Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki

Niewłaściwie działające ogrzewanie w czasie siarczystej zimy to wielki problem. Kiedy wracamy zmarznięci do domu i marzymy, aby ogrzać się przy kubku gorącego napoju z nogami na gorącym kaloryferze, a ten okazuje się częściowo zimny, to znak, że konieczny jest serwis instalacji.
Grzejniki często nie mają idealnie tej samej temperatury w dolnej i górnej części. Jeśli jednak ta różnica jest oczywista, czyli góra niemal parzy, a na dole odczuwa się nieprzyjemny chłód – niewątpliwie pojawił się problem. Co może powodować taką sytuację? Wskazujemy potencjale przyczyny i sposoby, jak pozbyć się problemu. Często problem rozwiążemy sami, ale może się zdarzyć, że konieczna będzie pomoc instalatora.
Zawory grzejnikowe
Przy każdym grzejniku znajduje się zawór odpływowy i dopływowy. Otwarte zawory umożliwiają przepływ ciepłej wody przez grzejnik, ale też regulują ilość przepływającej wody. Może się zdarzyć, że przy pierwszych uruchamianiu instalacji lub po wymianie grzejnika zawory te nie zostały ustawione w optymalnym położeniu. Jeśli zawór dopływowy został domknięty, zbyt mała ilość wody w grzejniku może powodować jego nierówną temperaturę. Aby zwiększyć dopływ wody, należy płaskim kluczem lub imbusem delikatnie, z wyczuciem odkręcić zawór uważając jednocześnie, żeby nie doprowadzić do wypływu wody z grzejnika.
Z kolei zamknięty zawór odpływowy hamuje przepływ wody. Jego odkręcenie spowoduje, że ciepła woda zacznie ponownie cyrkulować i przywróci działanie grzejnika.
Zanieczyszczenie instalacji grzewczej
W wieloletnich instalacjach grzewczych odkładają się nieczystości, osady z kamienia. Co kilkanaście lat (a przy twardej wodzie nawet co kilka) grzejniki należy przepłukać. Najlepiej wykonać tę czynność poza sezonem grzewczym. Potrzebne może być bowiem spuszczenie wody z instalacji, a na pewno zakręcenie zaworu dopływowego i odpływowego i zdemontowanie każdego grzejnika. Jego czyszczenie polega na przepłukaniu wodą pod ciśnieniem.
Zapowietrzone grzejniki
Część wody w instalacji w naturalny sposób wyparowuje. Jej uzupełnianie może powodować, że powstają bańki powietrza. W tych miejscach, gdzie zamiast ciepłej wody jest powietrze grzejniki pozostaną zimne. Odpowietrzenie polega na rozszczelnieniu zaworu znajdującego się po przeciwnej stronie dopływu wody do grzejnika śrubokrętem bądź przeznaczonym do tego kluczem.
Jeśli po otwarciu zaworu słychać charakterystyczny syk uchodzącego powietrza, znaczy, że kaloryfer wymagał odpowietrzenia. W trakcie tej czynności warto pod zawór podstawić małe naczynie, bowiem w momencie, gdy ciepła woda wypełni całą przestrzeń zajmowaną dotychczas przez powietrze, zacznie wyciekać. To także sygnał, że kaloryfer został z sukcesem odpowietrzony i zawór można z powrotem zakręcić.
Problemowi zapowietrzania powinien zapobiec montaż specjalnych samoodpowietrzajacych się zaworów.
W trakcie odpowietrzania wszystkich kaloryferów może dojść do nieznacznego odpływu wody z instalacji. Informuje o tym wskaźnik ciśnienia, które powinno wynosić od 0,9 do 1,2 atmosfery. Jeśli jest niższe, otwierając główny zawór należy uzupełnić niedobór wody do uzyskania odpowiedniego ciśnienia w instalacji.
Źle ustawiona nastawa wstępna
Nastawa wstępna znajduje się w zaworze termostatycznym lub wkładce termostatycznej. Dostęp do niej jest możliwy po zdjęciu głowicy termostatycznej. Ustawienie powinno wskazywać wartość 2. Jeśli tak nie jest, istnieje ryzyko zatkania otworów w zaworze termostatycznym przez zabrudzenia i kamienne osady znajdujące się w instalacji. Regulacji dokonuje się płaskim kluczem przekręcając śrubę zaworu do uzyskania właściwego przepływu gorącej wody. Niektóre zawory mają zamiast śruby pierścień, którym koryguje się wstępną nastawę.
Za wolny przepływ wody w instalacji
Za problemy z właściwą pracą kaloryfera odpowiadać może zbyt wolny przepływ wody w instalacji. Decyduje o tym ustawienie pompy sterującej cyrkulacją wody. Zwiększenie na wyższy bieg może usprawnić działanie grzejników.
Jeśli nie masz doświadczenia i odpowiednich narzędzi, bezpieczniej prace usprawniające działanie grzejników powierzyć fachowcom. Nieumiejętne wykonanie prostych nawet czynności może spowodować zalanie pomieszczeń, co w konsekwencji będzie większym problemem niż nie w pełni działający kaloryfer.
fot. Freepik
Treści powiązane

Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie

Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Regulacja okien na zimę

Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary

Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu

Wodne ogrzewanie podłogowe

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika

Czym ogrzewać dom w 2023 roku?

Ogrzewanie płaszczyznowe w domu

Beton pod ogrzewanie podłogowe

Termostaty grzejnikowe
