• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień

Dowiedz się, czym jest podłogowe ogrzewanie na podczerwień. Jakie są jego zalety, na czym polega montaż. Gdzie warto stosować taką technologię.
Ogrzewanie podłogowe na podczerwień

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które nie ogranicza możliwości aranżacyjnych wnętrz – nie ma konieczności wygospodarowania przestrzeni na ścianie na tradycyjne grzejniki. Ciepło przy takim systemie ogrzewania rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni pomieszczenia, nie zostawiając chłodniejszych stref.

Ogrzewanie podłogowe może działać na wiele sposobów. Polega na przykład na rozprowadzeniu cienkich rurek, przez które przepływa ciepła woda lub podgrzewanych elektrycznie przewodów. Tym sposobem cała podłoga staje się emiterem ciepła.

Zalety ogrzewania podłogowego

Zastosowanie tego rozwiązania to konkretne korzyści, jak:

  • likwidacja zimnych punktów na dużych obszarach
  • możliwość zastosowania różnorodnych materiałów wykończeniowych na podłodze
  • eliminacja zajmujących przestrzeń grzejników
  • polepszenie jakości powietrza w pomieszczeniu
  • działanie w niższej temperaturze niż grzejniki, a więc większa energooszczędność.

Zjawisko podczerwieni w systemie ogrzewania

Ogrzewanie na podczerwień to jedno z rozwiązań w ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni wykorzystuje zjawisko oporu elektrycznego. W tej opcji stosuje się specjalne folie grzewcze, które zamieniają energię elektryczną na energię cieplną. Promienie podczerwieni powstają dzięki doprowadzonej energii elektrycznej do węglowej matrycy umieszczonej na specjalnej folii. Na matrycy zachodzi zjawisko oporu elektrycznego i w ten sposób powstają fale podczerwone.

Podczerwień powstaje bezpośrednio w podłogowym systemie grzewczym, nie ma więc mowy o stratach ciepła podczas przesyłu.

Folie na podczerwień

Folie wykorzystywane w ogrzewaniu podłogowym dostępne są w rolkach o różnych szerokościach, np. 25, 50 czy 100 cm.

Mają one także różną moc grzewczą - 60-220 W/m². Zaleca się stosowanie mat o mocy 140 i 150 W/m².

Dostępne są gotowe zestawy promiennikowego ogrzewania podłogowego, zawierające oprócz folii również m.in. programowalne regulatory temperatury, podłogowe czujniki temperatury, przewody zasilające, zastawy przyłączeniowe.

Zalety ogrzewania podłogowego na podczerwień

Właściwością podczerwieni jest, że ogrzewa bezpośrednio ciała stałe w jej zasięgu. Ciepło w niewielkim więc stopniu ucieka z budynku, a w większym kumuluje się w elementach konstrukcyjnych. Skutkuje to niższym zużyciem energii elektrycznej.

Podczerwień jest systemem całkowicie bezobsługowym i bezkosztowym. Folie nie zawierają elementów mechanicznych, wymagających serwisowania czy wymiany zużytych części.

Fale podczerwieni stosowane w ogrzewnictwie mają długość od 25−1000 μm. To tzw. długa podczerwień, wpływająca na poprawę krążenia krwi, stymulację metabolizmu.

Ciepło emitowane przez folię jest pochłaniane przez podłogi, ściany oraz sufit, co pomaga w walce z wilgocią, pleśnią czy grzybami.

Ogrzewanie na podczerwień nie powoduje ruchu powietrza, eliminując tym samym wzbijanie się kurzu, pyłków i bakterii, stanowiąc idealne rozwiązanie dla alergików.

Ponadto folie grzewcze dają możliwość instalowania zarówno pod wylewką, jak i bezpośrednio pod podłogą pływającą (panele laminowane i winylowe, deska warstwowa), a także w ścianach i suficie.

Montaż instalacji grzewczej jest łatwy, nie wymaga ingerencji w cały dom, jak w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego czy rozprowadzania rur do tradycyjnych grzejników.

Odpada zakup pieca, niepotrzebny jest komin, jego przegląd, czyszczenie.

Z jakimi materiałami wykończeniowymi łączyć maty na podczerwień?

Ciepło najlepiej przewodzi naturalny kamień i płytki ceramiczne.

Nieco gorszą przewodność mają deski warstwowe czy panele laminowane, aczkolwiek również są stosowane z matami na podczerwień.

Nie zaleca się pokrywania podłogi wykładzinami dywanowymi czy korkowymi.

Fot. ipt.polska.pl

Treści powiązane

Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Ogrzewanie klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją
Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Ogrzewanie podłogowe – grubość warstw wylewki
Ogrzewanie podłogowe – grubość warstw wylewki
Wylewka w przypadku ogrzewania podłogowego pełni kilka istotnych funkcji. Stanowi ochronę rozprowadzonych rurek grzewczych przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest także podstawą, na której znajdzie się warstwa wykończeniowa podłogi – musi więc być wykonana równo, aby móc we właściwy sposób ułożyć płytki, panele, parkiet czy wykładzinę.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.

Komentarze

brak komentarzy…