Maszyny budowlane – ładowarka

Ładowarka jest samojezdną maszyną wyposażoną w urządzenie służące załadunkowi materiałów sypkich na inne pojazdy przy zastosowaniu przenośnika. Do załadunku służą elementy w zależności od ich kształtu nazywane łyżkami, ślimakami, tarczami lub kubełkami.
Ładowarka sprawdza się do wykonania robót ziemnych i porządkowych w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Ładowarki różnią się wielkością, mocą silnika, ładownością zwinnością czy ergonomią pracy. Poznaj rodzaje ładowarek oraz prace, do jakich są przeznaczone.
Rodzaje ładowarek
Ze względu na typ podwozia, rozróżniamy ładowarki
- kołowe
- gąsienicowe.
Ładowarki kołowe wyróżniają się stabilnym, solidnym podwoziem. Posiadają łyżkę z przodu, którą mogą poruszać w jedną stronę. Są zwrotne. Steruje się nimi za pomocą tylnych kół. Niewielki rozmiar i duża zwrotność powoduje, że maszyna ta sprawdzi się w niewielkich, ciasnych przestrzeniach.
Ładowarki gąsienicowe są niezastąpione w trudnym terenie, bez trudu pokonają duże nierówności.
Z kolei biorąc pod uwagę sposób pracy i mobilność łyżki, ładowarki mogą być:
- czołowe – umieszczona z przodu maszyny łyżka porusza się tylko w jednej płaszczyźnie
- obrotowe – łyżka z wysięgnikiem znajduje się na obrotowej platformie
- ładowarki z łyżką wychylną na bok.
Moc silnika ładowarki decyduje o jej udźwigu. Im jest wyższa, tym większe możliwości maszyny. Przykładowe udźwigi ładowarek w zależności od mocy silnika to:
34 KM – 1 t
50 KM – 1,4 t
60 KM – 2 t
75 KM – 2,5 t
95 KM – 3,2 t
125 KM – 3,7 t
170 KM – 4,7 t
218 KM – 5,5 t
236 KM – 6,4 t (19 t)
Dodatkowy osprzęt ładowarki
Wybrane elementy maszyny mogą być wymieniane na inne, o konkretnym przeznaczeniu. Tym samym ładowarka staje się wielozadaniowym urządzeniem, jeśli zamiast standardowej łyżki zamocujemy łyżkę umożliwiającą wysoki wysyp, tzw. łyżkę rekin, łyżkę krokodyl, łyżkę do materiałów sypkich, ażurową łyżkę do kamieni, chwytak do drzew, pług do śniegu lub ziemi czy zamiatarkę ze zbiornikiem.
Obsługa ładowarki
Pracę ładowarką może wykonywać jedynie osoba, posiadająca uprawnienia operatora takiej maszyny. Przeczytaj więcej o uprawnieniach do obsługi maszyn budowlanych.
Warto wiedzieć, że operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych są wpisani na listę deficytowych zawodów. Oznacza to, że zapotrzebowanie w branży na osoby z takimi uprawnieniami jest wysokie, zarobki do najniższych nie należą.
Kurs operatora maszyn może rozpocząć osoba, która ukończyła 18 lat i posiada przynajmniej podstawowe wykształcenie.
Nie jest wymagane prawo jazdy kat. B, aczkolwiek jego posiadanie byłoby przydatne ze względu na już zdobyte umiejętności, a ponadto możliwość przemieszczania maszyny do robót ziemnych po drogach publicznych.
Kandydat na operatora maszyn musi być zdrowy co zaświadcza aktualnym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora określonej specjalności.
Ładowarki na rynku
Wśród producentów maszyn budowlanych, w tym ładowarek wymienić można przykładowo Caterpillar, Everun, Komatsu, Kubota, Hitachi, Hyundai, Case, NHC (New Holland Construction), Deere & Company, Takeuchi, Liebherr, Bobcat, Manitou, Wacker Neuson, Volvo czy JCB.
Treści powiązane

Mieszalniki do betonu

Kruszarki przemysłowe

Zastosowanie węzłów betoniarskich

Zeroemisyjne betonomieszarki

Uprawnienia operatora maszyn budowlanych

Wibroprasy – rodzaje i zasady działania

Systemy sterowania dla węzłów betoniarskich

Pompy do betonu

Betonomieszarki - transport betonu
