Kara za postawienie blaszaka bez zgłoszenia
Prawo budowlane jasno wskazuje, wzniesienie jakich obiektów budowlanych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy.
Blaszany garaż, o ile posiada określone parametry i spełnia konkretne kryteria, może być wzniesiony jedynie po uprzednim zgłoszeniu takiego zamiaru. To zdecydowanie bardziej uproszczona ścieżka, pozwalająca rozpocząć i zrealizować inwestycję znacznie szybciej, bez wielu dodatkowych formalności.
Postawienie blaszaka bez zgłoszenia może być uznane za samowolę budowlaną i skutkować konsekwencjami finansowymi.
Blaszak na zgłoszenie
Na zgłoszenie można wznieść obiekt budowlany, który spełnia kryteria:
- jest wolnostojący,
- jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2,
- łączna liczba takich obiektów na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Blaszany garaż wpisuje się w te parametry, jednak chęć jego postawienia na działce musi być poprzedzona zgłoszeniem do odpowiedniego urzędu.
Zgłoszenie budowy – jakie formalności
Budowa na zgłoszenie przebiega w bardziej uproszczony sposób, nie ma konieczności oczekiwania na decyzje administracyjne, inwestycja może rozpocząć się szybciej.
Zamiar budowy zgłasza się osobiście, listownie lub elektronicznie, za pośrednictwem portalu e-budownictwo. W ostatnim przypadku wymagane jest złożenie podpisu profilem zaufanym.
Zgłoszenie budowy polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza oraz dołączeniu wymaganych dokumentów.
Urząd ma 21 dni na ewentualny sprzeciw do zgłoszenia. Jeśli zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania, akceptowane jest przez tzw. milczącą zgodę. Oznacza to, że brak pisma ze strony urzędu w ciągu 21 dni od złożenia zgłoszenia budowy jest równoznaczne z brakiem przeciwskazań do rozpoczęcia inwestycji. Jeśli zgłoszenie było uzupełniane, to termin należy liczyć od daty tego uzupełnienia lub od upływu terminu wskazanego w postanowieniu o uzupełnieniu zgłoszenia.
Kara za postawienie blaszaka bez zgłoszenia
Zgłoszenie robót budowlanych należy złożyć przed rozpoczęciem prac. Rozpoczęcie budowy przed dokonaniem zgłoszenie lub przed oceną zgłoszenia przez urząd traktowane jest jako samowola budowlana.
Stwierdzenie przez organ nadzoru budowlanego zaistnienia samowoli budowlanej pociąga za sobą przykre konsekwencje. Mogą to być:
- nakaz rozbiórki
- kara grzywny
- ograniczenie wolności
- pozbawienie wolności do lat 2.
Te ostatnie stosowane są rzadko, najczęściej nakładane są dotkliwe kary grzywny.
Legalizacja samowoli budowlanej
W pewnych sytuacjach możliwe jest przeprowadzenie procedury, która nada mocy prawnej nielegalnemu działaniu inwestora. Legalizacja samowoli polega na „nadrobieniu” formalności, które zostały zaniedbane przed rozpoczęciem prac.
Przeprowadzenie procedury legalizacji samowoli możliwe jest tylko, gdy wybudowany obiekt powstał zgodnie z przepisami prawa oraz przepisami odnoszącymi się do planowania i zagospodarowania przestrzennego, które obowiązywały na dzień zakończenia inwestycji (lub można go w wyniku dalszych prac budowlanych doprowadzić do takiej zgodności).
Wszczęcie procedury legalizacyjnej polega na złożeniu wniosku przez inwestora, właściciela lub użytkownika budynku na urzędowym formularzu oraz zgromadzenie wymaganych dokumentów.
Wnioski można składać w powiatowych lub wojewódzkich inspektoratach nadzoru budowlanego lub w formie elektronicznej poprzez portal e-budownictwo.
Opłata legalizacyjna samowoli budowlanej
Wysokość opłaty legalizacyjnej zależy przede wszystkim od rodzaju obiektu budowlanego oraz konkretnego charakteru samowoli. W przypadku braku zgłoszenia budowy wysokość opłaty waha się pomiędzy 2500 a 5000 złotych.
Fot. Freepik