• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Obowiązkowe przeglądy instalacji

Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Obowiązkowe przeglądy instalacji

Wymóg utrzymania nieruchomości w należytym stania nakłada na właścicieli i zarządców budynku obowiązek przeprowadzania przeglądów i dokonywania koniecznych napraw. Przepisy jasno regulują, z jaką częstotliwością należy weryfikować sprawność instalacji. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karami finansowymi.

Obowiązkowi cyklicznych przeglądów obiektów budowlanych podlegają:

  • instalacja elektryczna
  • instalacja gazowa
  • instalacja przewodów kominowych

Przegląd instalacji elektrycznej

Przegląd instalacji elektrycznej należy wykonać przynajmniej raz na 5 lat.

Podczas przeglądu sprawdza się:

  • prawidłowość wykonania i zainstalowania urządzeń elektrycznych
  • jakość przymocowania kontaktów
  • odległość gniazdek do natrysków i wanien

oraz dokonuje pomiarów skuteczności ochrony przewodów przed spięciem lub zwarciem, skuteczności przeciwpożarowej, rezystancji izolacji, a także przeprowadza badanie wyłączników różnicowo-prądowych.

Przegląd instalacji gazowej

Przegląd instalacji gazowej jest regulowany przez przepisy prawa. Wynika z nich, że powinien być przeprowadzany raz do roku. W przypadku nieruchomości, których powierzchnia zabudowy przekracza 2000 m2 kontrola powinna odbyć się dwukrotnie w ciągu roku - do końca maja, a później do końca listopada.

Po każdym sprawdzeniu instalacji powstaje protokół zawierający informacje o ewentualnych wymaganych naprawach i wymianach. Ważne, aby stosować się do wytycznych i usunąć wszelkie niedociągnięcia, bezpośrednio wpływające na nasze bezpieczeństwo.

Co obejmuje kontrola instalacji gazowej?

W trakcie przeglądu sprawdza się:

  • stan techniczny i prawidłowość usytuowania kurków głównych, skrzynek gazowych oraz zaworów odcinających
  • prawidłowość prowadzenia i mocowania rurociągów gazowych
  • prawidłowość podłączeń przewodów spalinowych
  • prawidłowość podłączeń wentylacji grawitacyjnej nawiewno-wywiewnej w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi
  • szczelność przewodów gazowych, kurków, zaworów odcinających, gazomierzy, urządzeń i aparatury
  • czy nie wprowadzono samowolnych zmian w instalacji i sposobie użytkowania pomieszczeń.

Przegląd kominiarski

Zgodnie z art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do poddawania przeglądowi kominiarskiemu przewodów kominowych, dymowych, wentylacyjnych i spalinowych przynajmniej raz w roku, w celu sprawdzania ich stanu technicznego. Kontrola taka może być przeprowadzona wyłącznie przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego i należącą do Korporacji Kominiarzy Polskich lub przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.

Nieco inaczej wygląda samo czyszczenie komina. Kwestie te reguluje rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Wynika z niego, że należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe:

  • cztery razy w roku - w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym
  • dwa razy w roku w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym.

Właściciel domu jednorodzinnego może we własnym zakresie wyczyścić przewody kominowe. W domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi.

Na czym polega przegląd kominiarski?

Kominiarz sprawdza stan techniczny przewodów kominowych odprowadzających dym oraz służących do wentylacji. Ocenia drożność i szczelność komina. W razie konieczności może komin oczyścić i przywrócić drożność przewodów.

E-protokół kominiarski

Od września 2023 roku nie otrzymamy papierowego protokołu wypisanego ręcznie przez kominiarza po przeprowadzeniu przeglądu instalacji. Obecnie protokoły w wersji cyfrowej znajdują się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Oznacza to, że inspektorzy nadzoru budowlanego mogą w każdej chwili zweryfikować, czy właściciel danej nieruchomości dopełnił obowiązku corocznego przeglądu kominowego. Jeśli okaże się, że brakuje takiego dokumentu – za zaniedbanie grożą kary.

Jakie kary za brak przeglądów?

Zaniedbanie okresowych kontroli budynku jest wykroczeniem. W razie kontroli brak dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie obowiązkowych przeglądów z zachowaniem wymaganych terminów podlega karze grzywny do 5 tys. zł oraz karze ograniczenia lub pozbawienia wolności. Mandat nakładany jest przez inspektorów nadzoru budowlanego.

Niewykonanie corocznego obowiązkowego przeglądu kominiarskiego zagrożone jest mandatem do 500 zł. Z kolei zaniedbanie czyszczenia komina można kosztować do 5 tysięcy złotych – tyle wynosi grzywna nakładana w postępowaniu sądowym, w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Brak aktualnego przeglądu instalacji w domu może skutkować odmową wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela na wypadek np. pożaru.

Regularne przeprowadzanie przeglądów instalacji powinno być obowiązkiem wynikającym nie tylko z przepisów prawa, ale przede wszystkim z naszej odpowiedzialności. Wszelkie niedociągnięcia, usterki, wady prowadzić mogą do tragicznych w skutkach konsekwencji, zagrażających bezpiecznemu użytkowaniu domu a nawet naszemu życiu.

Treści powiązane

Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Zimy w Polsce od kilku lat są coraz mniej srogie, jednak nie ma chyba takiego miejsca, żeby choć raz w sezonie nie spadł śnieg. Długo wyczekiwany przez amatorów zimowych krajobrazów staje się zmorą, gdy chcemy się bezpiecznie przemieszczać. Jak wygląda kwestia odśnieżania chodników? Czyim jest obowiązkiem i co grozi za zaniedbanie? Poznaj przepisy prawa w tym zakresie i sugestie, jak radzić sobie z dokuczliwym zimowym opadem.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem i lodem na podjazdach, chodnikach, dachach i w rynnach? Poznaj nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Zobacz, gdzie mogą być stosowane, jak wygląda ich montaż oraz jakie można uzyskać korzyści z zewnętrznych instalacji grzewczych.
Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Czy trzeba odśnieżać dach? Jak bezpiecznie odśnieżyć dach i kto może to zrobić? Poznaj, jakie zagrożenia niesie zalegający śnieg i lód. Sprawdź przepisy związane z użytkowaniem obiektów budowlanych.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Regulacja drzwi balkonowych
Regulacja drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe nie działają poprawnie? Może wymagają regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie ustawić je w pozycji poziomej i pionowej, aby równo przylegały do ościeżnicy. Sprawdź, kiedy warto regulować drzwi balkonowe i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.

Komentarze

brak komentarzy…