innowacji w branży budowlanej jest budowanie solidnego partnerstwa. Innowacyjność ma kluczowe znaczenie dla utrzymania przewagi konkurencyjnej organizacji, ponieważ sprzyja wspólnej kulturze ciągłego poszukiwania lepszych rozwiązań.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Magazyny energii dla domu
Magazyny energii dla domu
Dowiedz się, czym są magazyny energii. Poznaj ich działanie, zastosowanie i korzyści. Na jakie dofinansowanie można liczyć przy zakupie magazynu energii.
Materiały zrównoważone w budownictwie
Materiały zrównoważone w budownictwie
Wybór ekologicznych materiałów to jeden z kluczowych aspektów zrównoważonego budownictwa. Dowiedz się, czym są zrównoważone materiały, które wyroby do nich należą, jakie korzyści daje ich zastosowanie.
Inteligentny dom – najczęściej wybierane systemy i urządzenia
Inteligentny dom – najczęściej wybierane systemy i urządzenia
Obecnie zdalne sterowanie wieloma systemami i instalacjami w domu z poziomu jednej aplikacji zaczyna być standardem. Takie rozwiązania to z pewnością duża wygoda, komfort użytkowania, poprawa bezpieczeństwa, ale też oszczędności. Jakie urządzenia i systemy najczęściej wybierane są do systemu Smart Home?
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Technologia BIM w projektowaniu i budowaniu
Technologia BIM w projektowaniu i budowaniu
Technologia BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) to całościowy proces tworzenia informacji o budowanym zasobie, integrujący wielobranżowe dane na przestrzeni jego cyklu rozwojowego. Poznaj, gdzie BIM znajduje zastosowanie, co obejmuje i jakie są jego korzyści.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Zielone dachy
Zielone dachy
Dowiedz się, czym są dachy zielone. Jak się jej konstruuje, czym można je obsadzać. Poznaj rodzaje i możliwości zielonych dachów, a także zalety z zastosowania takich rozwiązań.

Komentarze

brak komentarzy…