• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Głębokość przemarzania gruntu

Głębokość przemarzania gruntu to istotny parametr przy podejmowaniu decyzji na jakiej głębokości umieścić fundamenty i poprowadzić instalacje wodno-kanalizacyjne. Jest ona różna w różnych częściach kraju. Jak ustalić głębokość przemarzania gruntu i jakie konsekwencje może mieć zlekceważenie oddziaływań klimatycznych w danej lokalizacji?
Głębokość przemarzania gruntu

Przemarzanie gruntu – jakie konsekwencje

Przemarzanie gruntu do proces niebezpieczny dla znajdujących się w ziemi konstrukcji czy instalacji. Wilgotna gleba w wyniku spadku temperatury poniżej zera zwiększa swoją objętość, naciskając na znajdujące się w tym miejscu obiekty. Tak powstają wysadziny mrozowe, które mogą uszkodzić lub całkowicie zniszczyć fundamenty czy przebiegające rury instalacyjne.

Problem dotyczyć może także rur gruntowego wymiennika ciepła w instalacjach pompy ciepła, przydomowych szamb czy oczyszczalni ścieków. Wychładzanie i zamarzanie zawartości skutkuje powstawaniem cząstek stałych i ich zaleganiem w rurach. Powstałe w wyniku zamarzania gruntu przesunięcia zbiorników wpływają na zaburzenie procesów technologicznych – dotyczy to np. przydomowej oczyszczalni.

Wysadziny mrozowe zaburzają spadek rur co w konsekwencji prowadzi do tworzenia się zatorów, uszkodzenia rur, ich przeciekania.

Odległość od powierzchni, do jakiej sięga ujemna temperatura, nazywa się głębokością przemarzania gruntu. Jest ona inna w różnych częściach kraju.

Strefy przemarzania gruntu w Polsce

Klimat w Polsce określa się jako ciepły umiarkowany przejściowy. Chociaż długie, śnieżne i mroźne zimy na większości obszaru kraju należą już do historii, to każdego roku zdarzają się okresy solidnych chłodów, które powodują głębokie przemarzanie gruntu.

Polska podzielona jest na cztery strefy przemarzania gruntu zgodnie z Polską Normą PN-81/B-03020. Największa jej część leży w strefie drugiej (to obszar od środkowej części Pomorza, poprzez centralną Polskę, aż po Śląsk, Małopolskę, Lubelszczyznę i część Podkarpacia) i pierwszej (zachodnia Polska). Najcieplej jest na zachodzie, z kolei północno-wschodni kraniec to biegun zimna, z czwartą strefą przemarzania.

W odniesieniu do poszczególnych stref, przyjmuje się następującą głębokość przemarzania gruntu:

Strefa I – 0,8 m

Strefa II – 1 m

Strefa III - 1,2 m

Strefa IV – 1,4 m

Te dane przekładają się na zalecaną głębokość układania instalacji wodno-kanalizacjnej. I tak odpowiednio dla danych stref są to głębokości:

Strefa I – 1 m

Strefa II – 1,35 m

Strefa III - 1,6 m

Strefa IV – 1,85 m

Grunty podatne na przemarzanie

To, jak szybko i na jaką głębokość zamarznie grunt zależy od wielu czynników. Oprócz samej temperatury powietrza będzie to choćby czas, przez jaki utrzymuje się mróz, rodzaj gruntu oraz występowanie pokrywy śnieżnej czy osłonięcie gruntu np. grubą warstwą roślinności.

Najbardziej podatne na występowanie wysadzin są grunty niespoiste: piaski, torfy, lessy. Im są one bardziej drobnoziarniste, tym więcej zawierają porów umożliwiających przedostawanie się wody do niższych warstw.

Grunty o dużym zagęszczeniu, jak gliny, są mniej podatne na przemarzanie.

Badania geotechniczne gruntu

Wspomniane strefy przemarzania gruntu nie uwzględniają postępujących zmian klimatu oraz warunków wodno-gruntowych, występujących w konkretnym miejscu. Aby więc precyzyjnie określić bezpieczną głębokość posadzenia fundamentów i instalacji, należy wykonać badania geotechniczne gruntu.

Polegają one na wykonaniu kilkumetrowych odwiertów i pobraniu próbek, poddawanych następnie analizie laboratoryjnej. Szczegółowe badanie pozwala określić ułożenie poszczególnych warstw gruntu, skład, zagęszczenie, wilgotność, nośność, głębokość wód gruntowych, jak również głębokość przemarzania gruntu.

W przypadku domów jednorodzinnych, zaliczanych do I kategorii geotechnicznej, nie ma obowiązku przeprowadzania badań geotechnicznych, warto jednak takie dane uzyskać, aby uniknąć przykrych i kosztownych niespodzianek związanych z nieprzewidzianymi warunkami wodno-gruntowymi.

Adaptacja projektu do warunków gruntowych

Obowiązkiem architekta jest uwzględnienie głębokości przemarzania gruntu przy obliczaniu głębokości posadowienia fundamentów. Większość gotowych projektów domów przygotowanych jest do warunków panujących w drugiej strefie przemarzania gruntów.

Jeśli dom budowany ma być w innej lokalizacji, należy dokonać koniecznych zmian w projekcie, aby zachować bezpieczne dla fundamentów i instalacji głębokości ich umiejscowienia.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Badania geotechniczne przed budową domu
Badania geotechniczne przed budową domu
Posadowienie budynku na nieznanym gruncie może doprowadzić do usterek a nawet nieodwracalnych uszkodzeń. Dowiedz się, na czym polega badanie gruntu, komu je zlecić i dlaczego jest ważne dla powodzenia całej inwestycji.
Budowa przydomowego szamba
Budowa przydomowego szamba
Jeśli w miejscu, gdzie budujemy dom, nie ma doprowadzonej kanalizacji, trzeba znaleźć inne rozwiązanie odprowadzania ścieków. Alternatywą jest budowa przydomowego szamba. Zobacz, czy konieczne jest pozwolenie na budowę do zrealizowania takiej inwestycji. Jakie są zasady i warunki budowy szamba przy domu.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów polega na zastosowaniu specjalnych podpór, które mają za zadanie pośrednie przenoszenie obciążeń budowli. Dowiedz się, w jaki sposób wzmacnia się fundamenty metodą palowania. Gdzie taka technika znajduje zastosowanie. Jakie są korzyści palowania fundamentów.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Fundamenty z kamienia
Fundamenty z kamienia
Kamień to naturalny, powszechnie stosowany dawniej materiał budowlany. Czy sprawdzi się do wykonania fundamentu? Czy ten materiał wraca do łask i może stanowić solidną podwalinę do budowy domu?
Przydomowe szambo – kontrole urzędników 2024
Przydomowe szambo – kontrole urzędników 2024
Przydomowe szambo to alternatywa, jeśli dom nie jest podłączony do kanalizacji lub ścieki nie są utylizowane w przydomowej oczyszczalni. Jakich zasad należy przestrzegać, korzystając z szamba, aby uniknąć dotkliwych kar finansowych?

Komentarze

brak komentarzy…