Regulacja okien na zimę

Czy warto regulować okna na zimę?
Regulacja okien polega na zmianie stopnia przylegania skrzydła do ramy. Wpływa to na siłę cyrkulacji powietrza. Nawet szczelne okna posiadają mikroszczeliny, umożliwiające wymianę powietrza. My możemy decydować, jak dużo go wpuścimy przy zamkniętych oknach.
Gdy za oknem szaleje zamieć, a słupek rtęci spada z każdym dniem coraz niżej, chcemy, aby tego chłodu jak najmniej przedostało się do ogrzanych, przytulnych wnętrz naszych domów i mieszkań. Nie chcemy również, żeby ciepłe powietrze uciekało przez mikrootwory. W domach z dużą liczbą otworów okiennych ubytek ciepła może być znaczący, wpłynie zarówno na komfort termiczny jak i wysokość rachunków za ogrzewanie.
Jak regulować okna na zimę?
Większość okien ma na etapie montażu ustawiony uniwersalny stopień docisku. Do regulacji służy zaczep znajdujący się w okuciach okiennych. Znajdziemy go po otwarciu okna. Ustawienie zaczepu w odpowiedniej pozycji zmienia tryb na „zima” lub „lato”.
W zależności od modelu okien regulatory te mogą różnie wyglądać, mieć różny kształt. W każdym oknie może znajdować się kilka zaczepów. Dopiero zmiana ustawień każdego z nich przyniesie oczekiwany efekt. Regulatory posiadają też proste oznaczenia (kropkę, kreskę, różnej wielkości kółka), pozwalające łatwo ustalić aktualny tryb okna. Przykładowo kropka zbliżona do uszczelki lub kreska w pozycji poziomej oznaczają, że jesteśmy w trybie zimowym. Podobnie ustawienie zaczepu z symbolem małych kółek w kierunku uszczelki informuje, że najmniejsza możliwa ilość powietrza wnika szczelinami okiennymi.
Do zmiany ustawień szczelności w zależności od modelu okna przydadzą się kombinerki lub klucz imbusowy.
Czy mam szczelne okno?
Zimowe uszczelnienie okna łatwo sprawdzić. Jeśli do zamkniętego okna zbliży w miejscu łączenia skrzydła z ramą zapaloną świeczkę, płomień co najwyżej w minimalnym stopniu się poruszy. Innym testem szczelności jest zamknięcie w oknie kartki papieru. W trybie zimowym nie powinna dać się łatwo lub w ogóle wyciągnąć.
Kiedy regulować okna?
Pierwsze jesienne chłody to dobry moment, aby zająć się uszczelnieniem okien. Nie czekajmy na minusowe temperatury. Regulacja zamarzniętych uszczelek i okien może je zniszczyć. Wskazania termometru poniżej 10 stopni to sygnał, że można zmienić tryb uszczelnienia.
Należy także pamiętać, żeby po zimie przywrócić uniwersalne lub letnie ustawienia. Ciągły docisk jest także szkodliwy dla uszczelek. Poza tym przywrócenie większej cyrkulacji w ciepłych miesiącach zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci, powstawaniu pleśni i grzybów.
Kto wyreguluje okna na zimę?
Regulację bez większego trudu można wykonać samemu. To czynność zupełnie nieskomplikowana, wymaga jedynie trochę czasu i precyzji, aby doprowadzić do takich samych ustawień na wszystkich regulatorach okiennych.
Oczywiście można usługę zlecić fachowcom, przedstawicielom producenta okien, którzy regulację trybu połączą z ogólną konserwacją i serwisem. Taka pomoc będzie konieczna, jeśli pomimo ustawień zimowych okna nadal wydają się nieszczelne. Zapewne wymagają profesjonalnej regulacji, diagnostyki przeprowadzonej przez specjalistów, rozwiązania problemu przez fachowców.
Fot. Freepik
Treści powiązane

Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary

Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie

Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki

Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika

Wodne ogrzewanie podłogowe

Termostaty grzejnikowe

Grzejniki konwektorowe

Ogrzewanie płaszczyznowe w domu

Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
