• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Uzbrojenie działki

Dowiedz się, jakie media muszą być doprowadzone do działki budowlanej. Przeczytaj, jakie formalności wymagane są do wykonania przyłącza energetycznego i kanalizacyjnego. Sprawdź koszty uzbrojenia działki.
Uzbrojenie działki

Uzbrojenie działki polega na wykonaniu przyłącza wody, prądu i kanalizacji (jeśli jest dostępna), które są niezbędne do użytkowania domu, a wcześniej jego budowy a także zapewnieniu dostępu do drogi publicznej. W zależności od potrzeb można też uzbroić działkę w gaz, aczkolwiek to przyłącze nie jest obligatoryjne.

Doprowadzenie takich mediów jak woda i prąd jest konieczne do otrzymania warunków zabudowy czy pozwolenia na budowę. Procedura polega na spełnieniu kilku wymogów formalnych i uzyskaniu pozwolenia.

Działkę budowlaną uznaje się za w pełni uzbrojoną, jeśli doprowadzone są do niej wszystkie niezbędne przyłącza.

Uzbrojenie działki w prąd

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej.

Wniosek zawiera takie informacje, jak:

  • nr działki, do której prąd ma zostać doprowadzony
  • charakter obiektu, który ma zostać przyłączony do sieci – np. budynek mieszkalny jednorodzinny
  • zapotrzebowanie na energię, czyli określenie mocy przyłączeniowej z uwzględnieniem ilości i rodzaju odbiorników prądu, mających znaleźć się w domu (np. kuchenka elektryczna, elektryczna instalacja grzewcza, elektryczne podgrzewacze wody, sprzęt RTV i AGD, itp.), bezpieczniej zamieścić we wniosku zawyżone parametry, aby uniknąć awarii w czasie zwiększonego poboru prądu przez urządzenia domowe
  • przewidywany termin rozpoczęcia dostaw energii.

Dołącza się do niego:

  • plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, który będzie określał usytuowanie przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci oraz usytuowanie sąsiednich obiektów
  • dokument stwierdzający tytuł prawny do dysponowania nieruchomością, na której ma być wykonane przyłącze energii elektrycznej w domu jednorodzinnym.

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, uzyskuje się warunki techniczne przyłączenia do sieci energetycznej, czyli szczegółowe wytyczne, wśród których będą m.in.:

  • rodzaj przyłącza (kablowe czy napowietrzne),
  • moc przyłączeniowa,
  • miejsce, w którym będzie znajdował się licznik prądu,
  • zakres niezbędnych zmian w sieci związanych z przyłączeniem,
  • dane znamionowe urządzeń, instalacji i sieci oraz dopuszczalne graniczne parametry ich pracy,
  • miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego,
  • dopuszczalny poziom zmienności parametrów technicznych energii elektrycznej,
  • rodzaj, a także usytuowanie zabezpieczenia głównego,
  • dane znamionowe oraz wszelkie niezbędne wymagania w zakresie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej i systemowej.

Wykonanie przyłącza przez Zakład Energetyczny poprzedza podpisanie umowy o przyłączenie, określającej termin realizacji przyłącza, wysokość opłaty za tę czynność, termin przeprowadzenia prób i odbiorów oraz miejsce rozgraniczenia własności sieci i instalacji pomiędzy zakładem energetycznym a odbiorcą.

Za wykonanie przyłącza odpowiada Zakład Energetyczny, na którego terenie znajduje się budynek. ZE pozostaje właścicielem przyłącza, po jego stronie leży konserwacja i wszelkie naprawy. Właściciel działki, na której znajduje się przyłącze elektryczne powinien zadbać o utrzymanie go w dobrym stanie.

Uzbrojenie działki w wodę

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego poprzedza wniosek o wydanie wstępnej informacji technicznej, który składa się w miejscowym przedsiębiorstwie wod-kan. Pozwoli ona określić, czy dana nieruchomość znajduje się w zasięgu sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej i jakie są dostępne rozwiązania w zakresie możliwości doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków z nieruchomości.

We wniosku wskazuje się lokalizację obiektu, rodzaj zabudowy (jednorodzinna, wielorodzinna, biurowa/handlowa, rozbudowa, nadbudowa, modernizacja, adaptacja, zmiana użytkowania obiektu), liczę budynków, orientacyjną liczbę lokali/mieszkańców, liczbę kondygnacji naziemnych, deklaruje się istnienie garażu podziemnego a także wskazuje zapotrzebowanie na wodę (ostatni element na tym etapie nie zawsze jest wymagany).

Po uzyskaniu wstępnej informacji technicznej można złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę lub/i odprowadzania ścieków. Warunki techniczne określają formalne i techniczne możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci, wskazują najbliższe możliwe miejsca włączenia do sieci, parametry techniczne takiego miejsca, zawierają informację, jakie warunki muszą być spełnione do zaprojektowania i następnie wybudowania przyłącza.

We wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia konieczne jest wskazanie zapotrzebowania na wodę (z podziałem na wodę do celów bytowych, technologicznych, przeciwpożarowych) i ścieki (z podziałem na ścieki bytowe i przemysłowe).

Kolejnym etapem jest przygotowanie dokumentacji projektowej. Opracowuje się oddzielnie projekt sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz projekt przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych. Wykonanie projektów zleca się osobie posiadającej uprawnienia budowlane do projektowania sieci sanitarnych.

Budowa przyłącza wymaga zgłoszenia zamiaru realizacji takiej inwestycji w lokalnym zakładzie wod-kan.

Przyłącze gazowe

Wykonanie przyłącza gazowego wiąże się zarówno ze zrealizowaniem prac ziemnych, instalacyjnych, jak i dopełnieniem wszelkich niezbędnych formalności. Jednym z wymaganych dokumentów jest wniosek o określenie warunków przyłączenia. Zawiera on szczegółowe informacje dotyczące wnioskodawcy, nieruchomości, zakresu przyłączenia, rodzaju, mocy i liczby wszystkich urządzeń gazowych, które docelowo będą podłączone do instalacji gazowej, planowanej daty wykonania instalacji gazowej a także oświadczenie o prawie własności (współwłasności) do nieruchomości.

Konieczne jest ponadto sporządzenie projektu przyłącza gazowego i podpisanie umowy o przyłączenie i dostarczanie paliwa.

Budowa drogi dojazdowej

Wykonanie drogi dojazdowa z drogi publicznej (jeśli takowa nie istnieje) jest obowiązkiem inwestora już na początkowym etapie budowy. Będzie ona wykorzystywana choćby do przewożenia niezbędnych materiałów na budowę. Istnienie drogi dojazdowej stanowi przesłankę uzbrojenia działki.

Koszt uzbrojenia działki

Koszt realizacji przyłączy zależy przede wszystkim od odległości działki od przebiegającej sieci energetycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Wpływ będzie mieć także moc przyłączeniowa – im wyższa, tym cena usługi wzrośnie. Nie bez znaczenia jest także liczba działek znajdujących się w pobliżu danej sieci. Im jest ich więcej, tym na niższy koszt przyłączenia do sieci można liczyć. Inne koszty uzbrojenia będą w innych regionach kraju. Zróżnicowane będą także zależnie od właściciela sieci.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Budowa przydomowego szamba
Budowa przydomowego szamba
Jeśli w miejscu, gdzie budujemy dom, nie ma doprowadzonej kanalizacji, trzeba znaleźć inne rozwiązanie odprowadzania ścieków. Alternatywą jest budowa przydomowego szamba. Zobacz, czy konieczne jest pozwolenie na budowę do zrealizowania takiej inwestycji. Jakie są zasady i warunki budowy szamba przy domu.
Przyłącze energetyczne
Przyłącze energetyczne
Uzyskanie przyłącza energetycznego wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów formalnych i uzyskaniem pozwolenia. Na jakim etapie budowy domu należy się tym zająć? Dowiedz się, jakie kroki należy wykonać, aby podłączyć się do sieci energetycznej.
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Przyłącze kanalizacyjne
Przyłącze kanalizacyjne
Jeśli w pobliżu działki, na której budowany jest dom, przebiega sieć wodociągowa lub kanalizacyjna, obowiązkiem jest się do niej przyłączyć. Realizacja przyłącza to inwestycja wymagająca wielu formalności, kilkuetapowych procedur. Jakie kolejne kroki należy wykonać? Jakie wnioski musi przygotować inwestor?
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Przyłącze gazowe
Przyłącze gazowe
Gaz to popularne paliwo stosowane do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, zasilania kuchenki czy kominka. Warunkiem korzystania w domu z gazu jest wykonanie przyłącza. Poznaj kolejne kroki, wymagane formalności niezbędne do podłączenia domu do sieci gazowej.
Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie
Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.

Komentarze

brak komentarzy…