• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Maszyny budowlane – ładowarka

Maszyny budowalne to sprzęt niezbędny do wykonania trudnych, ciężkich prac. Rozwiązania inżynierskie stosowane przy konstrukcji maszyn pozwalają uzyskać specjalistyczne urządzenia, zdolne podołać konkretnym zadaniom na placu budowy. Za sprawną i efektywną pracę odpowiadają koparki hydrauliczne, koparki linowe, ładowarki kołowe, spycharki i ładowarki, wozidła przegubowe, ładowarki teleskopowe. W tym artykule przyglądamy się ładowarce.
Maszyny budowlane – ładowarka

Ładowarka jest samojezdną maszyną wyposażoną w urządzenie służące załadunkowi materiałów sypkich na inne pojazdy przy zastosowaniu przenośnika. Do załadunku służą elementy w zależności od ich kształtu nazywane łyżkami, ślimakami, tarczami lub kubełkami.

Ładowarka sprawdza się do wykonania robót ziemnych i porządkowych w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Ładowarki różnią się wielkością, mocą silnika, ładownością zwinnością czy ergonomią pracy. Poznaj rodzaje ładowarek oraz prace, do jakich są przeznaczone.

Rodzaje ładowarek

Ze względu na typ podwozia, rozróżniamy ładowarki

  • kołowe
  • gąsienicowe.

Ładowarki kołowe wyróżniają się stabilnym, solidnym podwoziem. Posiadają łyżkę z przodu, którą mogą poruszać w jedną stronę. Są zwrotne. Steruje się nimi za pomocą tylnych kół. Niewielki rozmiar i duża zwrotność powoduje, że maszyna ta sprawdzi się w niewielkich, ciasnych przestrzeniach.

Ładowarki gąsienicowe są niezastąpione w trudnym terenie, bez trudu pokonają duże nierówności.

Z kolei biorąc pod uwagę sposób pracy i mobilność łyżki, ładowarki mogą być:

  • czołowe – umieszczona z przodu maszyny łyżka porusza się tylko w jednej płaszczyźnie
  • obrotowe – łyżka z wysięgnikiem znajduje się na obrotowej platformie
  • ładowarki z łyżką wychylną na bok.

Moc silnika ładowarki decyduje o jej udźwigu. Im jest wyższa, tym większe możliwości maszyny. Przykładowe udźwigi ładowarek w zależności od mocy silnika to:

34 KM – 1 t

50 KM – 1,4 t

60 KM – 2 t

75 KM – 2,5 t

95 KM – 3,2 t

125 KM – 3,7 t

170 KM – 4,7 t

218 KM – 5,5 t

236 KM – 6,4 t (19 t)

Dodatkowy osprzęt ładowarki

Wybrane elementy maszyny mogą być wymieniane na inne, o konkretnym przeznaczeniu. Tym samym ładowarka staje się wielozadaniowym urządzeniem, jeśli zamiast standardowej łyżki zamocujemy łyżkę umożliwiającą wysoki wysyp, tzw. łyżkę rekin, łyżkę krokodyl, łyżkę do materiałów sypkich, ażurową łyżkę do kamieni, chwytak do drzew, pług do śniegu lub ziemi czy zamiatarkę ze zbiornikiem.

Obsługa ładowarki

Pracę ładowarką może wykonywać jedynie osoba, posiadająca uprawnienia operatora takiej maszyny. Przeczytaj więcej o uprawnieniach do obsługi maszyn budowlanych.

Warto wiedzieć, że operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych są wpisani na listę deficytowych zawodów. Oznacza to, że zapotrzebowanie w branży na osoby z takimi uprawnieniami jest wysokie, zarobki do najniższych nie należą.

Kurs operatora maszyn może rozpocząć osoba, która ukończyła 18 lat i posiada przynajmniej podstawowe wykształcenie.

Nie jest wymagane prawo jazdy kat. B, aczkolwiek jego posiadanie byłoby przydatne ze względu na już zdobyte umiejętności, a ponadto możliwość przemieszczania maszyny do robót ziemnych po drogach publicznych.

Kandydat na operatora maszyn musi być zdrowy co zaświadcza aktualnym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora określonej specjalności.

Ładowarki na rynku

Wśród producentów maszyn budowlanych, w tym ładowarek wymienić można przykładowo Caterpillar, Everun, Komatsu, Kubota, Hitachi, Hyundai, Case, NHC (New Holland Construction), Deere & Company, Takeuchi, Liebherr, Bobcat, Manitou, Wacker Neuson, Volvo czy JCB.

Treści powiązane

Zeroemisyjne betonomieszarki
Zeroemisyjne betonomieszarki
Postulat zielonego budownictwa realizowany jest w coraz liczniejszych obszarach branży budowlanej. Firmy stawiają na wybory, które skutkują zmniejszeniem emisyjności CO2. Dotyczy to zarówno zastosowania odpowiednich materiałów, technologii jak i sprzętu. Elektryczne betonomieszarki wpisują się politykę zeroemisyjności w budownictwie. Czy te nowoczesne pojazdy zdominują i wyprą tradycyjne maszyny służące do transportu betonu?
Mieszalniki do betonu
Mieszalniki do betonu
Właściwe połączenie wszystkich składników betonu to warunek uzyskania dobrej jakości mieszanki. Pomocne w tej czynności będzie zastosowanie specjalistycznego mieszalnika. Przeglądamy dostępne na rynku urządzenia. Sprawdzamy ich rodzaje i zastosowania.
Produkcja kruszyw drogowych
Produkcja kruszyw drogowych
Kruszywa to kluczowy materiał stosowany do budowy dróg. Wykorzystywane są do wykonywania korpusu drogi i jej poszczególnych warstw oraz jako komponent mieszanek mineralno-asfaltowych w budownictwie drogowych. Sprawdzamy, jakie rodzaje kruszyw wykorzystuje się w drogownictwie oraz jak przebiega proces ich produkcji.
Kruszarki przemysłowe
Kruszarki przemysłowe
Kruszarki służą rozdrabnianiu materiałów na mniejsze elementy, które znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Skupiamy się przede wszystkim na kruszarkach wykorzystywanych w budownictwie i górnictwie. Jakie są dostępne rodzaje kruszarek? Gdzie konkretnie mają zastosowanie?
Pompy do betonu
Pompy do betonu
Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
Zastosowanie węzłów betoniarskich
Zastosowanie węzłów betoniarskich
Węzły betoniarskie przeznaczone są do produkcji mieszanek betonowych. To konstrukcje budowlane, najczęściej stacjonarne, wyposażone w odpowiednie urządzenia służące wytwarzaniu mieszanek betonowych różnego rodzaju. Poznaj zastosowania węzłów betoniarskich i ich wpływ na usprawnienie prac budowlanych.
Uprawnienia operatora maszyn budowlanych
Uprawnienia operatora maszyn budowlanych
Obsługę maszyn budowlanych czy zespołów maszyn do produkcji mieszanek betonowych powierzyć można tylko osobom posiadającym specjalne uprawnienia. Wynika to z rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robot ziemnych, budowlanych i drogowych. Jakie uprawnienia są wymagane? Jak je uzyskać? Więcej o tym w poniższym artykule.
Betonomieszarki - transport betonu
Betonomieszarki - transport betonu
Dostarczenie gotowej mieszanki betonowej na plac budowy wymaga wykorzystania profesjonalnego sprzętu. Beton to materiał wymagający – o dużej wadze i konieczności ciągłego mieszania w trakcie transportu. Jakie urządzenia podołają temu zdaniu? Co przesądza o wyborze konkretnej betonomieszarki? Jakie są pojemności gruszek do betonu? O tym piszemy w poniższym artykule.
Wibroprasy – rodzaje i zasady działania
Wibroprasy – rodzaje i zasady działania
Wibroprasy to urządzenia stosowane w produkcji prefabrykowanych wyrobów betonowych. Ich praca polega na zagęszczaniu i formowaniu mieszanki. Parametry maszyny przesądzają o jakości uzyskanego produktu, jego właściwościach. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje wibropras, jak przebiega proces wibroprasowania i do czego używane są te urządzenia.
Systemy sterowania dla węzłów betoniarskich
Systemy sterowania dla węzłów betoniarskich
Przygotowanie mieszanki betonowej o stałych, określonych parametrach możliwe jest przy użyciu zaawansowanych technologicznie urządzeń. Wytwórnie betonu towarowego wyposażone są w systemy sterowania węzłami betoniarskimi, które zgodnie z wybraną recepturą odważają składniki i wpływają na pracę węzła zgodnie z zadanymi parametrami. Sprawdzamy, z czego składa się system sterowania produkcją betonu i jakie funkcje i możliwości mają jego poszczególne elementy.

Komentarze

brak komentarzy…