• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Rynek maszyn budowlanych

Jakie trendy można obecnie zauważyć na rynku maszyn budowlanych? W jakim kierunku będzie rozwijała się branża? Jakie technologie i innowacje dostrzeżemy w tym sektorze?
Rynek maszyn budowlanych

Ze względu na realizację przez firmy budowlane zaawansowanych projektów mieszkaniowych i infrastrukturalnych nie maleje zapotrzebowanie na równie zaawansowane maszyny.

Maszyny budowlane

Pod pojęciem maszyn budowlanych rozumie się:

  • sprzęty do wykonywania robót ziemnych (koparki, ładowarki, równiarki, spycharki, zrywarki, zgniatarki, zagęszczarki gruntów, walce, ubijarki, ubijaki)
  • maszyny wykorzystywane w produkcji, zagęszczaniu oraz transporcie masy betonowej (betonowozy)
  • maszyny do wykonywania prac z zakresu hydromechanizacji (pogłębiarki, rurociągi, pompy, wodomiotacze, urządzenia wiertnicze, ssawniki, igłofiltry, filtry studzienne, maszyny do zagęszczania pulpy oraz oddzielacze urobku)
  • maszyny do wykonywania robót palowych (palownice, głębiarki, wybieraki, młoty, kafary, wyrywacze, zestawy palownicze, rury obsadowe)
  • maszyny do wykonywania prac zbrojarskich (giętarki)
  • maszyny do przerobu kruszyw (kruszarki, przesiewniki oraz młyny)
  • maszyny do transportu samochodowego (ciągniki oraz samochody ciężarowe)
  • maszyny do realizowania prac drogowych (stabilizatory podłoża, frezarki do asfaltu, rozściełacze do asfaltu oraz kategorię maszyn transportowych na bliski dystans – przenośniki, dźwignice, ładowarki)
  • maszyny do przeprowadzania robót wykończeniowych (maszyny tynkarskie, malarskie, podłogowe, instalacyjne, frezarki).

Rynek maszyn budowlanych w Polsce

Analitycy rynku przewidują, że polski rynek maszyn budowlanych do 2028 r. osiągnie 2,01 mld dolarów. Oceniają również, że wielkość rynku używanego sprzętu budowlanego wzrośnie do 523,4 mln dolarów w 2028 r.

Liderzy rynku maszyn budowlanych

Firmy posiadające łącznie ponad 30 % udziału w rynku sprzętu budowlanego to choćby: Caterpillar, Volvo Construction Equipment, Liebherr, XCMG, JCB, Komatsu.

Finansowanie maszyn budowlanych w Polsce

Najpopularniejszymi formami finansowania maszyn budowlanych w Polsce są środki własne przedsiębiorstw oraz wynajem sprzętu. Zdecydowana większość firm budowlanych tą drogą uzyskuje dostęp do specjalistycznego sprzętu.

Mniej popularny okazuje się zakup maszyn na kredyt czy leasing.

Rynek maszyn budowlanych – trendy

Aby sprostać wymaganiom dynamicznie rozwijającego się rynku budowlanego, sektor maszyn budowlanych nie pozostaje obojętny na sygnały płynące z nowoczesnych placów budowy. Jakie trendy w projektowaniu maszyn budowlanych zyskały w ostatnim czasie na znaczeniu? Gdzie znajduje się największy potencjał innowacyjności sprzętu budowlanego?

Elektryczne napędy

Na plac budowy wjeżdżają sprzęty o niskiej emisyjności CO2. Wymogi dekarbonizacji, zobowiązania wynikające z nowych przepisów unijnych, powstające strefy bezemisyjnego transportu to przestrzeń do tworzenia maszyn z napędem elektrycznym. Dostępnych jest wiele maszyn w rozmiarach mini i midi w opcji akumulatorowej, o satysfakcjonującej skuteczności pracy.

Sztuczna inteligencja

Autonomiczne maszyny budowlane to ciągle przyszłość. Stosowane jednak w sprzętach technologie IoT (Internet rzeczy) w sprzęcie budowlanym umożliwia lepszą łączność i monitorowanie w czasie rzeczywistym. Rozwiązania te usprawniają zarządzanie flotą, planowanie konserwacji, optymalne wykorzystanie sprzętu.

Urządzenia zrobotyzowane zwiększają bezpieczeństwo i wydajność w miejscu pracy. To, co kiedyś zajmowało dni, jeśli nie miesiące, teraz może być wykonane w ciągu kilku minut.

Za pomocą zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, można optymalizować planowanie trasy i logistykę, minimalizując czas i zasoby potrzebne do realizacji projektów budowlanych.

Automatyzacja i robotyzacja w branży budowlanej

Zautomatyzowane maszyny, roboty budowlane to przede wszystkim gwarancja efektywnie i precyzyjnie wykonanej pracy, przy jednoczesnym skróceniu czasu realizacji określonego procesu budowlanego.

Roboty mogą być stosowane w miejscach trudno dostępnych, takich jak prace na dużych wysokościach czy w warunkach ekstremalnych.

Na przykład roboty zbrojarskie mogą precyzyjnie układać stalowe pręty w konstrukcjach betonowych, co przyspiesza proces budowy i minimalizuje ryzyko błędów ludzkich.

***

Przemysł budowlany czeka rewolucja technologiczna, której napędzającą siłą są nowoczesne maszyny. Czy operatorzy maszyn mają czego się obawiać? Nie ma oczywiście jeszcze mowy o masowych zwolnieniach, ale zmiany w sektorze budowlanym będą nieuniknione.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Betonomieszarki - transport betonu
Betonomieszarki - transport betonu
Dostarczenie gotowej mieszanki betonowej na plac budowy wymaga wykorzystania profesjonalnego sprzętu. Beton to materiał wymagający – o dużej wadze i konieczności ciągłego mieszania w trakcie transportu. Jakie urządzenia podołają temu zdaniu? Co przesądza o wyborze konkretnej betonomieszarki? Jakie są pojemności gruszek do betonu? O tym piszemy w poniższym artykule.
Mieszalniki do betonu
Mieszalniki do betonu
Właściwe połączenie wszystkich składników betonu to warunek uzyskania dobrej jakości mieszanki. Pomocne w tej czynności będzie zastosowanie specjalistycznego mieszalnika. Przeglądamy dostępne na rynku urządzenia. Sprawdzamy ich rodzaje i zastosowania.
Maszyny budowlane – ładowarka
Maszyny budowlane – ładowarka
Maszyny budowalne to sprzęt niezbędny do wykonania trudnych, ciężkich prac. Rozwiązania inżynierskie stosowane przy konstrukcji maszyn pozwalają uzyskać specjalistyczne urządzenia, zdolne podołać konkretnym zadaniom na placu budowy. Za sprawną i efektywną pracę odpowiadają koparki hydrauliczne, koparki linowe, ładowarki kołowe, spycharki i ładowarki, wozidła przegubowe, ładowarki teleskopowe. W tym artykule przyglądamy się ładowarce.
Uprawnienia operatora maszyn budowlanych
Uprawnienia operatora maszyn budowlanych
Obsługę maszyn budowlanych czy zespołów maszyn do produkcji mieszanek betonowych powierzyć można tylko osobom posiadającym specjalne uprawnienia. Wynika to z rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robot ziemnych, budowlanych i drogowych. Jakie uprawnienia są wymagane? Jak je uzyskać? Więcej o tym w poniższym artykule.
Kruszarki przemysłowe
Kruszarki przemysłowe
Kruszarki służą rozdrabnianiu materiałów na mniejsze elementy, które znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Skupiamy się przede wszystkim na kruszarkach wykorzystywanych w budownictwie i górnictwie. Jakie są dostępne rodzaje kruszarek? Gdzie konkretnie mają zastosowanie?
Pompy do betonu
Pompy do betonu
Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
Zeroemisyjne betonomieszarki
Zeroemisyjne betonomieszarki
Postulat zielonego budownictwa realizowany jest w coraz liczniejszych obszarach branży budowlanej. Firmy stawiają na wybory, które skutkują zmniejszeniem emisyjności CO2. Dotyczy to zarówno zastosowania odpowiednich materiałów, technologii jak i sprzętu. Elektryczne betonomieszarki wpisują się politykę zeroemisyjności w budownictwie. Czy te nowoczesne pojazdy zdominują i wyprą tradycyjne maszyny służące do transportu betonu?

Komentarze

brak komentarzy…