Rekuperacja zimą
Jak zatem korzystać z rekuperacji, aby minimalizować straty ciepła i nie spowodować zwiększenia rachunków za ogrzewanie?
Prawidłowo dobrana i wykonana rekuperacja nawet przy ujemnych temperaturach jest instalacją działającą sprawnie i ekonomicznie spełnia swoją podstawową funkcję.
Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza wyciąganego z pomieszczeń i ogrzewa nim świeże powietrze nawiewane. Dobra izolacja kanałów oraz łączników zminimalizuje możliwe straty ciepła.
Wymiennik ciepła
Duże znaczenie w sprawnym działaniu rekuperacji zimą ma dobry wymiennik ciepła.
Wymienniki płytowe mogą powodować wykraplanie się wilgoci w ich obrębie. Przy bardzo niskich temperaturach wilgoć może zamienić się w lód i zablokować przepływ powietrza przez wymiennik. W konsekwencji powstanie podciśnienie, a przez wszystkie nieszczelności do pomieszczeń będzie przedostawać się zimne, wymagające ogrzania powietrze.
Aby zapobiec takiej sytuacji montuje się nagrzewnicę wstępną, której użytkowanie wymaga prądu, zwiększając automatycznie rachunki za energię elektryczną.
Stosuje się także obejście, tzw. bypass, umożliwiający przepływ powietrza z ominięciem wymiennika.
Problemu tego uniknie się decydując się na rekuperator z obrotowym wymiennikiem ciepła. Wymiennik stale się obraca, jest owiewany przez ciepłe powietrze, nie ma więc możliwości zamarznięcia kondensatu na wymienniku.
Nowoczesne rekuperatory są wyposażone w automatykę, która monitoruje stan wymiennika i aktywuje system rozmrażania tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Jak rozmrozić wymiennik ciepła?
Jeśli dojdzie już do sytuacji, że wymiennik pokryje się szronem, sposobem na jego odmrożenie jest zmniejszanie wydajności wentylatora nawiewającego świeże powietrze.
Sprawność temperaturową rekuperatora można obliczyć ze wzoru:
h = (tn2 – tn1)/(tw1 – tw2) 100%
tn - temperatura powietrza nawiewanego,
tw – temperatura powietrza wywiewanego,
1 - temperatura przed wymiennikiem,
2 – temperatura za wymiennikiem.
Im większa sprawność temperaturowa rekuperatora, tym lepiej.
Jak zoptymalizować pracę rekuperatora zimą?
Prawidłowo działająca rekuperacja ma szczególne znaczenie zimą, kiedy dbamy o szczelność okien i minimalizowanie dostępu zimnego powietrza z zewnątrz. Za poprawną wentylację odpowiada wówczas przede wszystkim system rekuperacji. Warto więc przed zimą zadbać o serwis, dokonać przeglądu sprzętu, wymiany filtrów.
Szczególne znaczenie o tej porze roku będzie miał filtr antysmogowy. Elektrofiltry zapewniają filtrację cząstek stałych z efektywnością przekraczającą 90%. Eliminują bakterie, wirusy, redukują szkodliwe gazy, w tym właśnie zanieczyszczenia typu smog, lotne związki organiczne (jak formaldehyd) oraz nieprzyjemne zapachy.
Dopasowanie rekuperatora do warunków klimatycznych i właściwe ustawienie temperatury pracy centrali są kluczowe, aby zapobiec ewentualnym problemom w okresie zimy. Efektywna i ekonomiczna praca urządzenia jest możliwa również zimą, dając komfort cieplny oraz oszczędności energetyczne.
Centrale wentylacyjne czy rekuperatory, które z pewnością doskonale poradzą sobie również zimą, to produkty choćby firm Klimor, Aeris, Thessla Gree, Zehnder, Drafton, Pro-Vent, Frapol, Londab, Vaillant.
Fot. Freepik