• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Inteligentny dom – najczęściej wybierane systemy i urządzenia

Obecnie zdalne sterowanie wieloma systemami i instalacjami w domu z poziomu jednej aplikacji zaczyna być standardem. Takie rozwiązania to z pewnością duża wygoda, komfort użytkowania, poprawa bezpieczeństwa, ale też oszczędności. Jakie urządzenia i systemy najczęściej wybierane są do systemu Smart Home?
Inteligentny dom – najczęściej wybierane systemy i urządzenia

Korzyści systemów Smart Home

Systemy Smart Home to przede wszystkim wygoda użytkowników. Inteligentne urządzenia i systemy same reagują na zmianę warunków (np. temperatury, nasłonecznienia), dostosowując optymalnie ustawienia np. pracy grzejników czy położenia rolet, załączając instalację przeciwoblodzeniową na podjeździe.

Z kolei uruchamianie i praca poszczególnych systemów i urządzeń adekwatnie do zapotrzebowania pozwala zoptymalizować zużycie energii elektrycznej, koszty ogrzewania, co przekłada się na niższe rachunki.

Możliwość sterowania ustawieniami instalacji czy poszczególnych sprzętów za pomocą mobilnych urządzeń daje poczucie sprawczości, kontroli nad domem niezależnie od miejsca przebywania w danym czasie.

Systemy i urządzenia smart

Obecnie najczęściej we wspólny, zdalnie sterowany system łączone są:

  • instalacja grzewcza
  • instalacja alarmowa
  • monitoring z systemem kontroli dostępu
  • instalacja oświetleniowa
  • system rolet zewnętrznych
  • bramy garażowe i wjazdowe
  • czujniki i detektory
  • odkurzacze samojezdne
  • ekspresy do kawy.

Zdalny monitoring

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zdalny monitoring. Możliwość podglądu na żywo sytuacji w domu czy na posesji zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wyposażenie systemu w detektory ruchu powoduje, że w przypadku próby włamania czy wykrycia jakiejkolwiek aktywności uruchamiany jest alarm, właściciel otrzymuje automatycznie powiadomienie o zdarzeniu. Od skonfigurowania systemu zależy, kto uzyska informację o próbie włamania – oprócz grupy interwencyjnej może to być zaufana osoba mieszkająca w pobliżu, która najszybciej zareaguje na zaistniałą sytuację.

Inteligentny domofon pozwala na wideo kontakt z osobą znajdującą się np. przy furtce za pomocą aplikacji, niezależnie od miejsca, gdzie w danej chwili znajduje się właściciel domu.

Inteligentne ogrzewanie

Zdalne sterowanie ogrzewaniem wymaga połączenia zaworów regulujących pracę grzejników czy mat grzewczych z siecią wifi. W każdym pomieszczeniu objętym systemem sterowania musi znajdować się czujnik temperatury, zintegrowany z grzejnikiem lub instalacją ogrzewania podłogowego. Dla każdego pomieszczenia można stworzyć harmonogram pracy ogrzewania, modyfikowany w każdej chwili zdalnie zależnie od potrzeb.

Inteligentne ogrzewania pozwala na odległość odpowiednio wcześnie ustawić właściwe parametry grzewcze uzyskując satysfakcjonują temperaturę bezpośrednio przed powrotem do domu.

Na czas wyjazdów lub nieobecności warto zmniejszać temperaturę do niezbędnego minimum i podnosić ją zdalnie np. na godzinę przed przybyciem. Dobrze sprawdzi się stopniowe, kontrolowane ochłodzenie temperatury nocą i podniesienie odpowiednio wcześnie rano, gdy wstajemy do pracy.

Dostępne są termostaty radiowe wyposażone w samouczące się moduły, które adaptują się do preferencji użytkowników.

Ogrzewanie Smart wykryje otwarte okno (o ile jest ono wyposażone w kontrakton) i zredukuje ogrzewanie minimalizując straty energii.

Zdalne czujniki i detektory

Rozmieszczenia w konkretnych pomieszczeniach czujników zadymienia, wilgoci, dwutlenku węgla, gazu, czadu daje duże poczucie bezpieczeństwa. W momencie przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia trujących gazów system powiadamia właściciela, odpowiednie służby, rozszczelnia okna w celu przewietrzenia pomieszczeń.

Czujnik zalania odcina główny zawór w momencie wykrycia wody.

Czujnik jakości powietrza poinformuje właściciela o niebezpiecznym stężeniu pyłów, system jednocześnie uruchomi wentylację, oczyszczacz powietrza czy nawilżacz.

Czujniki prognozy pogody (temperatury i wilgotności powietrza oraz gruntu, opadów deszczu, siły wiatru, nasłonecznienia i wyładowań atmosferycznych) pozwalają kontrolować oświetlenie, instalację nawadniającą, okna, rolety i markizy, a zimą podgrzewanie chodnika, schodów i podjazdu do garażu.

Czujnik opadu deszczu „zdecyduje” czy ma uruchomić się automatyczne nawodnienie ogrodu.

Inteligentne oświetlenie

System oświetlenia smart polega przede wszystkim na zastąpieniu tradycyjnych żarówek ich inteligentnymi odpowiednikami, połączonymi siecią wi-fi. Wyposażenie instalacji dodatkowo w bezprzewodowe włączniki, czujniki i ściemniacze i skonfigurowanie pracy wszystkich tych elementów umożliwi sterowanie oświetleniem domu i ogrodu przy aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

To wybrane systemy i urządzenia, które zdecydowanie poprawiają komfort korzystania z domu. Producenci prześcigają się w tworzenie coraz nowocześniejszych rozwiązań smart, które sprawiają, że nasze domy stają się coraz bardzie bezobsługowe, bezpieczne i wygodne.

Treści powiązane

Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Poznaj popularne obecnie bramy garażowe. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje bram, z jakich materiałów się je wykonuje i jaka brama najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.
Automatyka do bram
Automatyka do bram
Automatycznie otwierane bramy to niewątpliwie wygoda, komfort i obecnie niemal już standard. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości materiałów powoduje, że dostępne na rynku systemy automatyki do bram gwarantują niezawodność, bezpieczeństwo, skuteczne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Ogrzewanie klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją
Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa poruszania się po posesji o zmroku czy nocą. Właściwe zaprojektowanie punktów świetlnych, dobór odpowiednich lamp, spójnych ze stylem domu i ogrodu, pozwala uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne. Poznaj rodzaje lamp ogrodowych, ich zastosowania oraz zasady tworzenia oświetlenia ogrodu.

Komentarze

brak komentarzy…