Wynajem pracowników budowlanych w świetle prawa
Zatrudnienie pracowników tymczasowych
Praca tymczasowa to szczególny rodzaj pracy, który reguluje odrębna od Kodeksu Pracy ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z dnia 9 lipca 2003 r.
To wygodna forma pozyskiwania pracowników, bowiem zarówno proces rekrutacji jak i ich zatrudnienie i późniejsza obsługa kadrowo–płacowa leżą po stronie wyspecjalizowanej agencji.
Zgodnie z prawem pracowników na czas realizacji konkretnej inwestycji może wynająć jedynie agencja pracy tymczasowej. W przypadku wynajmu pracowników stronami umowy są pracownik, agencja pracy tymczasowej oraz jej klient.
Umowa o pracę tymczasową zawierana jest między agencją pracy a pracownikiem tymczasowym na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy. W umowie należy wskazać docelowego pracodawcę, a także miejsce pracy, stanowisko lub zleconą czynność oraz wysokość wynagrodzenia.
Należy pamiętać, że ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych jasno wskazuje, iż pracownik tymczasowy nie może być traktowany gorzej w zakresie warunków pracy i płacy, niż pracownik etatowy, zajmujący to samo lub zbliżone stanowisko.
Wynajem pracowników pozwala na uelastycznienie struktury zatrudnienia, dopasowanie jej do sezonowości pewnych robót, aktualnej koniunktury z jednoczesnym zachowaniem ciągłości prac budowlanych.
Leasing pracowniczy
Leasing pracowniczy to wygodna forma „wypożyczenia” pracowników zatrudnionych w innej firmie budowlanej. Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest urlop bezpłatny pracownika u obecnego pracodawcy, który wiąże się z zawieszeniem stosunku pracy - dotychczasowy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, nie płaci składek i zaliczek na podatek dochodowy.
Warunkiem dokonania leasingu pracownika jest:
- wyrażona na piśmie zgoda pracownika wraz z zapisem, że otrzymuje on bezpłatny urlop w swojego pierwotnego pracodawcy
- podpisane porozumienie określające czas trwania wypożyczenia oraz wynagrodzenie przysługujące firmie za wypożyczenie pracownika.
Warunki pracy pracownika u innego przedsiębiorcy określa się w umowach zawieranych między tym pracownikiem a nowym pracodawcą.
Warunki leasingu jasno określa art. 1741 Kodeksu pracy:
„§ 1. Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.
§ 2. Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w § 1, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy”.
Choć prawo nie określa maksymalnego czasu leasingu pracowniczego, przekroczenie okresu 36 miesięcy wiązać się będzie z nadużyciem przepisów o pracownikach tymczasowych.
Zalety wynajmu pracowników
Do niewątpliwych korzyści rozwiązania, jakim jest leasing pracowniczy lub zatrudnienie pracowników tymczasowych, należą:
- możliwość szybkiego reagowania na sytuację na budowie
- łatwe regulowanie liczby zatrudnionych pracowników
- gwarancja ciągłości zatrudnienia w okresach nasilenia prac, w sezonie urlopowym lub podczas choroby pracowników
- ograniczenie liczby stałych etatów
- niższy koszt utrzymania pracowników.
Wynajem pracowników budowlanych a podatek VAT
Usługi związane z udostępnianiem personelu podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Wg PKWiU sklasyfikowane są pod numerem 78.30.19.0 jako pozostałe usługi związane z udostępnianiem pozostałego personelu, gdzie indziej nie sklasyfikowanego. Nie stanowią również usług wymienionych przez ustawodawcę w załączniku nr 14 do ustawy o VAT jako te, do których ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia.
Tym samym niezależnie, czy usługodawca w ramach danej transakcji występuje jako wykonawca, czy też podwykonawca, tego rodzaju usługi nie będą objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. Podatek VAT należny będzie zatem płacony na zasadach ogólnych.
Fot. Freepik