• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Uprawnienia budowlane – uprawnienia kolejowe

Uprawnienia kolejowe pozwalają na wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych przy projektowaniu lub budowie obiektów związanych z infrastrukturą kolejową lub urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym. Jakie są rodzaje uprawnień kolejowych? Jak zdobyć takie uprawnienia?
Uprawnienia budowlane – uprawnienia kolejowe

Posiadanie uprawnień kolejowych umożliwia projektowanie lub kierowanie robotami na obiektach budowlanych związanych z infrastrukturą kolejową, takich jak: stacje i linie kolejowe, bocznice kolejowe oraz pozostałe budowle kolejowe towarzyszące.

Rodzaje uprawnień kolejowych

Uzyskać można następujące rodzaje uprawnień:

  • uprawnienia kolejowe w zakresie kolejowych obiektów budowlanych bez ograniczeń
  • ograniczone uprawnienia kolejowe w zakresie kolejowych obiektów budowlanych
  • uprawnienia kolejowe w zakresie starowania ruchem kolejowym bez ograniczeń
  • uprawnienia kolejowe w zakresie starowania ruchem kolejowym ograniczone.

Zakres uprawnień kolejowych

Uprawnienia kolejowe w zakresie kolejowych obiektów budowlanych bez ograniczeń umożliwiają projektowanie lub kierowanie robotami na obiektach budowlanych związanych z infrastrukturą kolejową, takich jak: stacje i linie kolejowe, bocznice kolejowe oraz pozostałe budowle określone w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowlane kolejowe i ich usytuowanie, z wyłączeniem obiektów podlegających zakresowi uprawnień mostowych oraz kolejowych w zakresie sterowania ruchem kolejowym.

Ograniczone uprawnienia kolejowe w zakresie kolejowych obiektów budowlanych pozwalają na projektowanie lub kierowanie robotami przy obiektach infrastruktury kolejowej w takim samym zakresie jak uprawnienia bez ograniczeń. Posiadacz takich uprawnień może dodatkowo uczestniczyć w pracach projektowych lub przy budowie linii kolejowych na których maksymalna prędkość nie przekracza 200 km/h.

Uprawnienia kolejowe w zakresie starowania ruchem kolejowym bez ograniczeń umożliwiają budowę lub projektowanie urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym wymienionych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznym jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie.

Ograniczone uprawnienia kolejowe w zakresie starowania ruchem kolejowym umożliwiają projektowanie lub kierowanie budową urządzeń sterowania oraz zabezpieczenia ruchem kolejowym, za stacji wyposażonych w ponad 50 rozjazdów i linii kolejowych w zakresie blokad samoczynnych.

Kto nadaje uprawnienia kolejowe?

Kwalifikację kandydatów przeprowadza komisja Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Weryfikuje posiadane przez inżyniera wykształcenie, zakres odbytej praktyki, przeprowadza egzamin warunkujący uzyskanie uprawnień.

Jak uzyskać uprawnienia kolejowe?

Kandydat ubiegający się o uprawnienia kolejowe musi:

  • uzyskać odpowiednie wykształcenie
  • odbyć praktykę zawodową
  • zdać egzamin.

Do uzyskania uprawnień kolejowych do projektowania bez ograniczeń należy ukończyć studia drugiego stopnia na kierunku budownictwo lub transport (dla zakresu kolejowych obiektów budowlanych) lub transportu albo elektrotechnika (dla zakresu sterowania ruchem kolejowym).

Ponadto trzeba odbyć roczną praktykę przy sporządzaniu projektów oraz roczną praktykę wykonawczą na budowie.

Do uzyskania uprawnień kolejowych do kierowania robotami bez ograniczeń wymagane jest takie samo wykształcenie jak wspomniane powyżej oraz odbycie półtorarocznej praktyki na terenie budowy.

Możliwe jest także ukończenie studiów pierwszego stopnia na wymienionych kierunkach, w tym wypadku praktyka wydłuża się do trzech lat.

Inne są wymania w przypadku uprawnień łączonych.

Egzamin na uprawnienia kolejowe

Egzamin odbywa się dwa razy w roku, zwykle w maju i w listopadzie (w Izbie Inżynierów).

Zakres egzaminu obejmuje znajomość kilkudziesięciu ustaw i rozporządzeń oraz norm regulujących zagadnienia z dziedziny budownictwa. Przed każdą sesją egzaminacyjną dostępne są szczegółowe listy wymagań z podziałem na poszczególne specjalności i zakresy uprawnień budowlanych.

Egzamin składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej.

Część pisemna egzaminu przeprowadzana jest w całej Polsce jednego dnia.

Część pisemna ma formę testu jednokrotnego wyboru, podczas którego sprawdzana jest znajomość przepisów prawnych regulujących proces budowlany. Od kandydatów wymaga się także wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska, ochrony zabytków, a także procedur administracyjnych.

Osoby uzyskujące pozytywny wynik z części pisemnej mogą podejść w wyznaczonym terminie do części ustnej.

Egzamin ustny ma na celu weryfikację praktycznej wiedzy technicznej nabytej podczas odbywania praktyki zawodowej oraz umiejętności praktycznego stosowania przepisów prawa. Wśród pytań mogą być także zadania projektowe lub zagadnienia problemowe związane z prowadzeniem budowy.

E-CRUB

E-CRUB to Centralny Rejestr Uprawnień Budowlanych - na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie - Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP - uzupełniany jest wykaz inżynierów czy projektantów posiadających potwierdzone uprawnienia i kwalifikacje. System zarządzany jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

E-CRUB pozwala w szybszy sposób wpisywać do rejestru osoby zdobywające uprawnienia budowlane, a tym samem szybciej z tych uprawnień korzystać i wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Osoby, które zostały wpisane do systemu e-CRUB nie muszą już przedkładać w urzędzie kopii decyzji o nadaniu uprawnień i zaświadczenia o przynależności do izby. Urzędy sprawdzą to w systemie e-CRUB.

E-CRUB zawiera listę tylko tych osób, które wyraziły chęć udostępnienia swoich danych osobowych publicznie i przesłały do GUNB zgodę na ich wprowadzenie do systemu.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Uprawnienia budowlane – uprawnienia mostowe
Uprawnienia budowlane – uprawnienia mostowe
Uprawnienia inżynieryjne mostowe to jedne z uprawnień budowlanych, których posiadanie umożliwia wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Dowiedz się, jakie są wymagania, aby uzyskać takie uprawnienia. Jakie wykształcenie musi posiadać kandydat oraz jak długą odbyć praktykę. Sprawdź, co dają uprawnienia mostowe i jaki jest koszt ich uzyskania.
Uprawnienia budowlane – uprawnienia elektryczne
Uprawnienia budowlane – uprawnienia elektryczne
Specjalności, w jakich wydawane są uprawnienia budowlane wynikają z przepisów Prawa budowlanego. Uprawnienia elektryczne to jedne z możliwych do uzyskania uprawnień budowlanych. Jakie są rodzaje uprawnień elektrycznych? Co dają i jak je uzyskać?
Uprawnienia architektoniczne
Uprawnienia architektoniczne
Uprawnienia architektoniczne to jedna ze specjalności uprawnień budowlanych, których posiadanie pozwala na wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Zobacz, jak uzyskać uprawnienia architektoniczne. Co konkretnie dają te uprawnienia.
Uprawnienia operatora maszyn budowlanych
Uprawnienia operatora maszyn budowlanych
Obsługę maszyn budowlanych czy zespołów maszyn do produkcji mieszanek betonowych powierzyć można tylko osobom posiadającym specjalne uprawnienia. Wynika to z rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robot ziemnych, budowlanych i drogowych. Jakie uprawnienia są wymagane? Jak je uzyskać? Więcej o tym w poniższym artykule.
Uprawnienia budowlane
Uprawnienia budowlane
Uprawnienia budowlane to prawo do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w określonej specjalności. Jak zdobyć uprawnienia budowlane? Jakie funkcje mogą pełnić osoby z uprawnieniami budowlanymi i gdzie znaleźć informacje o osobach z konkretnymi uprawnieniami budowlanymi?
Uprawnienia budowlane – uprawnienia drogowe
Uprawnienia budowlane – uprawnienia drogowe
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej drogowej pozwalają na projektowanie i/lub kierowanie robotami drogowymi związanymi z konkretnymi, określonymi przez prawo budowlane obiektami budowlanymi. Poznaj zakres uprawnień drogowych, możliwości ich uzyskania, koszty związane ze zdobyciem tych uprawnień.
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB to Centralny Rejestr Uprawnień Budowlanych. Dowiedz się, jakie dane dostępne są w systemie, jakie korzyści daje dostęp do e-CRUB oraz kto może korzystać z bazy uprawnień budowlanych.

Komentarze

brak komentarzy…