• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

PKB w 2024 roku – podsumowania i prognozy

Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że PKB Polski wzrósł tylko o 0,2% w 2023 r. r/r. Prognozy na miniony rok były bardziej optymistyczne, wzrost PKB w 2022 r. wyniósł 5,3%. Uzyskany w 2023 r. wynik jest najgorszy od 20 lat.
PKB w 2024 roku – podsumowania i prognozy

Do największych rozczarowań według ekspertów należał widoczny spadek wydatków w IV kwartale 2023 r., w skali całego roku konsumpcja spadła o 1%, co oznacza stagnację.

Dostępne aktualnie dane GUS pozwalają oszacować następujące dynamiki wzrostu wartości dodanej brutto:

  • wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w 2023 r. wzrosła o 1,0 proc. w porównaniu z 2022 r., wobec wzrostu o 5,5 proc. w 2022 r.,
  • wartość dodana brutto w przemyśle w 2023 r. zmniejszyła się o 0,7 proc. w porównaniu z 2022 r., wobec wzrostu o 7,6 proc. w 2022 r.,
  • wartość dodana brutto w budownictwie w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. wzrosła o 3,4 proc., wobec wzrostu o 5,1 proc. w 2022 r.,
  • wartość dodana brutto w handlu i naprawach w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. zmniejszyła się o 2,4 proc., wobec wzrostu o 2,3 proc. w 2022 r.

Planowany wzrost gospodarczy w 2024 roku

Eksperci prognozują, że 2024 r. przyniesie wzrost wydatków gospodarstw domowych. Ma się do tego przyczynić waloryzacja świadczenia 500+ a także wzrost minimalnego wynagrodzenia.

Więcej obaw mają specjaliści w odniesieniu do inwestycji. Uwolnienie środków z KPO może jeszcze nie w tym roku przełożyć się na widoczne ożywienie gospodarcze.

„Podtrzymujemy prognozę całorocznego wzrostu na poziomie 0,6 proc. Chociaż ze względu na dość słabe grudniowe dane widzimy ryzyko, że sam wynik za czwarty kwartał 2023 r. może się okazać nieco niższy niż dotychczas zakładaliśmy, bliżej 2,2 proc. Rok do roku niż 2,4 proc. r/r (to stanowiłoby też nieznaczne ryzyko w dół dla naszej całorocznej prognozy na 2023)” – tak sytuację gospodarczą w 2024 r. widzą specjaliści z PKO BP.

Struktura wzrostu PKB – prognoza Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Źródło: pie.net.pl

Prognozowana inflacja w 2024 roku

„Inflacja pozostanie powyżej celu NBP także w 2025 r. Spodziewamy się wysokiego wzrostu cen usług oraz inflacji bazowej. Istotną cegiełkę dołożą też ceny energii – wciąż będzie to efekt przywracania cen rynkowych po okresie szoku energetycznego. Dodatkowo inflację prawie o 1 pkt proc. podniesie przywrócenie wyższej stawki VAT na żywność. Na koniec 2025 r. inflacja powinna być zbliżona do 4,5 proc. – po usunięciu zmian regulacyjnych taki wynik powinien być zbieżny z górnym przedziałem dopuszczalnego pasma wahań dla celu NBP” – prognozuje Sergiej Druchyn, starszy analityk w zespole makroekonomii PIE.

Prognozowana struktura inflacji CPI (proc. r/r)

Źródło: pie.net.pl

Wynagrodzenia w 2024 roku

„Duże tempo wzrostu płac będzie związane z decyzjami administracyjnymi. W styczniu minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 22 proc. r/r. Pojawią się także znaczne podwyżki w edukacji i sferze budżetowej. Dlatego spodziewamy się utrzymania wysokiego tempa wzrostu płac mimo spowolnienia” – komentuje Sebastian Sajnóg, analityk z zespołu makroekonomii PIE.

Wzrost wynagrodzeń a inflacja (w proc. r/r)

Źródło: pie.net.pl

Fot. Freepik

Treści powiązane

Prognozy rynku budowlanego 2024
Prognozy rynku budowlanego 2024
Czy sytuacja na rynku budowlanym ulegnie zmianie? Co analitycy sądzą o perspektywach w budownictwie w roku 2024? Jakie są prognozy dla poszczególnych sektorów, gdzie upatrywać szans po trudnym czasie w branży?
Inwestycje budowlane w Polsce 2024
Inwestycje budowlane w Polsce 2024
Największe planowane i realizowane w Polsce inwestycje budowlane opiewają na kwotę ok. 865 mld zł. Według raportu analityków Spectis wartość projektów w fazie budowy wynosi 152 mld zł, a projektów na etapie przetargu, planowania bądź wstępnej koncepcji – 713 mld zł.
Prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku
Prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku
Oszacowanie kosztów materiałów to istotne kryterium przy planowaniu budowy zarówno przez deweloperów, jak i indywidualnych inwestorów. Jakie są prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku? W jakich kategoriach produktowych ceny wzrosną, a w jakich zmaleją? Co na ten temat sądzą eksperci?
​BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa
​BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa
Targi BUDMA odbędą się dniach 30.01 - 02.02.2024 w Poznaniu pod hasłem "Zielona Przyszłość Budownictwa". Wydarzenie to będzie miejscem inspiracji do wprowadzania proekologicznych zmian oraz innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej.
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
W najbliższym czasie mają powstać dwie elektrownie jądrowe w Polsce. Jaki jest przewidziany termin inwestycji? Gdzie zostaną wybudowane elektrownie? Dowiedz się także, jak działa elektrownia jądrowa i jakie są korzyści z takiego źródła energii.
Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec
Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec
Jedną z nowych linii energetycznych planowanych w najbliższych latach na Pomorzu jest linia Choczewo-Żarnowiec. Jej zadaniem – oprócz wzmocnienia systemu przesyłowego na północy Polski - będzie dodatkowo odbiór mocy z pierwszych elektrowni wiatrowych na Bałtyku.

Komentarze

brak komentarzy…