• Budma 2024
Jakiego artykułu szukasz?

Wibroprasy – rodzaje i zasady działania

Wibroprasy to urządzenia stosowane w produkcji prefabrykowanych wyrobów betonowych. Ich praca polega na zagęszczaniu i formowaniu mieszanki. Parametry maszyny przesądzają o jakości uzyskanego produktu, jego właściwościach. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje wibropras, jak przebiega proces wibroprasowania i do czego używane są te urządzenia.
Wibroprasy – rodzaje i zasady działania

Jak sugeruje sama nazwa maszyny, jej praca sprowadza się do wibrowania i prasowania.

Działanie wibroprasy

Proces wibrowania polega na wstrząsaniu mieszanki betonowej w celu równomiernego jej ułożenia na palecie, zmniejszenia lepkości i siły tarcia między cząsteczkami, co pozwoli uzyskać jednorodny beton, posiadający te same parametry w każdym centymetrze sześciennym wyrobu. Wstrząśnięty beton formowany jest na palecie do postaci bloczków.

Prasowanie mieszanki sprowadza się do przyłożenia siły ściskającej za pomocą stempla, dzięki czemu dochodzi do usunięcia pęcherzyków powietrza i uzyskania właściwego zagęszczenia i spoistości masy.

Tak uformowane elementy betonowe transportowane są na paletach do dojrzewalni, gdzie po ok. 24 godzinach uzyskają swoje ostateczne właściwości.

Poddanie mieszanki betonowej tym dwóm powyższym procesom w wibroprasie eliminuje powstanie błędów produkcyjnych.

Wibroprasy – zastosowanie

Wibroprasy stosuje się do wytworzenia gotowych elementów betonowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w produkcji:

 • kostki brukowej
 • płyt chodnikowych
 • płyt ażurowych
 • krawężników
 • pustaków
 • bloczków fundamentowych
 • stropów
 • kształtek wieńcowych
 • obrzeży trawnikowych
 • elementów gazonowych
 • płyty drogowe

Rodzaje wibropras

Najczęściej spotykanymi urządzeniami są:

 • wibroprasy stacjonarne
 • wibroprasy kroczące

Stacjonarne wibroprasy wykonują pracę na miejscu, w zakładach produkcyjnych. Zbudowane są ze stołu wibracyjnego oraz umieszonych pod nim wibratorów mechanicznych, przenoszących drgania bezpośrednio na blat, na którym umieszczona jest mieszanka betonowa.

Wibroprasy kroczące pracują bezpośrednio na placu budowy. Cechuje je łatwość przenoszenia. Maszyna porusza się w linii prostej, wytwarzając poszczególne elementy na betonowej płycie. Zależnie od modelu możliwa jest produkcja bez budowy torowiska czy posiadania kompleksowej linii produkcyjnej.


Uzyskanie odpowiedniego jakościowo wyrobu zależy zarówno od przygotowania odpowiedniej mieszanki o właściwie dobranych parametrach i proporcjach, ale też poprawnego przeprowadzenia procesu jego wytworzenia. Zatem wybór maszyny jest bardzo istotny. Ważne, aby dopasować urządzenie do planowanej produkcji, rodzaju wytwarzanych elementów, miejsca pracy.

Wibroprasy na rynku

Firmy posiadające w swojej ofercie różne rodzaje urządzeń do wibroprasowania to choćby Henkis Sp. z o.o., Techmatik, Road Sp. z o.o., Prefabet Kurzętnik Sp. z o.o., Esbro.

Treści powiązane

Mała architektura betonowa
Mała architektura betonowa
Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Proces produkcji kostki brukowej
Proces produkcji kostki brukowej
Kostka brukowa to jeden z produktów, należących do tzw. konfekcji betonowej. Dowiedz się, jak powstaje ten powszechnie wykorzystywany w nawierzchniach materiał budowlany. Z czego powstaje kostka brukowa, jak przebiega proces jej wytworzenia oraz jakie maszyny są w tym celu wykorzystywane – o tym przeczytasz w poniższym artykule.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Wyroby wibroprasowane
Wyroby wibroprasowane
Wibroprasowane to proces obróbki mieszanki betonowej, który pozwala uzyskać jej optymalne zagęszczenie. Łączy w sobie czynność wibracji i prasowania i dotyczy wytwarzania gotowych, prefabrykowanych elementów o standaryzowanych parametrach. W tym artykule opisujemy, na czym polega wibroprasowanie i w produkcji jakich wyrobów betonowych się je stosuje.
Mieszalniki do betonu
Mieszalniki do betonu
Właściwe połączenie wszystkich składników betonu to warunek uzyskania dobrej jakości mieszanki. Pomocne w tej czynności będzie zastosowanie specjalistycznego mieszalnika. Przeglądamy dostępne na rynku urządzenia. Sprawdzamy ich rodzaje i zastosowania.
Kostka brukowa – rodzaje
Kostka brukowa – rodzaje
Oferta materiałów wykończeniowych ścieżek, alejek, podjazdów, tarasów, chodników, parkingów i innych nawierzchni zewnętrznych jest bardzo duża. Przyglądamy się popularnej bardzo kostce brukowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie są dostępne rodzaje kostki brukowej. Który typ sprawdzi się najlepiej w konkretnym miejscu? Przeczytajcie wszystko o kostce brukowej.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Poszukuje się nowoczesnych rozwiązań pozwalających budować szybciej, uzyskiwać lepsze parametry konstrukcji. W taką ideę wpisuje się strunobeton. Jak powstaje, jakie ma właściwości ten materiał oraz gdzie stosuje się konstrukcje strunobetonowe? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Konsystencja betonu – metody badania
Konsystencja betonu – metody badania
Czym jest konsystencja betonu? Do czego służy ten parametr? Po co określa się konsystencję betonu i w jaki sposób się ją bada? O tym w poniższym artykule.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Laboratorium betonu – sprzęt używany do badań
Laboratorium betonu – sprzęt używany do badań
Beton poddawany jest kontroli i badaniom, pozwalającym na uniknięciu błędów technologicznych i gwarantującym jakość deklarowaną przez producenta. W tym artykule przyglądamy się specjalistycznym sprzętom i urządzeniom używanym w badaniach betonu.

Komentarze

brak komentarzy…