• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Uprawnienia operatora maszyn budowlanych

Obsługę maszyn budowlanych czy zespołów maszyn do produkcji mieszanek betonowych powierzyć można tylko osobom posiadającym specjalne uprawnienia. Wynika to z rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robot ziemnych, budowlanych i drogowych. Jakie uprawnienia są wymagane? Jak je uzyskać? Więcej o tym w poniższym artykule.
Uprawnienia operatora maszyn budowlanych

Operator maszyny - deficytowy zawód

Okazuje się, że operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, ale też operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych są wpisani na listę deficytowych zawodów. Co to oznacza? Osoba posiadająca uprawnienia do obsługi takich maszyn bez trudu znajdzie zatrudnienie na terenie całego kraju. Zarobki w tych zawodach wcale do najniższych nie należą. Polscy pracownicy zyskują przewagę nad zagranicznymi, dla których bariera językowa może uniemożliwić ukończenie kursu i pozytywne zdanie egzaminu.

Obsługa jakich maszyn wymaga szkolenia?

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem (z późniejszymi zmianami) obsługa określonych maszyn i urządzeń wymaga wcześniejszego szkolenia i potwierdzenia zdobytych umiejętności zdaniem egzaminu. Dotyczy to obsługi m.in. następujących maszyn wykorzystywanych w robotach ziemnych, budowlanych i drogowych:

 • koparka
 • koparko-ładowarka
 • koparko-spycharka
 • koparka wielonaczyniowa
 • spycharka
 • równiarka
 • zgarniarka
 • ładowarka
 • pogłębiarka
 • wiertnica do technologii bezwykopowych
 • wiertnica do kotwi
 • kafar
 • palownica

Kurs operatora maszyn budowlanych

Zdobycie stosownych uprawnień w tym zakresie wiąże się z ukończeniem kursu i pomyślnym zdaniem egzaminu. Egzamin przeprowadzany jest przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Pozytywne ukończenie kursu pozwala uzyskać świadectwo oraz uprawnienia państwowe do wykonywania pracy operatora i odpowiedni wpis w książce operatora.

Kursy takie organizowane są przez ośrodki szkolenia, zlokalizowane w wielu miastach Polski.

Najczęściej prowadzone są w trybie dziennym, wieczorowym lub zaocznym. Kurs obejmuje grupę zajęć teoretycznych oraz praktyczną naukę obsługi maszyny czy urządzenia. Trwa najczęściej kilkadziesiąt godzin. Obejmuje wiedzę m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, użytkowania, budowy, technologii i obsługi maszyn roboczych.

Wybierając konkretne szkolenie warto zwrócić uwagę na klasę uprawnień wymaganych do obsługi danego urządzenia.

Kto może zostać operatorem maszyn budowlanych?

Kurs operatora maszyn może rozpocząć osoba, która ukończyła 18 lat i posiada przynajmniej podstawowe wykształcenie.

Nie jest wymagane prawo jazdy kat. B, aczkolwiek jego posiadanie byłoby przydatne ze względu na już zdobyte umiejętności, a ponadto możliwość przemieszczania maszyny do robót ziemnych po drogach publicznych.

Kandydat na operatora maszyn musi być zdrowy co zaświadcza aktualnym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora określonej specjalności.

Treści powiązane

Budowa Zakopianki
Budowa Zakopianki
Koniec korków na Zakopiance? Czy podróż do zimowej stolicy Polski przestanie być koszmarem kierowców? Zaglądamy na plac budowy drogi na odcinku Lubień – Rabka Zdrój. Czy kilkakrotnie przesuwany termin realizacji inwestycji jest wiążący i nową Zakopianką pojedziemy jeszcze w tym roku?
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, ograniczenia dostępu do wielu źródeł surowców, związanego z tym wzrostu cen materiałów budowlanych, polskie drogi są nieustającym placem budowy. Trwają rozpoczęte inwestycje drogowe, wyłaniane są przetargi na nowe budowy. Przyglądamy się, gdzie i co buduje się na polskich drogach. Gdzie planowane są budowy dróg.
Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Budowa tunelu w ciągu drogi S19
Budowa tunelu w ciągu drogi S19
Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac związanych z wydrążeniem ponad dwukilometrowego tunelu w ciągu drogi ekspresowej S19 na odcinku Rzeszów Południe–Babica. Dowiedz się więcej o tej spektakularnej inwestycji na szlaku Via Carpatia. Poznaj stopień zaawansowania prac.
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu była inwestycją, mającą uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji, pozwalając jednocześnie na zakup tego surowca od dostawców i krajów, z którymi nie ma połączenia gazociągiem.
Zastosowanie węzłów betoniarskich
Zastosowanie węzłów betoniarskich
Węzły betoniarskie przeznaczone są do produkcji mieszanek betonowych. To konstrukcje budowlane, najczęściej stacjonarne, wyposażone w odpowiednie urządzenia służące wytwarzaniu mieszanek betonowych różnego rodzaju. Poznaj zastosowania węzłów betoniarskich i ich wpływ na usprawnienie prac budowlanych.
Sytuacja rynku budowlanego
Sytuacja rynku budowlanego
Choć popyt na usługi budowlane po wrześniowym spadku jest ciągle najniższy od stycznia br., prognozowany jest jego wzrost jeszcze przed nowym rokiem. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim kwartale 2022 roku.
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Sytuacja w branży budowlanej nie napawa optymizmem. Trudne okoliczności rynkowe powodują wyhamowywanie aktywności budowlanej. Prognozuje się, że jeśli 2022 rok zakończy się minimalnym wzrostem wartości rynku, to 2023 rok odnotuje ujemną dynamikę rynku budowlanego. To wnioski Spectis, zespołu ekspertów świadczących usługi badawcze i analityczne dla kadry menedżerskiej z sektora budowlanego.
Budowa tunelu w Świnoujściu
Budowa tunelu w Świnoujściu
Niewystarczająca przepustowość przepraw promowych pomiędzy wyspami Wolin i Uznam była przyczyną szukania innych rozwiązań komunikacyjnych. Wzmożony ruch lokalny i turystyczny generował długie kolejki oczekujących na prom - jedyną drogę dotarcia do dzielnicy nadmorskiej i centrum administracyjno-usługowego Świnoujścia, zależną również mocno od warunków pogodowych.
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
12 prefabrykowanych elementów, każdy o wadze ok. 115 ton obejmował transport pierwszej partii segmentów mostu, które ze Szczecina wyruszyły statkiem do Danii. Na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego Mostostal Warszawa wyprodukował most dla Duńczyków. „Naszym” mostem można jeździć w rejonie fiordu Roskilde.
Branża budowlana a ryzyko upadłości firm 2022-2023
Branża budowlana a ryzyko upadłości firm 2022-2023
Niewypłacalność firm sektora budowlanego staje się coraz bardziej powszechna. Kryzys w budownictwie jest faktem. Analizujemy obecną sytuację w branży budowlanej i sprawdzamy prognozy na 2023 rok.

Komentarze

brak komentarzy…