• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Nadproża strunobetonowe

Dowiedz się, jak powstają gotowe elementy konstrukcyjne, jakimi są nadproża strunobetonowe. Przeczytaj, gdzie znajdują zastosowanie, jakie są korzyści z wykorzystania tych elementów oraz na co zwrócić uwagę podczas przechowywania, transportu i montażu nadproży strunobetonowych.
Nadproża strunobetonowe

Co to są nadproża strunobetonowe

Nadproża strunobetonowe to prefabrykowane elementy, produkowane z wysokiej klasy betonu C40/50. Sprężenie jest uzyskiwane przez przyczepność strun do betonu. Poprzez naciąg struny powstaje siła, która po związaniu betonu i rozformowaniu belki przekazana zostaje bezpośrednio na belkę. Dzięki temu nadproża strunobetonowe mają większą nośność niż belki z tradycyjnym zbrojeniem.

Zastosowanie nadproży strunobetonowych.

Nadproża strunobetonowe służą do przenoszenia obciążeń różnorodnych budynków, domów jednorodzinnych oraz instytucji publicznych. Stosuje się je jako element zamykający otwory drzwiowe czy okienne ścian oraz w przesklepieniach otworów drzwiowych ścian działowych. Mogą być wykorzystywane w otworach nawet o szerokości do 4 m. Ze względu na to, że są sprężane, uzyskują dużą większą nośność.

Zalety nadproży strunobetonowych

Zastosowanie gotowych elementów znacznie przyspiesza proces budowy. Nie ma konieczności dodatkowego dozbrajania, co zmniejsza koszty.

Belki strunobetonowe są trwałe, mocne, nie wyginają się. Nie trzeba więc stosować stempli do podpierania konstrukcji na etapie budowy.

Nadproża te nie generują dodatkowych prac murarskich, wykonywania szalunku i zalewania ich warstwą betonu.

To gotowy produkt, wymagający jedynie poprawnego zamontowania. Cechuje je łatwy montaż i duża funkcjonalność.

Montaż nadproży strunobetonowych

Nadproża montuje się na murach na warstwie zaprawy klasy min. M10 o grubości min. 2 cm. Po ułożeniu elementów należy je wypoziomować.

Trzeba zwrócić uwagę na kierunek układania elementów. Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić oznakowanie. Zbrojenie, które doczepione jest do nadproża, musi znajdować się w dolnej części elementu konstrukcji. Podczas montażu nadproży konstrukcyjnych trzeba uwzględnić oznakowanie górnej płaszczyzny prefabrykatu (strzałka kierunkowa).

Transport i składowanie nadproży strunobetonowych

Sposób transportowania i składowania nadproży strunobetonowych nie jest bez znaczenia dla ich jakości i zachowania właściwości.

Powinny być transportowane w takiej pozycji, jak się je wbudowuje. Nadproża należy układać na paletach transportowych w rzędach na styk w pozycji montażowej. Każda z kolejnych warstw powinna być układana na dwóch drewnianych przekładkach umieszczanych prostopadle do nadproży w odległości nie większej niż 1/6 rozpiętości od końca nadproża.

Nadproża można transportować za pomocą uchwytów lub pasów, które należy umieszczać w odległości ok. 1/6 rozpiętości od końca nadproża. Nie należy przenosić więcej niż jednego rzędu nadproży jednocześnie.

Nadproża strunobetonowe składuje się warstwami, a pomiędzy każdą warstwą należy umieścić dwie drewniane przekładki nie dalej niż w 1/6 rozpiętości od końca nadproża. Przekładki drewniane na kolejnych warstwach umieszcza się w tej samej odległości. Nadproża należy składować na styk w pozycji montażowej. Składowanie zaleca się w miejscach o równym i utwardzonym podłożu.

Nadproża strunobetonowe - producenci

Nadproża strunobetonowe produkują m.in. firmy Technobeton, Konbet, Pozbruk, Budmater.

Fot. konbet.com.pl

Treści powiązane

Formy do prefabrykacji
Formy do prefabrykacji
Betonowe elementy prefabrykowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich wykorzystanie znacznie przyspiesza prace budowlane, gwarantuje zastosowanie wyrobu o pewnej jakości, powstałego z betonu o precyzyjnie określonych, stałych parametrach. Gotowe elementy betonowe powstają z odlewów we wcześniej przygotowanych formach. Jakie rodzaje form stosowane są przy prefabrykacji?
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Elementy łącznikowe w nowoczesnej prefabrykacji
Elementy łącznikowe w nowoczesnej prefabrykacji
Prefabrykaty to gotowe elementy konstrukcyjne, wykonywane w fabrykach. Dostarczane są na plac budowy w formie modułów wymagających odpowiedniego zestawienia, osadzenia, połączenia. Stosowanie prefabrykatów znacznie przyspiesza proces wznoszenia budowli. Gotowe moduły posiadają parametry i właściwości zgodnie z ich docelowym przeznaczeniem. Ich powstawanie w kontrolowanych warunkach gwarantuje wysoką jakość.
Zbrojenia rozproszone w betonie
Zbrojenia rozproszone w betonie
Wzmocnienie konstrukcji betonowej uzyskuje się poprzez zalanie mieszanką betonową odpowiednio rozłożonych prętów metalowych lub siatki. To tradycyjna, powszechnie stosowana metoda. Alternatywą jest wykorzystanie fibrobetonu, czyli betonu zbrojonego przy pomocy rozproszonych włókien. Jakie materiały sprawdzą się w charakterze zbrojenia rozporoszonego? Jakie właściwości uzyskuje tak wzmocniony beton? Jakie są zalety i wady zbrojenia rozproszonego? – te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Poszukuje się nowoczesnych rozwiązań pozwalających budować szybciej, uzyskiwać lepsze parametry konstrukcji. W taką ideę wpisuje się strunobeton. Jak powstaje, jakie ma właściwości ten materiał oraz gdzie stosuje się konstrukcje strunobetonowe? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Prefabrykaty to gotowe formy betonowe, montowane i zespalane dopiero na placu budowy. Ich wykorzystanie powoduje przeniesieni dużej części procesu technologicznego do wytwórni prefabrykatów, pozwala zaoszczędzić czas, uzyskać produkty wysokiej jakości. Z czego wykonuje się elementy do budownictwa systemowego? Jakie materiały stosowane są w produkcji prefabrykatów betonowych?
Montaż elementów prefabrykowanych
Montaż elementów prefabrykowanych
Wykorzystanie gotowych modułów znacznie przyspiesza proces budowy. Elementy prefabrykowane powstają w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych i są w całości transportowane na plac budowy. Wymagają jedynie skutecznego, trwałego montażu. Dowiedz się, na czym polegają prace montażowe prefabrykatów.

Komentarze

brak komentarzy…