• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Studnie betonowe

Studnie będące elementem systemu kanalizacji wykonuje się m.in. z betonu, a dokładnie z gotowych, prefabrykowanych kręgów. Do czego konkretnie służą? Jakie mają zastosowania i funkcje? Jakie dodatkowe elementy niezbędne są do sprawnego funkcjonowania studni? Te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Studnie betonowe

Studnie stanowią element sieci wodno-kanalizacyjnej. Służą umożliwieniu łatwego dostępu do podziemnych części systemu w celu ich ewentualnej naprawy, wykonania prac konserwujących, oczyszczenie kanalizacji.

Wykonywane są z betonu, żelbetu lub polipropylenu. Ze względu na zastosowany materiał różnią się sposobem wykonania i zastosowaniem. My przyglądamy się studniom betonowym.

Studnie muszą sprawdzić się w mocno wymagających warunkach. Materiałem wytrzymałym, odpornym na ściskanie, niszczące działanie wody oraz pleśni czy grzybów jest beton. Studnie wykonuje się z gotowych, prefabrykowanych elementów.

Budowa studni

Elementy studni niezbędne do jej wykonania to:

  • betonowe kręgi
  • krąg przelotowy
  • pierścienie odciążające
  • pokrywy betonowe
  • wpusty uliczne
  • uszczelki
  • pierścienie regulacyjne
  • płyty przykrywające

Podstawowym elementem studni są betonowe pierścienie, kręgi, układane jeden na drugim, tworząc komin. W ścianę studni, jej betonowe kręgi wbudowane są metalowe stopnie, umożliwiające zejście w głąb. Zawartość studni oddziela od podłoża płyta denna. Z kolei najwyższy krąg ma kształt ściętego stożka, na którym umieszczony jest metalowy właz.

Stabilne ustawienie na sobie kręgów możliwe jest dzięki specjalnym wyżłobieniom w ich konstrukcji, dzięki którym elementy zachodzą na siebie, nie przemieszczają się, tworząc równy, pionowy komin.

Kręgi łączy się za pomocą uszczelek międzykręgowych lub zaprawy albo uszczelek plastycznych.

Do budowy studni stosuje się kręgi o średnicy od 500 do 2000 mm.

Rodzaje studni i funkcje

Jak skomplikowanym systemem jest sieć kanalizacyjna pokazuje chociażby różnorodność stosowanych studni. Każda z nich pełni inną funkcje, stąd umieszczana jest w miejscu zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Wyróżniamy więc studnie:

  • zbiorcze - budowane na skrzyżowaniu linii kanalizacyjnych
  • dolotowe - umożliwiają rozbudowę sieci kanalizacyjnej
  • przelotowe - pozwalają na kontrolę sieci na całej długości
  • czyszczące - wyposażone są w dodatkowe urządzenia czyszczące wodę opadową, którą można wykorzystać do celów gospodarczych
  • osadnikowe - w kanalizacji deszczowej zapobiegają zaleganiu wody opadowej, montowane są w pobliżu podłączenia kanalizacji domowej do zbiorczej kanalizacji deszczowej
  • kaskadowe - umożliwiają przepływ ścieków mimo dużych różnic wysokości
  • rozprężne - montowane na terenach górskich, zwalniają przepływ wody

W zależności od sposobu czyszczenia, wykonywania przeglądu, kontrolowania, ale też jej zamykania stosuje się studnie:

  • włazowe – do których obsługi potrzebny jest człowiek
  • bezwłazowe – obsługiwane przez specjalne urządzenia monitorujące i czyszczące

Beton na studnię

Studnie muszą przede wszystkim zapewnić szczelność, zapobiec przenikaniu nieczystości do gleby czy wód gruntowych. Normą określającą zasady budowy studni jest PN-EN 1610. Precyzuje ona jakość wykonywanych robót, ale też użyty materiał. Prefabrykowane studnie wytwarza się najczęściej z betonu C35/45.

Gotowe, prefabrykowane kręgi betonowe mają parametry potwierdzone badaniami laboratoryjnymi i spełniają wymagane przepisami normy budowlane. To daje gwarancję solidnego wykonania, uniknięcia błędów montażowych.

***

Czołowym producentem prefabrykowanych studni kanalizacyjnych, stosowanych w systemach kanalizacji grawitacyjnej sanitarnej, przemysłowej, deszczowej jest BS System.

Inni wybrani producenci studni betonowych to przykładowo Ecol Unicol, Pascal Prefabrykaty, Sienkiewicz Mat-But Sp. z o.o., Fabet.

Treści powiązane

Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
12 prefabrykowanych elementów, każdy o wadze ok. 115 ton obejmował transport pierwszej partii segmentów mostu, które ze Szczecina wyruszyły statkiem do Danii. Na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego Mostostal Warszawa wyprodukował most dla Duńczyków. „Naszym” mostem można jeździć w rejonie fiordu Roskilde.
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Rekomendujemy Państwu lekturę pierwszej części publikacji mgr inż. budownictwa Jacka Trzcielińskiego, poświęconą prefabrykacji, a konkretnie planowaniu inwestycji oraz procesowi projektowemu.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Zastosowanie węzłów betoniarskich
Zastosowanie węzłów betoniarskich
Węzły betoniarskie przeznaczone są do produkcji mieszanek betonowych. To konstrukcje budowlane, najczęściej stacjonarne, wyposażone w odpowiednie urządzenia służące wytwarzaniu mieszanek betonowych różnego rodzaju. Poznaj zastosowania węzłów betoniarskich i ich wpływ na usprawnienie prac budowlanych.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?

Komentarze

brak komentarzy…