Nadproża strunobetonowe
Co to są nadproża strunobetonowe
Nadproża strunobetonowe to prefabrykowane elementy, produkowane z wysokiej klasy betonu C40/50. Sprężenie jest uzyskiwane przez przyczepność strun do betonu. Poprzez naciąg struny powstaje siła, która po związaniu betonu i rozformowaniu belki przekazana zostaje bezpośrednio na belkę. Dzięki temu nadproża strunobetonowe mają większą nośność niż belki z tradycyjnym zbrojeniem.
Zastosowanie nadproży strunobetonowych.
Nadproża strunobetonowe służą do przenoszenia obciążeń różnorodnych budynków, domów jednorodzinnych oraz instytucji publicznych. Stosuje się je jako element zamykający otwory drzwiowe czy okienne ścian oraz w przesklepieniach otworów drzwiowych ścian działowych. Mogą być wykorzystywane w otworach nawet o szerokości do 4 m. Ze względu na to, że są sprężane, uzyskują dużą większą nośność.
Zalety nadproży strunobetonowych
Zastosowanie gotowych elementów znacznie przyspiesza proces budowy. Nie ma konieczności dodatkowego dozbrajania, co zmniejsza koszty.
Belki strunobetonowe są trwałe, mocne, nie wyginają się. Nie trzeba więc stosować stempli do podpierania konstrukcji na etapie budowy.
Nadproża te nie generują dodatkowych prac murarskich, wykonywania szalunku i zalewania ich warstwą betonu.
To gotowy produkt, wymagający jedynie poprawnego zamontowania. Cechuje je łatwy montaż i duża funkcjonalność.
Montaż nadproży strunobetonowych
Nadproża montuje się na murach na warstwie zaprawy klasy min. M10 o grubości min. 2 cm. Po ułożeniu elementów należy je wypoziomować.
Trzeba zwrócić uwagę na kierunek układania elementów. Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić oznakowanie. Zbrojenie, które doczepione jest do nadproża, musi znajdować się w dolnej części elementu konstrukcji. Podczas montażu nadproży konstrukcyjnych trzeba uwzględnić oznakowanie górnej płaszczyzny prefabrykatu (strzałka kierunkowa).
Transport i składowanie nadproży strunobetonowych
Sposób transportowania i składowania nadproży strunobetonowych nie jest bez znaczenia dla ich jakości i zachowania właściwości.
Powinny być transportowane w takiej pozycji, jak się je wbudowuje. Nadproża należy układać na paletach transportowych w rzędach na styk w pozycji montażowej. Każda z kolejnych warstw powinna być układana na dwóch drewnianych przekładkach umieszczanych prostopadle do nadproży w odległości nie większej niż 1/6 rozpiętości od końca nadproża.
Nadproża można transportować za pomocą uchwytów lub pasów, które należy umieszczać w odległości ok. 1/6 rozpiętości od końca nadproża. Nie należy przenosić więcej niż jednego rzędu nadproży jednocześnie.
Nadproża strunobetonowe składuje się warstwami, a pomiędzy każdą warstwą należy umieścić dwie drewniane przekładki nie dalej niż w 1/6 rozpiętości od końca nadproża. Przekładki drewniane na kolejnych warstwach umieszcza się w tej samej odległości. Nadproża należy składować na styk w pozycji montażowej. Składowanie zaleca się w miejscach o równym i utwardzonym podłożu.
Nadproża strunobetonowe - producenci
Nadproża strunobetonowe produkują m.in. firmy Technobeton, Konbet, Pozbruk, Budmater.
Fot. konbet.com.pl