Palowanie fundamentów
Solidny fundament to podstawa stabilności każdej budowli. Na fundamencie opiera się cały dom, jego zadaniem jest przenoszenie obciążenia obiektu budowlanego na grunt. Niekiedy warunki wodno-gruntowe w danym miejscu wymagają zastosowania rozwiązań, które wzmocnią konstrukcje w mało nośnych i niestabilnych gruntach.
Na czym polega palowanie fundamentów?
Wzmocnienie fundamentów metodą palowania polega na podparciu ich na specjalnych palach, które przenoszą obciążenia w głębsze warstwy gruntu, gdzie jest on bardziej stabilny, nośny, mocniejszy.
Zaleca się wykonywanie palowania fundamentów
- pod wszelkimi narożnikami budynku
- pod łączeniami ścian nośnych
- w odpowiednich odcinkach wzdłuż ścian.
Rodzaje pali fundamentowych
Stosuje się:
- pale zawieszone
- pale stojące
- pale normalne.
Pale zawieszone przenoszą obciążenia na grunt poprzez tarcie na bocznicy. Pale stojące mają stopę wbitą w grunt na większej głębokości. Pale normalne bazują na obu powyższych rozwiązaniach.
Z kolei biorąc pod uwagę technikę palowania fundamentów, rozróżnia się:
- pale FDP (Full Displacement Piles) – tzw. pale przemieszczeniowe, wwiercane w grunt specjalnym świdrem, dzięki czemu grunt dookoła pala zostaje dodatkowo dogęszczony; po osiągnięciu docelowej głębokości i usunięciu świdra wprowadza się pal i zalewa betonową mieszanką
- pale CFA (Continuous Flight Auger) – montowane podobnie jak pale FDP, znajdują zastosowanie w przypadku gruntów bardziej zwięzłych, gdzie rozprowadzanie gruntu na boki wpływa na większą nośność
- pale VDP (Vibro Displacement Piles) – stalowe rury ze szczelnie zamkniętym końcem są wwibrowywane w ziemię, a następnie przy wyciąganiu rury wlewa się mieszankę betonową, która przekształca się w pal fundamentowy
- pale SDP (Soil Displacement Piles) – pale są wkręcane w ziemie przy wykorzystaniu siły obrotowej oraz dociskania, a wnętrze rury wprowadzonej do gruntu zalewa się mieszanką betonową.
Uwzględniając kryterium zastosowanego materiału, wybrać można pale:
- betonowe
- stalowe
- drewniane.
Ze względu na sposób formowania wyróżnia się:
- pale prefabrykowane
- pale formowane w gruncie.
Kiedy stosuje się palowanie fundamentów?
Technika ta wykorzystywana jest w określonych warunkach gruntowo-wodnych, ale też w zależności od specyfiki obiektu wznoszonego na danym terenie. Sprawdza się szczególnie w przypadku dużych obciążeń punktowych, mogących naruszać występujące płytko pod ziemią mało nośne grunty. Mowa tu choćby o wieżowcach, również mostach czy wiaduktach, budynkach infrastrukturalnych, przemysłowych, magazynowych, budynkach mieszkalnych.
O tym, czy jest konieczność zastosowania palowania fundamentów przesądza badanie geotechniczne gruntu. Ekspertyza wykonana przez geologa informuje o stabilności i nośności terenu. Na podstawie specjalistycznych analiz ustala się miejsce lokalizacji pali, ich niezbędną liczbę oraz głębokość osadzenia.
Korzyści z zastosowania palowania fundamentów
Palowanie fundamentów zapobiega odkształcaniu się niestabilnego gruntu, a w konsekwencji osiadaniu fundamentów. Zapewniają wysoką trwałość oraz wydajność instalacji. Na wielu budowach mikropale okazują się być rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Można je wykonać w większości warunków gruntowych: w piaskach, glinach, namułach, żwirach oraz miękkich skałach.
Jedocześnie palowanie może być wykonywane przy pomocy małego sprzętu, co jest szczególnie pomocne na trudnodostępnych podłożach.
Ile kosztuje palowanie fundamentów?
Na ostateczny koszt zastosowania tej technologii wpływ ma wiele zmiennych. Cena, jaką zapłacimy, zależeć będzie m.in. od typu palowania, liczby użytych pali, specyfiki gruntu, rozmiaru budowli, podpiwniczenia, lokalizacji, stopnia skomplikowania prac. Koszt inwestycji ustalany jest indywidualnie.
Mikropalowanie przy użyciu pali żelbetowych będzie kosztować ok 200-300 zł/mb.
Fundamenty na palach mogą być nawet dwu lub trzykrotnie droższe niż wykonane metodą tradycyjną.
***
Wśród firm oferujących usługi w zakresie palowania fundamentów wskazać można przykładowo: Segar, Patyra, Geobud, Keller, De Waal, Grainbud.