• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Nowe przepisy budowlane od 15 sierpnia 2024 roku

15 sierpnia 2024 roku weszły w życie nowe przepisy, mające na celu wyeliminowanie wątpliwości dotyczących sytuowania budynków w stosunku do granicy działki budowlanej. Będzie można budować się bliżej sąsiada, uregulowane zostały kwestie odległości budynków o nietypowych kształtach.
Nowe przepisy budowlane od 15 sierpnia 2024 roku

Przepisy te wynikają z nowelizacji z 9 maja 2024 r. rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2024 r., poz. 726). Nowelizacja wprowadza zmiany do paragrafu 12., który określa odległości pomiędzy budynkami. Zmiany dotyczą kilku kwestii.

Można budować się bliżej sąsiada

Chodzi przede wszystkim o budynki usytuowane w sposób inny niż równoległy w stronę granicy działki sąsiada. Kluczowe jest, aby lokalizacja zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi uwzględniała konieczność zachowania odległości 4 m. W pomiarach ma być przyjmowany najdalej wysunięty element ramy lub innych elementów okna lub drzwi.

Ten zapis ma wyeliminować wątpliwości, jakie mieli projektanci przy ustalaniu tych odległości, przede wszystkim w zakresie ich mierzenia na działkach o nietypowym kształcie i przy sytuowaniu budynku w sposób inny niż równoległy do granicy działki.

Ponadto unormowana została kwestia liczenia minimalnej odległości ściany z oknami lub drzwiami od granicy działki. Problem dotyczył budynków o takich kształtach, gdy np. część ściany, w której znajduje się okno lub drzwi była usytuowana w przepisowej odległości 4 m, ale pozostałą jej część projektant umieszczał bliżej granicy działki, w odległości np. 3 m. Było to podstawą do uznania nadużycia przez organy nadzoru budowlanego. Obecnie można więc lokować budynek bliżej granicy sąsiada, z zachowaniem wskazanej przez przepisy odległości okien.

Nowe zasady określania odległości budynków o nietypowych kształtach.

Doprecyzowana została definicja ścian budynku. Nowelizacja przepisu jasno określa, że każda płaszczyzna powstała w wyniku załamania lub uskoku ściany będzie trzeba traktować jako oddzielną ścianę. Wyeliminuje to częste sytuacje, o których wspomina Maciej Obrębski, adwokat, partner w kancelarii Obrębski Adwokaci i Radcowie:

„W swojej praktyce spotkałem się z przypadkami rozszerzania się budynków wielorodzinnych ku górze, nieco na podobieństwo litery igrek. Organy nadzoru budowlanego zadowalały się dokonywaniem pomiarów na parterze, gdzie wymogi odległościowe były spełnione. Inaczej jednak było już wyżej. Wskazanie w nowelizowanym przepisie, że płaszczyzna po „załamaniu” będzie stanowić nową ścianę, pozwoli zapobiec tej praktyce.”

Fot. Freepik

Treści powiązane

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie
Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.
Prawo budowlane – zmiany 2024
Prawo budowlane – zmiany 2024
1 kwietnia 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. Zobacz, czego dotyczą nowe rozporządzenia. Które przepisy zmienią swoje brzmienie.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Wprowadzone zmiany określające nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają ograniczyć praktyki nierespektowania przez deweloperów ogólnospołecznych wymagań stawianych dobrej architekturze. Jakie zmiany przewiduje rozporządzenie? W jakim zakresie nowelizacja ustawy ukróci praktyki patodeweloperów?
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?

Komentarze

brak komentarzy…