Czym tanio ogrzać dom w 2024 roku
Rodzaje ogrzewania domu
Na decyzję o wyborze rodzaju ogrzewania wpływać mogą osobiste preferencje użytkowników, ich oczekiwania cieplne, wygoda użytkowania, ale też lokalizacja geograficzna, możliwości techniczne zastosowania określonego rozwiązania.
Do najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych należą obecnie:
- ogrzewanie gazem ziemnym
- ogrzewanie gazem płynnym
- ogrzewanie energią elektryczną
- ogrzewanie węglem
- ogrzewanie drewnem i pelletem
- ogrzewanie olejowe
- ogrzewania pompą ciepła.
W ramach powyższych wskazać można rozwiązania rozprowadzania ciepła w pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się z pompą ciepła, ale może również funkcjonować z piecem gazowym czy ogrzewaniem elektrycznym. Podobnie system grzejników może być zasilany energią elektryczną, pochodzącą z pieca gazowego, pompy ciepła czy kotłowni węglowej lub pracującej na pellet.
Ogrzewanie płaszczyznowe (umieszczone w przegrodach domu) może być zasilane ciepłym powietrzem, gorącą wodą lub energią elektryczną.
Co wpływa na koszt ogrzewania domu?
To, jaki koszt ogrzewania poniesiemy, zależy oczywiście od rodzaju ogrzewania, zastosowanego paliwa. Jednak na efektywność, a tym samym wysokość rachunków za ogrzewanie wpływa w ogromnym stopniu stan izolacji termicznej budynku, jego klasa energetyczna, użyte materiały, technologia budowy a co za tym idzie - poziom strat ciepła uciekającego przez ściany, okna, drzwi, dach, istniejące mostki termiczne, niewłaściwie uszczelnione miejsca.
Zapotrzebowanie termiczne domu bardzo różni się w zależności od poziomu izolacyjności domu. W ujęciu rocznym prezentuje się ono następująco:
- budynek nieocieplony – 120-150 kWh/m2
- budynek ze słabą izolacją termiczną - 100 kWh/m2
- budynek o standardowej izolacji - 90 kWh/m2
- budynek dobrze izolowany termicznie - 60 kWh/m2
- budynek energooszczędny - 50 kWh/m2
- budynek niskoenergetyczny - 40 kWh/m2
- budynek pasywny - 15 kWh/m2.
Efektywność energetyczna budynków
Efektywność energetyczna budynku to informacja, ile energii trzeba zużyć do ogrzania pomieszczeń domu czy mieszkania. Po zmianach wybranych przepisów prawa budowlanego obowiązujących od kwietnia 2024 roku deweloperzy zobowiązani są do posiadania świadectwa energetycznego jako załącznika o zakończeniu budowy przy oddawaniu lokali do użytkowania.
Według nowych wytycznych od 2028 roku wszystkie nowe budynki mieszkalne powinny być zasilane urządzeniami grzewczymi, które nie będą emitowały CO2 do atmosfery. W praktyce oznacza to, że mają być ogrzewane ciepłem produkowanym z odnawialnych źródeł energii lub ciepłem odpadowym.
W ostatnim czasie zauważalny był wzrost cen domów w ofercie deweloperskiej, które wyposażone były w ekologiczne, enegooszczędne systemy ogrzewania.
Średnie ceny domów na sprzedaż o powierzchni 100-150 m2 z uwzględnieniem typu ogrzewania (styczeń 2024):
Źródło: Otodom Analytics
Należy się spodziewać, że przepisy dotyczące efektywności energetycznej nieruchomości będą coraz bardziej rygorystyczne.
Popularne systemy grzewcze – porównanie kosztów
Analizie poddano ogrzewanie podłogowe w domu energooszczędnym z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok o powierzchni 150m2 zasilane piecem gazowym, pompą ciepła i energią elektryczną.
Cena zakupu z montażem (jednostka centralna, hydraulika, sterowanie, elementy grzewcze)
Piec gazowy 28 000 – 45 000 zł
Pompa ciepła 46 000 – 107 000 zł
Ogrzewanie elektryczne 23 000 – 32 000 zł
Koszty eksploatacyjne
Piec gazowy 4500-6500 zł/sezon
Pompa ciepła 2000–3500 zł/sezon
Ogrzewanie elektryczne 5500 zł/sezon
Aspekty ekologiczne
Piec gazowy – emisja szkodliwego dwutlenku węgla
Pompa ciepła – wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
Ogrzewanie elektryczne – możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii
Montaż, miejsce
Piec gazowy – prosty montaż, konieczne pomieszczenie na piec
Pompa ciepła – trudniejszy montaż, dodatkowe miejsce na urządzenie
Ogrzewanie elektryczne – prosty montaż, nie jest wymagane miejsce na urządzenie
W tym konkretnym zestawieniu najlepiej wypada ogrzewanie elektryczne. Wynik może zaskakiwać w dobie boomu na pompy ciepła.
Najpopularniejsze źródła ogrzewania – baza CEEB
W bazie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), do której wpisano ponad 17,2 mln źródeł ciepła i spalania paliw ogrzewanie gazowe odpowiada za blisko 28 proc. wszystkich zgłoszeń.
Na drugim miejscu wśród najbardziej popularnych w Polsce źródeł ciepła są kotły na paliwo stałe, w których najczęściej pali się węglem lub paliwami pochodnymi (niemal 56 proc.).
Trzecie miejsce zajmuje ogrzewanie elektryczne. Według danych CEEB pompy ciepła ogrzewają prawie 350 tys. budynków, a kolektory słoneczne zamontowano w ponad 476 tys., jednak te służą często do podgrzewania wody, a nie ogrzewania pomieszczeń.
Ogrzewanie hybrydowe
Coraz częściej w domach stosuje się więcej niż jeden sposób ogrzewania. Przykładowo ogrzewane gazowe łączy się z kominkowym czy elektrycznym (klimatyzatory).
Do dodatkowego dogrzania wybranych pomieszczeń w domach sprawdzają promienniki na podczerwień czy grzejniki konwektorowe, zasilane prądem.
Z pewnością to, czym ogrzewa się dom, wpływa na wiele lat na codzienność mieszkańców. Warto więc wybrać świadomie i racjonalnie.
fot. Freepik