Rynek maszyn budowlanych
Ze względu na realizację przez firmy budowlane zaawansowanych projektów mieszkaniowych i infrastrukturalnych nie maleje zapotrzebowanie na równie zaawansowane maszyny.
Maszyny budowlane
Pod pojęciem maszyn budowlanych rozumie się:
- sprzęty do wykonywania robót ziemnych (koparki, ładowarki, równiarki, spycharki, zrywarki, zgniatarki, zagęszczarki gruntów, walce, ubijarki, ubijaki)
- maszyny wykorzystywane w produkcji, zagęszczaniu oraz transporcie masy betonowej (betonowozy)
- maszyny do wykonywania prac z zakresu hydromechanizacji (pogłębiarki, rurociągi, pompy, wodomiotacze, urządzenia wiertnicze, ssawniki, igłofiltry, filtry studzienne, maszyny do zagęszczania pulpy oraz oddzielacze urobku)
- maszyny do wykonywania robót palowych (palownice, głębiarki, wybieraki, młoty, kafary, wyrywacze, zestawy palownicze, rury obsadowe)
- maszyny do wykonywania prac zbrojarskich (giętarki)
- maszyny do przerobu kruszyw (kruszarki, przesiewniki oraz młyny)
- maszyny do transportu samochodowego (ciągniki oraz samochody ciężarowe)
- maszyny do realizowania prac drogowych (stabilizatory podłoża, frezarki do asfaltu, rozściełacze do asfaltu oraz kategorię maszyn transportowych na bliski dystans – przenośniki, dźwignice, ładowarki)
- maszyny do przeprowadzania robót wykończeniowych (maszyny tynkarskie, malarskie, podłogowe, instalacyjne, frezarki).
Rynek maszyn budowlanych w Polsce
Analitycy rynku przewidują, że polski rynek maszyn budowlanych do 2028 r. osiągnie 2,01 mld dolarów. Oceniają również, że wielkość rynku używanego sprzętu budowlanego wzrośnie do 523,4 mln dolarów w 2028 r.
Liderzy rynku maszyn budowlanych
Firmy posiadające łącznie ponad 30 % udziału w rynku sprzętu budowlanego to choćby: Caterpillar, Volvo Construction Equipment, Liebherr, XCMG, JCB, Komatsu.
Finansowanie maszyn budowlanych w Polsce
Najpopularniejszymi formami finansowania maszyn budowlanych w Polsce są środki własne przedsiębiorstw oraz wynajem sprzętu. Zdecydowana większość firm budowlanych tą drogą uzyskuje dostęp do specjalistycznego sprzętu.
Mniej popularny okazuje się zakup maszyn na kredyt czy leasing.
Rynek maszyn budowlanych – trendy
Aby sprostać wymaganiom dynamicznie rozwijającego się rynku budowlanego, sektor maszyn budowlanych nie pozostaje obojętny na sygnały płynące z nowoczesnych placów budowy. Jakie trendy w projektowaniu maszyn budowlanych zyskały w ostatnim czasie na znaczeniu? Gdzie znajduje się największy potencjał innowacyjności sprzętu budowlanego?
Elektryczne napędy
Na plac budowy wjeżdżają sprzęty o niskiej emisyjności CO2. Wymogi dekarbonizacji, zobowiązania wynikające z nowych przepisów unijnych, powstające strefy bezemisyjnego transportu to przestrzeń do tworzenia maszyn z napędem elektrycznym. Dostępnych jest wiele maszyn w rozmiarach mini i midi w opcji akumulatorowej, o satysfakcjonującej skuteczności pracy.
Sztuczna inteligencja
Autonomiczne maszyny budowlane to ciągle przyszłość. Stosowane jednak w sprzętach technologie IoT (Internet rzeczy) w sprzęcie budowlanym umożliwia lepszą łączność i monitorowanie w czasie rzeczywistym. Rozwiązania te usprawniają zarządzanie flotą, planowanie konserwacji, optymalne wykorzystanie sprzętu.
Urządzenia zrobotyzowane zwiększają bezpieczeństwo i wydajność w miejscu pracy. To, co kiedyś zajmowało dni, jeśli nie miesiące, teraz może być wykonane w ciągu kilku minut.
Za pomocą zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, można optymalizować planowanie trasy i logistykę, minimalizując czas i zasoby potrzebne do realizacji projektów budowlanych.
Automatyzacja i robotyzacja w branży budowlanej
Zautomatyzowane maszyny, roboty budowlane to przede wszystkim gwarancja efektywnie i precyzyjnie wykonanej pracy, przy jednoczesnym skróceniu czasu realizacji określonego procesu budowlanego.
Roboty mogą być stosowane w miejscach trudno dostępnych, takich jak prace na dużych wysokościach czy w warunkach ekstremalnych.
Na przykład roboty zbrojarskie mogą precyzyjnie układać stalowe pręty w konstrukcjach betonowych, co przyspiesza proces budowy i minimalizuje ryzyko błędów ludzkich.
***
Przemysł budowlany czeka rewolucja technologiczna, której napędzającą siłą są nowoczesne maszyny. Czy operatorzy maszyn mają czego się obawiać? Nie ma oczywiście jeszcze mowy o masowych zwolnieniach, ale zmiany w sektorze budowlanym będą nieuniknione.
Fot. Freepik