• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Rekuperacja zimą

Rekuperacja to system wentylacji, w którym powietrze cyrkuluje w sposób mechaniczny, poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Choć zimą nawiewane powietrze jest ogrzewane i trafia do pomieszczeń w przyjemnej temperaturze – rekuperacja nie zastąpi ogrzewania. I odwrotnie – latem ciepłe, nawiewane z zewnątrz powietrze zostaje schłodzone, jednak działanie rekuperatora nie zastąpi klimatyzacji w upalne dni.
Rekuperacja zimą

Jak zatem korzystać z rekuperacji, aby minimalizować straty ciepła i nie spowodować zwiększenia rachunków za ogrzewanie?

Prawidłowo dobrana i wykonana rekuperacja nawet przy ujemnych temperaturach jest instalacją działającą sprawnie i ekonomicznie spełnia swoją podstawową funkcję.

Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza wyciąganego z pomieszczeń i ogrzewa nim świeże powietrze nawiewane. Dobra izolacja kanałów oraz łączników zminimalizuje możliwe straty ciepła.

Wymiennik ciepła

Duże znaczenie w sprawnym działaniu rekuperacji zimą ma dobry wymiennik ciepła.

Wymienniki płytowe mogą powodować wykraplanie się wilgoci w ich obrębie. Przy bardzo niskich temperaturach wilgoć może zamienić się w lód i zablokować przepływ powietrza przez wymiennik. W konsekwencji powstanie podciśnienie, a przez wszystkie nieszczelności do pomieszczeń będzie przedostawać się zimne, wymagające ogrzania powietrze.

Aby zapobiec takiej sytuacji montuje się nagrzewnicę wstępną, której użytkowanie wymaga prądu, zwiększając automatycznie rachunki za energię elektryczną.

Stosuje się także obejście, tzw. bypass, umożliwiający przepływ powietrza z ominięciem wymiennika.

Problemu tego uniknie się decydując się na rekuperator z obrotowym wymiennikiem ciepła. Wymiennik stale się obraca, jest owiewany przez ciepłe powietrze, nie ma więc możliwości zamarznięcia kondensatu na wymienniku.

Nowoczesne rekuperatory są wyposażone w automatykę, która monitoruje stan wymiennika i aktywuje system rozmrażania tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Jak rozmrozić wymiennik ciepła?

Jeśli dojdzie już do sytuacji, że wymiennik pokryje się szronem, sposobem na jego odmrożenie jest zmniejszanie wydajności wentylatora nawiewającego świeże powietrze.

Sprawność temperaturową rekuperatora można obliczyć ze wzoru:

h = (tn2 – tn1)/(tw1 – tw2) 100%

tn - temperatura powietrza nawiewanego,

tw – temperatura powietrza wywiewanego,

1 - temperatura przed wymiennikiem,

2 – temperatura za wymiennikiem.

Im większa sprawność temperaturowa rekuperatora, tym lepiej.

Jak zoptymalizować pracę rekuperatora zimą?

Prawidłowo działająca rekuperacja ma szczególne znaczenie zimą, kiedy dbamy o szczelność okien i minimalizowanie dostępu zimnego powietrza z zewnątrz. Za poprawną wentylację odpowiada wówczas przede wszystkim system rekuperacji. Warto więc przed zimą zadbać o serwis, dokonać przeglądu sprzętu, wymiany filtrów.

Szczególne znaczenie o tej porze roku będzie miał filtr antysmogowy. Elektrofiltry zapewniają filtrację cząstek stałych z efektywnością przekraczającą 90%. Eliminują bakterie, wirusy, redukują szkodliwe gazy, w tym właśnie zanieczyszczenia typu smog, lotne związki organiczne (jak formaldehyd) oraz nieprzyjemne zapachy.

Dopasowanie rekuperatora do warunków klimatycznych i właściwe ustawienie temperatury pracy centrali są kluczowe, aby zapobiec ewentualnym problemom w okresie zimy. Efektywna i ekonomiczna praca urządzenia jest możliwa również zimą, dając komfort cieplny oraz oszczędności energetyczne.

Centrale wentylacyjne czy rekuperatory, które z pewnością doskonale poradzą sobie również zimą, to produkty choćby firm Klimor, Aeris, Thessla Gree, Zehnder, Drafton, Pro-Vent, Frapol, Londab, Vaillant.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Regulacja drzwi balkonowych
Regulacja drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe nie działają poprawnie? Może wymagają regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie ustawić je w pozycji poziomej i pionowej, aby równo przylegały do ościeżnicy. Sprawdź, kiedy warto regulować drzwi balkonowe i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę.
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Poziom wilgotności w domu
Poziom wilgotności w domu
Nasze dobre samopoczucie, zdrowie, komfort przebywania w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wilgotność powietrza – parametr często pomijany i niekontrolowany. Jak zbadać o nawilżenie powietrza? Jaki jest optymalny poziom wilgotności? Jak utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.

Komentarze

brak komentarzy…