• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Umowa o roboty budowlane

Poznaj umowę o roboty budowlane. Które przepisy regulują jej zapisy? Co powinna zawierać, jakie reguluje kwestie? Sprawdź warunki wypowiedzenia lub rozwiązania umowy lub odstąpienia od niej.
Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane jest pochodną umowy o dzieło. Została wyodrębniona ze względu na specyfikę obiektu budowlanego, profesjonalny charakter wykonawcy a także z uwagi na obszerne i odrębne uregulowania problematyki budowlanej w przepisach prawa administracyjnego.

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Umowa o roboty budowlane powinna być zawarta na piśmie, a jej integralną część stanowi wymagana dokumentacja budowlana.

Co zawiera umowa o roboty budowlane?

Zgodnie z powyższą definicją, aby uznać umowę o roboty budowlane za ważną, musi ona zawierać takie zapisy, jak:

  • zobowiązanie się wykonawcy do oddania przewidzianego w umowie obiektu,
  • wykonanie przez wykonawcę obiektu zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej,
  • zobowiązanie się inwestora do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót (przekazanie terenu budowy, dostarczenie projektu)
  • zobowiązanie się inwestora do odebrania obiektu,
  • zobowiązanie się inwestora do zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Ponadto powinny się w niej znaleźć takie informacje, jak:

Strony umowy, czyli inwestor (zamawiający) oraz wykonawca

Stronami umowy mogą nimi być zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Inwestorem jest podmiot zamawiający wykonanie obiektu budowlanego i finansujący inwestycję.

Wśród wykonawców zlecenia wyróżnia się wykonawcę generalnego - samodzielnie i bezpośrednio zajmuje się wykonaniem robót, wykonawcę głównego – podmiot korzystający z podwykonawców. W przypadku korzystania z podwykonawców konieczna jest zgoda inwestora.

Przedmiot i cel umowy

Przedmiot umowy to obiekt, który wykonawca zobowiązuje się wykonać. Dość istotne jest doprecyzowanie, czy będzie to np. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, zespół budowli, stanowiących całość techniczno-użytkową z instalacjami i urządzeniami technicznymi (drogi, mosty), czy obiekty małej architektury.

Celem umowy jest oddanie przez wykonawcę gotowego obiektu

Prawa i obowiązki stron

Inwestor ma prawo do kontroli sposobu realizacji świadczenia oraz żądania wykonania zobowiązania zgodnie z umową, obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej.

Jego obowiązkiem jest dostarczenie wszelkich projektów, planów, specyfikacji technicznych, wymaganych pozwoleń, oddanie ternu budowy wykonawcy, współdziałanie przy wykonywaniu budynku, odebranie obiektu i zapłata wykonawcy zgodnie z zapisami umowy.

Z kolei wykonawca ma prawo do wynagrodzenia i oczekiwania od inwestora podjęcia czynności związanych z przygotowaniem robót.

Obowiązkiem wykonawcy jest zabezpieczenie terenu budowy, jego sprawdzenie, zweryfikowanie poprawności przekazanej mu dokumentacji projektowej i zgłoszenie wszystkich okoliczności, które mogą przeszkodzić w wykonaniu robót. Podstawowym obowiązkiem jest oczywiście wykonanie obiektu zgodne z umową i projektem oraz normami prawa budowlanego oraz jego oddanie inwestorowi.

Wynagrodzenie

Strony określają w umowie wysokość wynagrodzenie oraz sposób zapłaty – np. w częściach po wykonaniu poszczególnych etapów prac. Ponadto wynagrodzenie może mieć formę ryczałtu lub rozliczenia kosztorysowego, obliczonego na podstawie ustalonych wskaźników po zakończeniu robót.

Terminy

Strony zapisują w umowie wszystkie istotne terminy. Będą to:

  • termin przekazania terenu budowy
  • termin rozpoczęcia robót przez wykonawcę
  • termin zakończenia robót przez wykonawcę
  • termin odbioru końcowego robót
  • termin usunięcia wad wykrytych przy odbiorze, jeśli takie będą
  • termin płatności wynagrodzenia.
  • jeżeli wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem robót budowlanych tak bardzo, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w umówionym terminie (art. 635 k.c.) oraz
  • jeżeli wykonawca po wezwaniu realizuje nadal roboty w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową (art. 636 § 1 k.c.).

Rozwiązanie, wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy

W umowie może być zapisane postanowienie o warunkach rozwiązania umowy na mocy obustronnego porozumienia (po dokonaniu wzajemnych rozliczeń) lub prawie do wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron, z zachowaniem ustalonych terminów.

Prawo daje inwestorowi możliwość odstąpienia od umowy w określonych sytuacjach:

Ponadto zgodnie z art. 644 k.c.: „Dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.”

Gwarancja zapłaty

Jeśli zażąda tego wykonawca, inwestor ma obowiązek udzielić mu gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Gwarancja taka ma uchronić wykonawcę (i podwykonawców) przed uchyleniem się inwestora od zapłaty wynagrodzenia czy nieterminową zapłatą. Gwarant (najczęściej bank lub zakład ubezpieczeniowy) zobowiązuje się do zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej wykonawcy.

Jeżeli wykonawca nie uzyska żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez siebie terminie (nie może być krótszy niż 45 dni), może odstąpić od umowy z winy inwestora ze skutkiem na dzień odstąpienia. Brak bowiem żądanej gwarancji zapłaty stanowi przeszkodę w wykonaniu robót budowlanych z przyczyn dotyczących inwestora.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Wynajem pracowników budowlanych w świetle prawa
Wynajem pracowników budowlanych w świetle prawa
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku budowlanym wymaga od przedsiębiorców dużej elastyczności. Zapotrzebowanie na określonych pracowników zmienia się w zależności od koniunktury, większej lub mniejszej liczby zleceń. Dlatego pracodawcy szukają takich form zatrudnienia, które pozwolą szybko reagować na zmiany w przebiegu budowy. Sprawdź, jakie możliwości w zakresie „wynajmu” pracowników oferuje współczesny rynek pracy.
Kontrola inspektora nadzoru budowlanego
Kontrola inspektora nadzoru budowlanego
Inspektor budowlany to osoba odpowiedzialna za kontrolę i nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego oraz standardów technicznych i bezpieczeństwa na placach budowy. Czy na każdej budowie należy spodziewać się jego wizyty? Jakie konsekwencje może mieć kontrola nadzoru budowlanego?
Stan surowy zamknięty
Stan surowy zamknięty
Stan surowy zamknięty to pewien etap budowy, obejmujący określony zakres zrealizowanych prac. Stan surowy zamknięty to bardziej zaawansowany etap niż stan surowy otwarty, ale nie obejmuje prac przewidzianych dla stanu deweloperskiego. Co wchodzi w skład stanu surowego zamkniętego?
Stan surowy otwarty
Stan surowy otwarty
W terminologii budowlanej określa się kilka etapów budowy, w których osiągany jest konkretny stan zaawansowania prac. Jest to stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty czy stan deweloperski. Dowiedz się, jakie prace muszą być wykonane, aby budowa została doprowadzona do stanu surowego otwartego. Ile czasu potrzeba na osiągnięcie tego etapu i jaki jest koszt wzniesienia budynku w stanie surowym otwartym.
Ekspertyza budowlana
Ekspertyza budowlana
Ekspertyza budowlana jest dokumentem opisującym aktualny i rzeczywisty stan techniczny budynku. Kiedy konieczne jest sporządzenie takiego dokumentu? Co powinna zawierać ekspertyza oraz kto może ją wykonać?
Samowola budowlana
Samowola budowlana
Zasady wznoszenie wszelkich budowli, konstrukcji regulują przepisy prawa. Jasno określają, jakie warunki muszą być spełnione, aby określona inwestycja mogła powstać. Jakiekolwiek naruszenia w tym zakresie traktowane są jako samowola budowlana. Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku dopuszczenia się samowoli budowlanej? Czy taką budowę można zalegalizować?
Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie
Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie
Każda osoba biorąca udział w procesie budowlanym zobowiązana jest do dołożenia wszelkiej staranności, aby swoją pracę wykonać jak najlepiej, zgodnie z przepisami prawa. Dopuszczenie się określonych zaniedbań czy popełnienie czynów noszących znamiona przewinienia zawodowego wiąże się w przypadku osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie z rozpoznaniem danej sprawy w trybie odpowiedzialności zawodowej.
Kosztorys inwestorski
Kosztorys inwestorski
Dowiedz się, czym jest kosztorys inwestorski. W jakim celu powstaje taki dokument oraz kto go sporządza? Przeczytaj, co powinien zawierać poprawnie wykonany kosztorys inwestorski i ile kosztuje jego wykonanie.
Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Zabezpieczenia umów w budownictwie
Zabezpieczenia umów w budownictwie
Każda umowa powinna zawierać zapisy na wypadek niewywiązania się strony z ustaleń lub nienależytego wykonania zobowiązań. To zabezpiecza interesy stron. Nie inaczej jest w odniesieniu do projektów budowlanych, wymagających zaangażowania dużego kapitału, zasobów ludzkich, gdzie jakiekolwiek niepowodzenie skutkuje wysokim ryzykiem gospodarczym. Jakie zabezpieczenia mogą zagwarantować bezpieczeństwo stron zawierających umowę o roboty budowlane? Które mechanizmy warto zastosować? Przed jakimi zagrożeniami należy się ustrzec?
Stan zerowy budowy
Stan zerowy budowy
Stan zerowy to całkowicie początkowy etap budowy. Jakie konkretnie prace obejmuje doprowadzenie inwestycje do stanu zerowego? Ile czasu potrzeba na osiągnięcie tego etapu i z jakimi kosztami wiąże się realizacja inwestycji na etapie stanu zerowego?
Kierownik budowy – zakres obowiązków
Kierownik budowy – zakres obowiązków
Kierownik budowy to najważniejsza osoba nadzorująca przebieg inwestycji, organizująca prace na budowie. Przepisy określają, które inwestycje wymagają zatrudnienia kierownika budowy. Za co odpowiada kierownik budowy? Kto może pełnić taką funkcję?

Komentarze

brak komentarzy…