• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Czym tanio ogrzać dom w 2024 roku

Wybór rodzaju ogrzewania to jedna z kluczowych decyzji inwestora. Przekłada się ona na komfort cieplny, wygodę użytkowania domu, ale również na koszty zarówno instalacji, jak i eksploatacji. Poznaj rodzaje ogrzewania domu oraz ich koszty eksploatacyjne. Czy warto rozważyć ogrzewanie hybrydowe?
Czym tanio ogrzać dom w 2024 roku

Rodzaje ogrzewania domu

Na decyzję o wyborze rodzaju ogrzewania wpływać mogą osobiste preferencje użytkowników, ich oczekiwania cieplne, wygoda użytkowania, ale też lokalizacja geograficzna, możliwości techniczne zastosowania określonego rozwiązania.

Do najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych należą obecnie:

  • ogrzewanie gazem ziemnym
  • ogrzewanie gazem płynnym
  • ogrzewanie energią elektryczną
  • ogrzewanie węglem
  • ogrzewanie drewnem i pelletem
  • ogrzewanie olejowe
  • ogrzewania pompą ciepła.

W ramach powyższych wskazać można rozwiązania rozprowadzania ciepła w pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się z pompą ciepła, ale może również funkcjonować z piecem gazowym czy ogrzewaniem elektrycznym. Podobnie system grzejników może być zasilany energią elektryczną, pochodzącą z pieca gazowego, pompy ciepła czy kotłowni węglowej lub pracującej na pellet.

Ogrzewanie płaszczyznowe (umieszczone w przegrodach domu) może być zasilane ciepłym powietrzem, gorącą wodą lub energią elektryczną.

Co wpływa na koszt ogrzewania domu?

To, jaki koszt ogrzewania poniesiemy, zależy oczywiście od rodzaju ogrzewania, zastosowanego paliwa. Jednak na efektywność, a tym samym wysokość rachunków za ogrzewanie wpływa w ogromnym stopniu stan izolacji termicznej budynku, jego klasa energetyczna, użyte materiały, technologia budowy a co za tym idzie - poziom strat ciepła uciekającego przez ściany, okna, drzwi, dach, istniejące mostki termiczne, niewłaściwie uszczelnione miejsca.

Zapotrzebowanie termiczne domu bardzo różni się w zależności od poziomu izolacyjności domu. W ujęciu rocznym prezentuje się ono następująco:

  • budynek nieocieplony – 120-150 kWh/m2
  • budynek ze słabą izolacją termiczną - 100 kWh/m2
  • budynek o standardowej izolacji - 90 kWh/m2
  • budynek dobrze izolowany termicznie - 60 kWh/m2
  • budynek energooszczędny - 50 kWh/m2
  • budynek niskoenergetyczny - 40 kWh/m2
  • budynek pasywny - 15 kWh/m2.

Efektywność energetyczna budynków

Efektywność energetyczna budynku to informacja, ile energii trzeba zużyć do ogrzania pomieszczeń domu czy mieszkania. Po zmianach wybranych przepisów prawa budowlanego obowiązujących od kwietnia 2024 roku deweloperzy zobowiązani są do posiadania świadectwa energetycznego jako załącznika o zakończeniu budowy przy oddawaniu lokali do użytkowania.

Według nowych wytycznych od 2028 roku wszystkie nowe budynki mieszkalne powinny być zasilane urządzeniami grzewczymi, które nie będą emitowały CO2 do atmosfery. W praktyce oznacza to, że mają być ogrzewane ciepłem produkowanym z odnawialnych źródeł energii lub ciepłem odpadowym.

W ostatnim czasie zauważalny był wzrost cen domów w ofercie deweloperskiej, które wyposażone były w ekologiczne, enegooszczędne systemy ogrzewania.

Średnie ceny domów na sprzedaż o powierzchni 100-150 m2 z uwzględnieniem typu ogrzewania (styczeń 2024):

Źródło: Otodom Analytics

Należy się spodziewać, że przepisy dotyczące efektywności energetycznej nieruchomości będą coraz bardziej rygorystyczne.

Popularne systemy grzewcze – porównanie kosztów

Analizie poddano ogrzewanie podłogowe w domu energooszczędnym z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok o powierzchni 150m2 zasilane piecem gazowym, pompą ciepła i energią elektryczną.

Cena zakupu z montażem (jednostka centralna, hydraulika, sterowanie, elementy grzewcze)

Piec gazowy 28 000 – 45 000 zł

Pompa ciepła 46 000 – 107 000 zł

Ogrzewanie elektryczne 23 000 – 32 000 zł

Koszty eksploatacyjne

Piec gazowy 4500-6500 zł/sezon

Pompa ciepła 2000–3500 zł/sezon

Ogrzewanie elektryczne 5500 zł/sezon

Aspekty ekologiczne

Piec gazowy – emisja szkodliwego dwutlenku węgla

Pompa ciepła – wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Ogrzewanie elektryczne – możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii

Montaż, miejsce

Piec gazowy – prosty montaż, konieczne pomieszczenie na piec

Pompa ciepła – trudniejszy montaż, dodatkowe miejsce na urządzenie

Ogrzewanie elektryczne – prosty montaż, nie jest wymagane miejsce na urządzenie

W tym konkretnym zestawieniu najlepiej wypada ogrzewanie elektryczne. Wynik może zaskakiwać w dobie boomu na pompy ciepła.

Najpopularniejsze źródła ogrzewania – baza CEEB

W bazie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), do której wpisano ponad 17,2 mln źródeł ciepła i spalania paliw ogrzewanie gazowe odpowiada za blisko 28 proc. wszystkich zgłoszeń.

Na drugim miejscu wśród najbardziej popularnych w Polsce źródeł ciepła są kotły na paliwo stałe, w których najczęściej pali się węglem lub paliwami pochodnymi (niemal 56 proc.).

Trzecie miejsce zajmuje ogrzewanie elektryczne. Według danych CEEB pompy ciepła ogrzewają prawie 350 tys. budynków, a kolektory słoneczne zamontowano w ponad 476 tys., jednak te służą często do podgrzewania wody, a nie ogrzewania pomieszczeń.

Ogrzewanie hybrydowe

Coraz częściej w domach stosuje się więcej niż jeden sposób ogrzewania. Przykładowo ogrzewane gazowe łączy się z kominkowym czy elektrycznym (klimatyzatory).

Do dodatkowego dogrzania wybranych pomieszczeń w domach sprawdzają promienniki na podczerwień czy grzejniki konwektorowe, zasilane prądem.

Z pewnością to, czym ogrzewa się dom, wpływa na wiele lat na codzienność mieszkańców. Warto więc wybrać świadomie i racjonalnie.

fot. Freepik

Treści powiązane

Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Regulacja drzwi balkonowych
Regulacja drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe nie działają poprawnie? Może wymagają regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie ustawić je w pozycji poziomej i pionowej, aby równo przylegały do ościeżnicy. Sprawdź, kiedy warto regulować drzwi balkonowe i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Ogrzewanie klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją
Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Termomodernizacja budynku – jakie ulgi i dofinansowania w 2024 roku?
Termomodernizacja budynku – jakie ulgi i dofinansowania w 2024 roku?
Przeprowadzenie termomodernizacji domu wiąże się ze sporymi wydatkami. Zobacz, na jakie można liczyć dofinansowanie lub które poniesione na ten cel koszty podlegają odliczeniu od podatku.
Ocieplenie komina
Ocieplenie komina
Czy każdy komin wymaga ocieplenia? Jeśli musimy ocieplić komin, jakie materiały się sprawdzą i jak skutecznie przeprowadzić ocieplenie?
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Obowiązkowe świadectwo energetyczne od 1 kwietnia 2024 roku
Obowiązkowe świadectwo energetyczne od 1 kwietnia 2024 roku
Nowy obowiązek ciąży na właścicielach domów jednorodzinnych, którzy chcą sprzedać swoją nieruchomość. Od 1 kwietnia 2024 roku wymagane jest posiadanie świadectwa energetycznego w odniesieniu nawet do starszych domów. Czym jest ten dokument, jak go uzyskać i ile kosztuje świadectwo energetyczne?
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.

Komentarze

brak komentarzy…