Ogrzewanie podłogowe na podczerwień
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które nie ogranicza możliwości aranżacyjnych wnętrz – nie ma konieczności wygospodarowania przestrzeni na ścianie na tradycyjne grzejniki. Ciepło przy takim systemie ogrzewania rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni pomieszczenia, nie zostawiając chłodniejszych stref.
Ogrzewanie podłogowe może działać na wiele sposobów. Polega na przykład na rozprowadzeniu cienkich rurek, przez które przepływa ciepła woda lub podgrzewanych elektrycznie przewodów. Tym sposobem cała podłoga staje się emiterem ciepła.
Zalety ogrzewania podłogowego
Zastosowanie tego rozwiązania to konkretne korzyści, jak:
- likwidacja zimnych punktów na dużych obszarach
- możliwość zastosowania różnorodnych materiałów wykończeniowych na podłodze
- eliminacja zajmujących przestrzeń grzejników
- polepszenie jakości powietrza w pomieszczeniu
- działanie w niższej temperaturze niż grzejniki, a więc większa energooszczędność.
Zjawisko podczerwieni w systemie ogrzewania
Ogrzewanie na podczerwień to jedno z rozwiązań w ogrzewaniu podłogowym.
Ogrzewanie za pomocą podczerwieni wykorzystuje zjawisko oporu elektrycznego. W tej opcji stosuje się specjalne folie grzewcze, które zamieniają energię elektryczną na energię cieplną. Promienie podczerwieni powstają dzięki doprowadzonej energii elektrycznej do węglowej matrycy umieszczonej na specjalnej folii. Na matrycy zachodzi zjawisko oporu elektrycznego i w ten sposób powstają fale podczerwone.
Podczerwień powstaje bezpośrednio w podłogowym systemie grzewczym, nie ma więc mowy o stratach ciepła podczas przesyłu.
Folie na podczerwień
Folie wykorzystywane w ogrzewaniu podłogowym dostępne są w rolkach o różnych szerokościach, np. 25, 50 czy 100 cm.
Mają one także różną moc grzewczą - 60-220 W/m². Zaleca się stosowanie mat o mocy 140 i 150 W/m².
Dostępne są gotowe zestawy promiennikowego ogrzewania podłogowego, zawierające oprócz folii również m.in. programowalne regulatory temperatury, podłogowe czujniki temperatury, przewody zasilające, zastawy przyłączeniowe.
Zalety ogrzewania podłogowego na podczerwień
Właściwością podczerwieni jest, że ogrzewa bezpośrednio ciała stałe w jej zasięgu. Ciepło w niewielkim więc stopniu ucieka z budynku, a w większym kumuluje się w elementach konstrukcyjnych. Skutkuje to niższym zużyciem energii elektrycznej.
Podczerwień jest systemem całkowicie bezobsługowym i bezkosztowym. Folie nie zawierają elementów mechanicznych, wymagających serwisowania czy wymiany zużytych części.
Fale podczerwieni stosowane w ogrzewnictwie mają długość od 25−1000 μm. To tzw. długa podczerwień, wpływająca na poprawę krążenia krwi, stymulację metabolizmu.
Ciepło emitowane przez folię jest pochłaniane przez podłogi, ściany oraz sufit, co pomaga w walce z wilgocią, pleśnią czy grzybami.
Ogrzewanie na podczerwień nie powoduje ruchu powietrza, eliminując tym samym wzbijanie się kurzu, pyłków i bakterii, stanowiąc idealne rozwiązanie dla alergików.
Ponadto folie grzewcze dają możliwość instalowania zarówno pod wylewką, jak i bezpośrednio pod podłogą pływającą (panele laminowane i winylowe, deska warstwowa), a także w ścianach i suficie.
Montaż instalacji grzewczej jest łatwy, nie wymaga ingerencji w cały dom, jak w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego czy rozprowadzania rur do tradycyjnych grzejników.
Odpada zakup pieca, niepotrzebny jest komin, jego przegląd, czyszczenie.
Z jakimi materiałami wykończeniowymi łączyć maty na podczerwień?
Ciepło najlepiej przewodzi naturalny kamień i płytki ceramiczne.
Nieco gorszą przewodność mają deski warstwowe czy panele laminowane, aczkolwiek również są stosowane z matami na podczerwień.
Nie zaleca się pokrywania podłogi wykładzinami dywanowymi czy korkowymi.
Fot. ipt.polska.pl