• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Obowiązkowe świadectwo energetyczne od 1 kwietnia 2024 roku

Nowy obowiązek ciąży na właścicielach domów jednorodzinnych, którzy chcą sprzedać swoją nieruchomość. Od 1 kwietnia 2024 roku wymagane jest posiadanie świadectwa energetycznego w odniesieniu nawet do starszych domów. Czym jest ten dokument, jak go uzyskać i ile kosztuje świadectwo energetyczne?
Obowiązkowe świadectwo energetyczne od 1 kwietnia 2024 roku

Wprowadzana od 1 kwietnia 2024 roku zmiana dotyczy obowiązku posiadania świadectwa energetycznego w przypadku sprzedaży domu jednorodzinnego wybudowanego przed 2009 rokiem. Dotychczas wymóg taki był w odniesieniu do wynajmowanych nieruchomości. Obecnie przepisy dotyczące świadectwa charakterystyki energetycznej zostały rozszerzone.

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.

Obowiązek posiadania takiego dokumentu w określonych sytuacjach wynika z prawa europejskiego. Jego wprowadzenie ma na celu promowanie budownictwa ekologicznego, efektywnego energetycznie. Znajomość treści zawartych w świadectwie energetycznym pozwala potencjalnemu nowemu właścicielowi lub najemcy oszacować roczne zapotrzebowanie na energię a tym samym koszty zużycia energii.

Kiedy wymagane jest świadectwo energetyczne?

Obecnie taki dokument należy okazać w sytuacji, gdy budynek, jego część lub lokal będzie:

  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży
  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
  • wynajęty.

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane, kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) na własny użytek.

W wybranych programach, dotacjach i dofinansowaniach związanych z termomodernizacją budynków jako warunek przyznania środków na remont lub zwrot nakładów na poprawę energetyczności nieruchomości wskazywana jest konieczność sporządzenia świadectwa energetycznego.

Kopia świadectwa energetycznego musi być obecnie obowiązkowo dołączana do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Sporządzaniem świadectw energetycznych zajmują się przedsiębiorstwa branży budowlanej, posiadające odpowiednie uprawnienia lub certyfikaty. Ważne, aby firma, której zlecamy usługę figurowała w wykazie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Domy zbudowane i oddane do użytku po 2009 roku mają świadectwa energetyczne dołączone do zawiadomienia o ukończeniu budowy, nie ma więc konieczności pozyskiwania takiego dokumentu.

W przypadku zbywania lub wynajmowania nieruchomości wybudowanych przed 2009 rokiem konieczne jest wystąpienie o pozyskanie świadectwa energetycznego.

Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat. Po tym czasie wymagane jest sporządzenie nowego dokumentu.

Jak przebiega audyt energetyczny?

Do sporządzenia audytu energetycznego konieczne jest udostępnienie danych na temat konstrukcji i ocieplenia przegród budynku oraz stolarki okiennej, informacji o źródle ciepła zastosowanym w budynku, sposobie przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz o wewnętrznej instalacji grzewczej. Istotne są wymiary budynku, przydatny więc będzie aktualny projekt budowlany. Jeśli nie ma projektu budynku to wtedy niezbędne jest wykonanie jego pomiarów.

Audytor sprawdza, czy źródło ogrzewania działa poprawnie, czy instalacje nie wymagają napraw, a także bada szczelność okien i drzwi pod kątem izolacji ciepła.

Po wykonaniu badań ustalony zostaje wskaźnik EP, dotyczący rocznego zapotrzebowania budynku na energię w przeliczeniu na metr kwadratowy. Świadectwo energetyczne zawiera również współczynnik przenikania ciepła i zapotrzebowania budynku na energię końcową. Wszystkie te dane znajdą się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Cena sporządzenia świadectwa energetycznego zależy od:

  • rodzaju nieruchomości (mieszkanie, dom wolnostojący, zabudowa szeregowa)
  • powierzchni nieruchomości
  • kompletności dokumentacji
  • położenia nieruchomości (jeśli certyfikacja wymaga oględzin i inwentaryzacji).

Stawki wahają się więc od kilkuset złotych do nawet 1500 zł.

Jakie kary za brak świadectwa energetycznego?

Niedopełnienie obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej zagrożone jest karą grzywny ustalaną każdorazowo indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Wymiana okien – jakie dofinansowanie w 2024 r.?
Wymiana okien – jakie dofinansowanie w 2024 r.?
Koniec zimy, sezonu grzewczego to dobry moment na podsumowanie czy okna nie wymagają wymiany. Jeśli taki remont okaże się konieczny, warto sprawdzić, jakie są możliwości uzyskania dofinansowania z programów termomodernizacyjnych. Poznaj dostępne opcje wsparcia finansowego wymiany okien w 2024 r.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Termomodernizacja budynku – jakie ulgi i dofinansowania w 2024 roku?
Termomodernizacja budynku – jakie ulgi i dofinansowania w 2024 roku?
Przeprowadzenie termomodernizacji domu wiąże się ze sporymi wydatkami. Zobacz, na jakie można liczyć dofinansowanie lub które poniesione na ten cel koszty podlegają odliczeniu od podatku.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Ogrzewanie klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją
Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie jednorodzinnym przynoszą korzyści zarówno dla właścicieli domów poprzez ograniczenie rachunków za energię i wodę, ale też stanowią istotny wkład w ochronę planety poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i redukcję zużycia energii z nieodnawialnych źródeł. Jakie współczesne rozwiązanie powodują, że domy stają się bardziej ekologiczne?
Ocieplenie komina
Ocieplenie komina
Czy każdy komin wymaga ocieplenia? Jeśli musimy ocieplić komin, jakie materiały się sprawdzą i jak skutecznie przeprowadzić ocieplenie?
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.

Komentarze

brak komentarzy…