Fotowoltaika na płaskim dachu

O płaskim dachu mówimy w sytuacji, gdy nachylenie połaci nie przekracza 5 stopni. Norma 89/B-10425 definiuje dach płaski jako konstrukcję o kącie nachylenia nie większym niż 12 stopni. W Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego można spotkać definicję, zgodnie z którą dach płaski ma połać (lub połacie) nachylone pod kątem do 10 stopni.
Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu jest jak najbardziej zasadny, wymaga jedynie zastosowania innych nieco rozwiązań. Przyjmuje się, że wartością graniczną jest 15 stopni nachylenia połaci, poniżej tej wartości należy użyć specjalnej konstrukcji, która zagwarantuje stabilność mocowania, ustawienie w odpowiednim kierunku (najlepiej na południe) oraz zachowanie optymalnego kąta nachylenia paneli.
Jaki dach na panele fotowoltaiczne?
Niezależnie od zastosowanego pokrycia dach powinien zapewniać:
- odpowiednią nośność, konstrukcja musi wytrzymać dodatkowe obciążenie
- szczelność połączeń – mocowania pod panele fotowoltaiczne musi mieć starannie uszczelnione połączenia z dachem.
Rodzaje mocowań paneli na płaskim dachu
Do zainstalowania paneli na specjalnych wspornikach do dachów płaskich stosuje się:
- mocowania inwazyjne
- mocowania obciążeniowe.
Mocowanie inwazyjne wiąże się z wykonaniem otworów i zakotwieniu elementów montażowych, co powoduje ingerencję w kolejne warstwy hydroizolacyjne i termoizolacyjne. Istnieje ryzyko powstania nieszczelności w dachu. Zminimalizowaniu liczby otworów w dachu służą specjalne szyny przeznaczone do mocowania stelaży podtrzymujących panele.
Do mocowania obciążeniowego wykorzystuje się bloczki lub płyty betonowe, które przytrzymują stelaże, na których mocowane są panele. Na każdy element instalacji przypada określona ilość obciążeń balastowych. W tym rozwiązaniu łatwiej korygować ustawienie paneli i nie ma obawy przerwania szczelności poszycia dachu.
Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu
Niezależnie od poziomu skośności dachu, panele fotowoltaicznie montuje się w kierunku na południe, aby umożliwić dotarcie jak największej ilości promieni słonecznych w ciągu dnia podczas „wędrówki” ze wschodu na zachód.
Ponadto należy zadbać o odpowiedni kąt nachylenia paneli. W naszej szerokości geograficznej optymalne nachylenie gwarantujące zadowalającą produkcję energii elektrycznej wynosi ok. 30-40 stopni. W przypadku dachów płaskich ze względów bezpieczeństwa przy użyciu specjalnych wsporników uzyskuje się często mniejszy kąt nachylenia.
Zalety fotowoltaiki na płaskim dachu
Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu, przy użyciu specjalnych wsporników, pozwala uzyskać wszelkie korzyści z tego ekologicznego źródła energii. Użytkownicy paneli fotowoltaicznych zyskują:
- niezależność od dostawców energii elektrycznej
- znaczne obniżenie lub niemal wyeliminowanie rachunków za prąd
- łatwe w obsłudze narzędzie do pozyskiwania zielonej energii
- korzyści wizerunkowe – posiadacze własnej wytwórni energii postrzegani są jako osoby nastawione proekologicznie, postępowo
- jeśli dach płaski nie jest zacieniony, można wykorzystać całą jego powierzchnię do montażu paneli.
Gdzie sprawdzą się panele na płaskich dachach?
Każdy budynek z płaskim dachem może być świetną przestrzenią do montażu tego typu odnawialnych źródeł energii. To idealne rozwiązanie dla obiektów charakteryzujących się bardzo dużą powierzchnią dachów, czyli np. szpitali, urzędów, magazynów, zakładów produkcyjnych.
Fot. smart-eco.net
Treści powiązane

Energetyczny Kompas

Nabór wniosków w programie Mój Prąd 6.0 przedłużony do 2025 roku

Magazyny energii dla domu

Fotowoltaika w domu i firmie

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym

Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika

Farmy wiatrowe

Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
