Obowiązkowe przeglądy instalacji
Wymóg utrzymania nieruchomości w należytym stania nakłada na właścicieli i zarządców budynku obowiązek przeprowadzania przeglądów i dokonywania koniecznych napraw. Przepisy jasno regulują, z jaką częstotliwością należy weryfikować sprawność instalacji. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karami finansowymi.
Obowiązkowi cyklicznych przeglądów obiektów budowlanych podlegają:
- instalacja elektryczna
- instalacja gazowa
- instalacja przewodów kominowych
Przegląd instalacji elektrycznej
Przegląd instalacji elektrycznej należy wykonać przynajmniej raz na 5 lat.
Podczas przeglądu sprawdza się:
- prawidłowość wykonania i zainstalowania urządzeń elektrycznych
- jakość przymocowania kontaktów
- odległość gniazdek do natrysków i wanien
oraz dokonuje pomiarów skuteczności ochrony przewodów przed spięciem lub zwarciem, skuteczności przeciwpożarowej, rezystancji izolacji, a także przeprowadza badanie wyłączników różnicowo-prądowych.
Przegląd instalacji gazowej
Przegląd instalacji gazowej jest regulowany przez przepisy prawa. Wynika z nich, że powinien być przeprowadzany raz do roku. W przypadku nieruchomości, których powierzchnia zabudowy przekracza 2000 m2 kontrola powinna odbyć się dwukrotnie w ciągu roku - do końca maja, a później do końca listopada.
Po każdym sprawdzeniu instalacji powstaje protokół zawierający informacje o ewentualnych wymaganych naprawach i wymianach. Ważne, aby stosować się do wytycznych i usunąć wszelkie niedociągnięcia, bezpośrednio wpływające na nasze bezpieczeństwo.
Co obejmuje kontrola instalacji gazowej?
W trakcie przeglądu sprawdza się:
- stan techniczny i prawidłowość usytuowania kurków głównych, skrzynek gazowych oraz zaworów odcinających
- prawidłowość prowadzenia i mocowania rurociągów gazowych
- prawidłowość podłączeń przewodów spalinowych
- prawidłowość podłączeń wentylacji grawitacyjnej nawiewno-wywiewnej w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi
- szczelność przewodów gazowych, kurków, zaworów odcinających, gazomierzy, urządzeń i aparatury
- czy nie wprowadzono samowolnych zmian w instalacji i sposobie użytkowania pomieszczeń.
Przegląd kominiarski
Zgodnie z art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do poddawania przeglądowi kominiarskiemu przewodów kominowych, dymowych, wentylacyjnych i spalinowych przynajmniej raz w roku, w celu sprawdzania ich stanu technicznego. Kontrola taka może być przeprowadzona wyłącznie przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego i należącą do Korporacji Kominiarzy Polskich lub przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.
Nieco inaczej wygląda samo czyszczenie komina. Kwestie te reguluje rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Wynika z niego, że należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe:
- cztery razy w roku - w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym
- dwa razy w roku w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym.
Właściciel domu jednorodzinnego może we własnym zakresie wyczyścić przewody kominowe. W domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi.
Na czym polega przegląd kominiarski?
Kominiarz sprawdza stan techniczny przewodów kominowych odprowadzających dym oraz służących do wentylacji. Ocenia drożność i szczelność komina. W razie konieczności może komin oczyścić i przywrócić drożność przewodów.
E-protokół kominiarski
Od września 2023 roku nie otrzymamy papierowego protokołu wypisanego ręcznie przez kominiarza po przeprowadzeniu przeglądu instalacji. Obecnie protokoły w wersji cyfrowej znajdują się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Oznacza to, że inspektorzy nadzoru budowlanego mogą w każdej chwili zweryfikować, czy właściciel danej nieruchomości dopełnił obowiązku corocznego przeglądu kominowego. Jeśli okaże się, że brakuje takiego dokumentu – za zaniedbanie grożą kary.
Jakie kary za brak przeglądów?
Zaniedbanie okresowych kontroli budynku jest wykroczeniem. W razie kontroli brak dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie obowiązkowych przeglądów z zachowaniem wymaganych terminów podlega karze grzywny do 5 tys. zł oraz karze ograniczenia lub pozbawienia wolności. Mandat nakładany jest przez inspektorów nadzoru budowlanego.
Niewykonanie corocznego obowiązkowego przeglądu kominiarskiego zagrożone jest mandatem do 500 zł. Z kolei zaniedbanie czyszczenia komina można kosztować do 5 tysięcy złotych – tyle wynosi grzywna nakładana w postępowaniu sądowym, w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia.
Brak aktualnego przeglądu instalacji w domu może skutkować odmową wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela na wypadek np. pożaru.
Regularne przeprowadzanie przeglądów instalacji powinno być obowiązkiem wynikającym nie tylko z przepisów prawa, ale przede wszystkim z naszej odpowiedzialności. Wszelkie niedociągnięcia, usterki, wady prowadzić mogą do tragicznych w skutkach konsekwencji, zagrażających bezpiecznemu użytkowaniu domu a nawet naszemu życiu.