• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Mączka wapienna jako dodatek do betonu

Mączka wapienna to drobno zmielony dodatek mineralny. Jej głównym składnikiem jest węglan wapnia. Powstaje poprzez wysuszenie i zmielenie kamienia wapiennego. Posiada stabilne parametry, dostępna jest w różnych uziarnieniach. Dowiedz się, jakie właściwości ma ten materiał, gdzie jest wykorzystywany oraz jakie korzyści daje zastosowanie mączki wapiennej.
Mączka wapienna jako dodatek do betonu

fot. KOSD

Zastosowanie mączki wapiennej w budownictwie

W budownictwie drogowym mączka używana jest jako wypełniacz we wszystkich warstwach mieszanek asfaltowych.

Materiał ten stosowany jest przy produkcji betonu towarowego. Wykorzystywany jest także w prefabrykacji, wytwarzaniu gotowych elementów betonowych.

Może być użyty jako składnik betonów architektonicznych oraz prefabrykowanych elementów fasadowych lub dekoracyjnych.

Stosowana jest jako dodatek do tynków, wylewek, zapraw murarskich, pokryć dachowych, okładzin elewacyjnych, cegieł i dachówek glinianych, płytek ceramicznych.

Właściwości mączki wapiennej

Mączka wapienna uzyskiwana jest ze skał wapiennych, dzięki czemu posiada cenne właściwości - nie rozkłada się, nie kurczy i nie zwiększa swojej objętości.

Jasny kolor mączki wapiennej pozwala uzyskać jaśniejszą barwę betonowego elementu. Łatwiej taki element barwić w masie.

Mączka dodana do betonu zwiększa jego właściwości samozagęszczalne, dzięki czemu mieszanka betonowa ułatwia odwzorowanie kształtu szalunku. Jej dodanie powoduje zmniejszenie ilości porów na powierzchni.

Korzyści z zastosowania mączki wapiennej

Użycie mączki wapiennej pozwala:

  • zwiększyć wytrzymałość początkową
  • zwiększyć odporność korozyjną
  • doszczelnić strukturę betonu
  • wypełnić wolne przestrzenie
  • zredukować ilość cementu, a tym samym uzyskać niższe ciepło hydratacji i obniżyć ryzyko powstania rys skurczowych
  • zmniejszyć nasiąkliwość
  • uzyskać lepszą urabialność i reologię mieszanki betonowej.

Inne zastosowania mączki wapiennej

Mączka wapienna znajduje zastosowanie nie tylko w budownictwie. Jest materiałem wykorzystywanym w wielu innych dziedzinach gospodarki. Jej właściwości sprawdzają się m.in. w:

  • rolnictwie - jako środek do odkwaszania i nawożenia gleb
  • ochronie środowiska służy jako sorbent do odsiarczanie spalin
  • inżynierii drogowej stanowi element mieszanek asfaltowych do wiązania i utwardzania warstw budujących nawierzchnię dróg
  • przemyśle hutniczym używana jest jako jeden z głównych dodatków w produkcji szkła, włókna szklanego oraz wełny szklanej
  • przemyśle chemicznym dodawana jest do klejów, farb, lakierów wyrobów z gumy
  • produkcji tworzyw sztucznych sprawdza się jako wypełniacz stabilizujący wyroby z polimerów.

Mączka wapienna na rynku

Wśród producentów tego wyrobu można wskazać takich producentów jak Lafarge, Lhoist, Nordkalk, Labtar, Trzuskawica, KOSD, EGM.

Treści powiązane

Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Drogi betonowe
Drogi betonowe
Nawierzchnie betonowe, tzw. sztywne, stają się coraz bardziej popularne. W Polsce szczególnie przybywa samorządowych dróg wykonanych z betonu. Pod względem ilości powiatowych dróg betonowych jesteśmy na drugim miejscu w Europie, po Belgii. Średnio rocznie przybywa ok. 100 km dróg z nawierzchnią betonową.
Formy do prefabrykacji
Formy do prefabrykacji
Betonowe elementy prefabrykowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich wykorzystanie znacznie przyspiesza prace budowlane, gwarantuje zastosowanie wyrobu o pewnej jakości, powstałego z betonu o precyzyjnie określonych, stałych parametrach. Gotowe elementy betonowe powstają z odlewów we wcześniej przygotowanych formach. Jakie rodzaje form stosowane są przy prefabrykacji?
Dozowniki do domieszek
Dozowniki do domieszek
Zachowanie reżimu technologicznego w produkcji betonu wiąże się m.in. z precyzyjnym dozowaniem komponentów mieszanki. Służą temu specjalistyczne urządzenia, których zadaniem jest dokładne odmierzanie dozowanego preparatu. Sprawdzamy funkcje dozowników domieszek chemicznych oraz ich rodzaje.
Produkcja kruszyw drogowych
Produkcja kruszyw drogowych
Kruszywa to kluczowy materiał stosowany do budowy dróg. Wykorzystywane są do wykonywania korpusu drogi i jej poszczególnych warstw oraz jako komponent mieszanek mineralno-asfaltowych w budownictwie drogowych. Sprawdzamy, jakie rodzaje kruszyw wykorzystuje się w drogownictwie oraz jak przebiega proces ich produkcji.
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Prefabrykaty to gotowe formy betonowe, montowane i zespalane dopiero na placu budowy. Ich wykorzystanie powoduje przeniesieni dużej części procesu technologicznego do wytwórni prefabrykatów, pozwala zaoszczędzić czas, uzyskać produkty wysokiej jakości. Z czego wykonuje się elementy do budownictwa systemowego? Jakie materiały stosowane są w produkcji prefabrykatów betonowych?
Popiół lotny – dodatek do betonu
Popiół lotny – dodatek do betonu
Popiół lotny to jeden ze składników betonu. Skąd pochodzi? Jaki ma skład i właściwości? Przeczytajcie w tym artykule więcej o popiele lotnym.
Nawierzchnie betonowe czy asfaltowe?
Nawierzchnie betonowe czy asfaltowe?
Królujące dawniej na polskich drogach nawierzchnie asfaltowe coraz częściej zastępowane są przez betonowe. Co przesądza o wyborze? Czy można jednoznacznie stwierdzić, która technologia jest lepsza? Jakie są wady i zalety każdego rozwiązania? O tym więcej w poniższym artykule.
Beton drogowy
Beton drogowy
Beton drogowy to rodzaj betonu stosowanego do budowy dróg, autostrad, chodników i innych powierzchni drogowych. Jest to popularny materiał konstrukcyjny w infrastrukturze drogowej ze względu na swoje właściwości i trwałość. Jakie są zalety betonu drogowego? Jak powstaje beton drogowy.

Komentarze

brak komentarzy…