Uprawnienia operatora maszyn budowlanych
Operator maszyny - deficytowy zawód
Okazuje się, że operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, ale też operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych są wpisani na listę deficytowych zawodów. Co to oznacza? Osoba posiadająca uprawnienia do obsługi takich maszyn bez trudu znajdzie zatrudnienie na terenie całego kraju. Zarobki w tych zawodach wcale do najniższych nie należą. Polscy pracownicy zyskują przewagę nad zagranicznymi, dla których bariera językowa może uniemożliwić ukończenie kursu i pozytywne zdanie egzaminu.
Obsługa jakich maszyn wymaga szkolenia?
Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem (z późniejszymi zmianami) obsługa określonych maszyn i urządzeń wymaga wcześniejszego szkolenia i potwierdzenia zdobytych umiejętności zdaniem egzaminu. Dotyczy to obsługi m.in. następujących maszyn wykorzystywanych w robotach ziemnych, budowlanych i drogowych:
- koparka
- koparko-ładowarka
- koparko-spycharka
- koparka wielonaczyniowa
- spycharka
- równiarka
- zgarniarka
- ładowarka
- pogłębiarka
- wiertnica do technologii bezwykopowych
- wiertnica do kotwi
- kafar
- palownica
Kurs operatora maszyn budowlanych
Zdobycie stosownych uprawnień w tym zakresie wiąże się z ukończeniem kursu i pomyślnym zdaniem egzaminu. Egzamin przeprowadzany jest przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Pozytywne ukończenie kursu pozwala uzyskać świadectwo oraz uprawnienia państwowe do wykonywania pracy operatora i odpowiedni wpis w książce operatora.
Kursy takie organizowane są przez ośrodki szkolenia, zlokalizowane w wielu miastach Polski.
Najczęściej prowadzone są w trybie dziennym, wieczorowym lub zaocznym. Kurs obejmuje grupę zajęć teoretycznych oraz praktyczną naukę obsługi maszyny czy urządzenia. Trwa najczęściej kilkadziesiąt godzin. Obejmuje wiedzę m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, użytkowania, budowy, technologii i obsługi maszyn roboczych.
Wybierając konkretne szkolenie warto zwrócić uwagę na klasę uprawnień wymaganych do obsługi danego urządzenia.
Kto może zostać operatorem maszyn budowlanych?
Kurs operatora maszyn może rozpocząć osoba, która ukończyła 18 lat i posiada przynajmniej podstawowe wykształcenie.
Nie jest wymagane prawo jazdy kat. B, aczkolwiek jego posiadanie byłoby przydatne ze względu na już zdobyte umiejętności, a ponadto możliwość przemieszczania maszyny do robót ziemnych po drogach publicznych.
Kandydat na operatora maszyn musi być zdrowy co zaświadcza aktualnym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora określonej specjalności.