• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Inwentaryzacja budynku w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Wraz z wdrożeniem przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego pełnej wersji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wprowadzona została inwentaryzacja parametrów technicznych budynków. Dowiedz się, na czym polega inwentaryzacja, jak się ją przeprowadza i jakie są korzyści z wprowadzenia danych o budynku do CEEB.
Inwentaryzacja budynku w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Inwentaryzacja polega na zebraniu parametrów technicznych budynku oraz danych dotyczących źródeł ogrzewania.

Inwentaryzacja nie jest procedurą obowiązkową (z wyjątkiem podania źródła ogrzewania budynku, które jest obligatoryjne). Jej przeprowadzenie może jednak przynieść pewne korzyści.

Jak przeprowadzić inwentaryzację budynku?

Inwentaryzacja może wykonać na kilka sposobów:

  • indywidualne, w dowolnym momencie, uzupełniając w formie on-line formularz dostępny na stronie ceeb.gov.pl
  • zgłosić chęć wykonania inwentaryzacji przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, która zostanie wydelegowana przez gminę, zamawiając taką usługę w CEEB przez funkcjonalność „Zamów inwentaryzację budynku”
  • rozszerzyć usługę przeglądu kominiarskiego o dodatkowe sporządzenie inwentaryzacji.

Wszystkie powyższe sposoby są bezpłatne.

Kogo dotyczy inwentaryzacja budynku?

Inwentaryzację budynku może wykonać osoba, która:

  • mieszka w domu jednorodzinnym i jest jego właścicielem
  • mieszka w domu wielorodzinnym i jest właścicielem jego części, np. posiada część w tak zwanym bliźniaku, szeregowcu
  • posiada mieszkanie w budynku wielorodzinnym, np. bloku lub kamienicy, zarządzanej przez zarządcę
  • posiada mieszkanie w budynku wielorodzinnym, np. bloku lub kamienicy, zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową (nie ma zarządcy)
  • jest zarządcą budynku.

Na czym polega inwentaryzacja budynku?

Inwentaryzacja dotyczy budynków, które mają źródła ciepła oraz źródła spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.

Wykonanie inwentaryzacji budynku polega na wypełnieniu formularza, w którym znajdą się dane dotyczące budynku, jego parametrów, istotnych z punktu widzenia utraty ciepła i emisji CO2.

Wymagane jest podanie takich informacji, jak:

  • kształt budynku
  • rok budowy
  • wysokość ogrzewanych pomieszczeń
  • grubość ocieplenia podłogi, dachu, stropów, ścian zewnętrznych
  • rodzaj stolarki okiennej i drzwiowej
  • parametry wentylacji.

Może się zdarzyć, szczególnie w przypadku starszych budynków, że właściciel nie będzie dysponował szczegółowymi danymi, potrzebnymi do wykonania inwentaryzacji. W takiej sytuacji dopuszcza się zastosowanie formuły „brak danych”, a przeprowadzona uproszczona analiza energetyczna budynku uwzględni uśrednione dane.

Korzyści inwentaryzacji parametrów technicznych budynku

Dzięki przeprowadzonej inwentaryzacji można zyskać uproszczoną analizę efektywności energetycznej, która pozwala ocenić stan budynku i może pomóc lepiej zarządzać kosztami ogrzewania.

Takie podsumowanie to cenna informacja zwrotna o stanie technicznym budynku oraz wskazówka, jak zmniejszyć koszty ogrzewania i przeprowadzić skuteczny remont termomodernizacyjny.

Uproszczona analiza efektywności energetycznej budynku

Wprowadzenie danych do systemu CEEB powoduje automatyczne wygenerowanie uproszczonej analizy efektywności energetycznej budynku. Zawiera ona:

  • wymagany i uzyskany współczynnik przenikania ciepła
  • wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i pierwotną
  • zalecany wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię
  • wielkość emisji CO2 budynku.

W obecnej wersji systemu CEEB jego możliwości pozwalają na przeprowadzenie uproszczonej analizy efektywności energetycznej budynku w odniesieniu do następujących źródeł ciepła:

  • kocioł na paliwo stałe
  • kocił olejowy
  • ogrzewanie elektryczne
  • sieć ciepłownicza
  • pompa ciepła.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Ocieplenie komina
Ocieplenie komina
Czy każdy komin wymaga ocieplenia? Jeśli musimy ocieplić komin, jakie materiały się sprawdzą i jak skutecznie przeprowadzić ocieplenie?
E-protokół kominiarski – nowe zasady
E-protokół kominiarski – nowe zasady
Od września 2023 roku po przeprowadzeniu przeglądu kominiarskiego nie otrzymamy tradycyjnego papierowego protokołu, potwierdzającego sprawność instalacji lub wskazującego nieprawidłowości wymagające interwencji fachowca. Obecnie wystawiany jest dokument elektroniczny. Co zawiera? Jakie dane są zamieszczane w e-protokole i w jaki sposób możemy mieć do niego wgląd?
Wymiana okien – jakie dofinansowanie w 2024 r.?
Wymiana okien – jakie dofinansowanie w 2024 r.?
Koniec zimy, sezonu grzewczego to dobry moment na podsumowanie czy okna nie wymagają wymiany. Jeśli taki remont okaże się konieczny, warto sprawdzić, jakie są możliwości uzyskania dofinansowania z programów termomodernizacyjnych. Poznaj dostępne opcje wsparcia finansowego wymiany okien w 2024 r.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Termomodernizacja budynku – jakie ulgi i dofinansowania w 2024 roku?
Termomodernizacja budynku – jakie ulgi i dofinansowania w 2024 roku?
Przeprowadzenie termomodernizacji domu wiąże się ze sporymi wydatkami. Zobacz, na jakie można liczyć dofinansowanie lub które poniesione na ten cel koszty podlegają odliczeniu od podatku.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
System SOPAB – cyfryzacja procedur budowlanych
System SOPAB – cyfryzacja procedur budowlanych
System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie to krok w kierunku cyfryzacji procedur administracyjnych w budownictwie. Kiedy zostanie wdrożony? Na czym ma polegać i jakie przyniesie korzyści? Przeczytaj więcej poniżej.
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina to obowiązek właściciela lub zarządcy nieruchomości. Jak często należy czyścić komin? Kto może wykonać tę czynność? Jakie kary grożą za zaniedbanie w tym zakresie?
Ogrzewanie klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją
Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Obowiązkowe świadectwo energetyczne od 1 kwietnia 2024 roku
Obowiązkowe świadectwo energetyczne od 1 kwietnia 2024 roku
Nowy obowiązek ciąży na właścicielach domów jednorodzinnych, którzy chcą sprzedać swoją nieruchomość. Od 1 kwietnia 2024 roku wymagane jest posiadanie świadectwa energetycznego w odniesieniu nawet do starszych domów. Czym jest ten dokument, jak go uzyskać i ile kosztuje świadectwo energetyczne?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?

Komentarze

brak komentarzy…