Dachy biosolarne

Dach biosolarny
Zielony dach to taki rodzaj pokrycia górnej części budynku, który umożliwia w tym miejscu porost określonych roślin. To rozwiązanie ekologiczne, ale także posiadające walory ekonomiczne i społeczne.
O dachu biosolarnym mówimy, jeśli następuje zintegrowanie zielonego dachu z systemem do montażu paneli. Dach pełni funkcję balastu podtrzymującego konstrukcję nośną dla ogniw PV, mocowanie paneli jest zintegrowane z elementami dachu zielonego.
Połączenie zielonego dachu z ogniwami fotowoltaicznymi stanowi świetny duet, sprzyjający powstaniu efektu synergii przy wytwarzaniu prądu.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach solarnych
Elementy podtrzymujące panele fotowoltaiczne mocowane są bez ingerencji w powłokę dachową, co mogłoby grozić ryzykiem naruszenia izolacyjności. Ciężar warstw dachu zielonego pełni rolę kotwiącą, balastującą i stabilizującą dla instalacji PV.
Jako że zarówno zielony dach, obrastające go rośliny jak i moduły fotowoltaiczne wymagają pielęgnacji i konserwacji, należy wytyczyć ścieżki serwisowe gwarantujące łatwy i bezpieczny dostęp do nich.
Należy mieć także na uwadze, że ustawione pod odpowiednim kątem panele PV będą w jakiejś części zacieniać niektóre rośliny. Z kolei woda spływająca z modułów spowoduje większą jej kumulację w wybranych miejscach, zwiększając wilgotność podłoża i nawodnienie znajdujących się tam roślin. Należy tę sytuację uwzględnić przy projektowaniu dachu i doborze nasadzeń.
Aby uwzględnić wszystkie istotne aspekty, warto już w fazie projektowania zaangażować specjalistów różnych branż (dekarzy, firmę zajmującą się utrzymaniem ogrodów i kształtowaniem krajobrazów, instalatorów urządzeń solarnych) i właściwie skoordynować poszczególne działania budowlane.
Korzyści z dachów biosolarnych
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu zielony pozwala uzyskać korzyści wynikające zarówno z każdego z tych rozwiązań osobno jak i ich połączenia.
W przypadku zielonych dachów to przede wszystkim:
- gromadzenie wody deszczowej w warstwie roślinnej, podłożu oraz warstwie drenującej z możliwością jej zagospodarowania
- oczyszczanie powietrza przez rośliny znajdujące się na poszyciu dachowym
- obniżenie temperatury otoczenia
- produkcja tlenu
- poprawa bioróżnordności
- dobra izolacja termiczna budynku, a co za tym idzie oszczędności na ogrzewaniu zimą i klimatyzacji latem
- zmniejszenie poziomu hałasu zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku pokrytego zielonym dachem
- 50% powierzchni dachów zielonych można zaliczyć jako teren biologicznie czynny.
Niezaprzeczalne korzyści z instalacji paneli fotowoltaicznych, to z kolei:
- uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej
- znaczne obniżenie lub niemal wyeliminowanie rachunków za prąd
- korzyści wizerunkowe – posiadacze własnej wytwórni energii postrzegani są jako osoby nastawione proekologicznie, postępowo.
Połączenie zielonego dachu z instalacją fotowoltaiczną zwiększa efektywność działania paneli. Zielona powierzchnia, na której zamontowane są ogniwa fotowoltaiczne, nie nagrzewa się tak szybko jak tradycyjny dach. Niższa temperatura zwiększa skuteczność pracy ogniw fotowoltaicznych.
Co więcej rośliny na zielonym dachu pochłaniają zanieczyszczenia, dzięki czemu panele PV nie są tak bardzo zanieczyszczone jak na tradycyjnym dachu.
Na dachach zielonych nie rozprzestrzenia się ogień, co znacznie zmniejsza ryzyko pożaru.
Badania dra Petera Irgi z University of Technology Sydney w Australii potwierdziły szereg korzyści takiego rozwiązania. Porównano działanie fotowoltaiki na sąsiadujących dachach – zielonym i tradycyjnym. Badania wykazały, że:
- w ciągu ośmiu miesięcy instalacja fotowoltaiczna z zielonym dachem uzyskała o 3,6% większą wydajność niż instalacja bez zielonego dachu,
- 20°C mniej – tyle miał zielony dach w porównaniu z dachem budynku bez zieleni,
- podczas całego eksperymentu zielony dach pochłonął prawie 9 ton gazów cieplarnianych,
- poprawa bioróżnorodności – na dachu zamieszkały licznie owady oraz zaczęły pojawiać się ptaki,
- zielony dach znacznie zmniejszył odpływ wody deszczowej,
- 69 MWh energii elektrycznej wyprodukowano na zielonym dachu w porównaniu z 59,5 MWh na drugim dachu (bez roślin).
Biosolarne dachy to kolejne rozwiązanie wpisujące się w postulaty zielonego budownictwa. Rezerwuar zieleni pełniący jednocześnie funkcję elektrowni słonecznej stanowi przesłankę zielonej rewolucji w budownictwie. Realizuje wyzwania, przed jakimi staje współczesne budownictwo – ochrona czystości powietrza, ograniczenie zużycia energii, poprawa bioróżnorodności i zniwelowanie skutków zmian klimatycznych.
Fot. dachyzielone.net
Treści powiązane

Fotowoltaika na płaskim dachu

Zielone budownictwo

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym

Zielone dachy

Fotowoltaika w domu i firmie

Zrównoważony rozwój w budownictwie

Magazyny energii dla domu
