Mała architektura betonowa
Fot. Libet
Beton doskonale sprawdza się jako materiał łączący trwałość, funkcjonalność i wysoką estetykę w realizacji niewielkich konstrukcji. Znajduje zastosowanie w tworzeniu atrakcyjnych aranżacji otoczenia.
Ciekawie zaprojektowane obiekty małej architektury przesądzają o wyjątkowości otoczenia, nadają mu niepowtarzalnego charakteru, detale przesądzają o oryginalności, ożywiają place, parki, ogrody, przełamują utarte schematy.
Obiekty małej architektury betonowej
Do elementów małej architektury należą przykładowo:
- murki
- kwietniki
- betonowe kule
- ławki
- altany
- wodotryski
- ogrodzenia
- kapliczki
- figury
Te obiekty sprawiają, że przestrzeń, w jakiej się poruszamy jest bardziej przyjazna, przyciągająca, zachęcająca do przebywania. Nadają miejscom, w których się znajdują niepowtarzalny charakter. Możliwe to jest za sprawą estetyki oraz określonej funkcjonalności elementów małej architektury.
Tym sposobem zwykłe z pozoru kosze na śmieci, ale ciekawie zaprojektowane i wykonane z niebanalnego materiału oprócz funkcji użytkowej wnoszą do przestrzeni pierwiastek artystyczny, ciekawy efekt wizualny, spójny z otoczeniem.
Choć obiekty małej architektury nie wymagają pozwolenia na budowę, to ich konstruowanie i umieszczanie szczególnie w przestrzeni publicznej musi odbywać się zgodnie z określonymi przepisami. Podobnie budowa choćby przydomowego ogrodzenia wymaga przestrzegania odpowiednich rozporządzeń.
Zastosowanie betonu w małej architekturze
Ciekawy efekt łatwo uzyskać wykorzystując elementy galanterii betonowej o różnej kolorystyce, wykończeniu, kształtach.
Do dyspozycji projektantów pozostają m.in.:
- kostki
- płyty
- palisady
- bloczki ogrodzeniowe
- stopnie schodowe.
Fot. Libet
Elementy te dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach czy sposobach wykończenia.
Kostki są tradycyjnie wykorzystywane do układania nawierzchni, podjazdów, ścieżek czy schodów.
Palisady sprawdzają się jako estetyczne brzegowanie ciągów komunikacyjnych czy tarasów, ale też można z nich wykonać warzywniaki, donice czy estetyczne murki dzielące strefy ogrodu czy posesji. Ciekawe efekty wizualne uzyskać można dzięki różnej powierzchni palisad, imitujących kamień czy drewno.
Z palisad wykonuje się także siedziska, stoły lub kwietniki.
Bloczki ciekawie wyglądają w konstrukcjach niewielkim murków, ogrodzeń, ale też podwyższonych donic. Poprzez odpowiednie wykończenie nadaje się bloczkom efekt starzenia lub całkiem odwrotnie – nowoczesną, minimalistyczną gładkość.
Meble z betonu architektonicznego
Zastosowanie betonu architektonicznego pozwala uzyskać niepowtarzalne, niebanalne, nowoczesne aranżacje betonowej architektury ogrodowej zarówno w przydomowych ogrodach jak i przestrzeni miejskiej. Proste, oszczędne w wyrazie bryły tworzą idealne strefy wypoczynkowe. Wyjątkowa trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne betonu architektonicznego daje projektantom szerokie możliwości kreowania przestrzeni.