Beton architektoniczny
Estetyczne i funkcjonalne właściwości betonu architektonicznego sprawiają, że jest popularnym wyborem w projektach, gdzie wygląd odgrywa istotną rolę, zachowując przy tym wytrzymałość i trwałość, jaką oferuje tradycyjny beton.
Zastosowanie betonu architektonicznego
Beton architektoniczny używany jest do budowy dekoracyjnych elementów konstrukcji, które będą eksponowane, niczym innym nie wykańczane. Jest często stosowanym materiałem wnętrzarskim w aranżacjach industrialnych, modernistycznych, minimalistycznych.
Doskonale komponuje się z drewnem, cegłą, metalem, szkłem, tkaniną, pozwalając uzyskać niepowtarzalne, nowoczesne rozwiązania.
Najbardziej typowe i powszechne zastosowania betonu architektonicznego dotyczą:
- wewnętrznych ścian budynków
- elewacji
- podłóg
- tarasów
- schodów
- ozdobnych donic.
Użycie betonu architektonicznego pozwala uzyskać interesujące faktury, kształty, różna porowatość materiału daje ciekawe efekty wizualne. Pomimo pozornego chłodu tego materiału, beton architektoniczny nadaje wnętrzom elegancji i nowoczesnego charakteru.
Jak powstaje beton architektoniczny?
Beton architektoniczny, podobnie jak tradycyjny to mieszanka wody, kruszyw, cementu i odpowiednich dodatków i domieszek. Do wytworzenia betonu architektonicznego używa się cementu hutniczego, który nadaje gotowemu wyrobowi charakterystyczny jasny kolor. Dodanie upłynniaczy i plastyfikatorów powoduje, że mieszanka jest mniej chłonna i bardziej plastyczna, co chroni przed pęknięciami podczas twardnienia.
Rodzaje betonu architektonicznego
Beton architektoniczny ma wytrzymałość i trwałość podobną do tradycyjnego betonu.
Nadanie wnętrzu czy konstrukcji unikalnego charakteru wynika z użycia elementów betonowych o określonych rozmiarach, kolorze. Możliwe jest obrobienie jego powierzchni, nadanie odpowiedniej faktury imitującej np. drewno. Odchodzi się od tekstury gładkiej na rzecz np. piaskowania.
Biorąc pod uwagę te aspekty wyróżnić można przykładowo:
- beton architektoniczny odsłonięty to beton, który zostaje starannie wypolerowany, odsłaniając kruszywo wewnętrzne i nadając powierzchni gładki i elegancki wygląd; może być stosowany w elewacjach, podłogach czy ścianach.
- beton kolorowy, wzbogacany o pigmenty, które nadają mu różne kolory; pozwala to na uzyskanie niestandardowych odcieni betonu, co jest wykorzystywane w różnych projektach architektonicznych
- beton z dodatkami dekoracyjnymi takimi, jak włókna szklane, kruszywa ozdobne (np. kamienie, muszle, szkło) lub dodatki świetlne, co nadaje mu unikalny wygląd i teksturę
- beton strukturalny - jest stosowany nie tylko ze względu na swoje estetyczne walory, ale również ze względu na swoją wytrzymałość i zdolność do nośności obciążeń; może być stosowany w konstrukcjach mostów, elementów architektonicznych czy konstrukcji budynków.
Zalety betonu architektonicznego
Użycie tego materiału pozwala nadać wnętrzu czy konstrukcji cech nowoczesności, charakteru industrialnego.
Niepowtarzalny design polega na jego naturalności, surowości, niedoskonałości i oryginalności. Na powierzchni płyt z betonu architektonicznego mogą występować przetarcia kolorystyczne, smugi oraz pory o różnej intensywności, regularności i w różnej ilości. Pomiędzy poszczególnymi elementami zdarzają się różnice odcieni, a na ich powierzchni mogą uwidaczniać się włókna szklane oraz różnice w strukturze kruszyw użytych do produkcji betonu.
Produkty z betonu architektonicznego charakteryzują się wysoką wodoszczelnością.
Beton architektoniczny jest materiałem niezwykle plastycznym, dzięki temu może przybierać postać od płaszczyzn bezspoinowych, równomiernie zalewanych w szalunkach, po płyty betonowe, panele 3D, elementy małej architektury.
Doskonale znosi warunki atmosferyczne, ma niską podatność na działanie ognia i wysoki stopień wygłuszania dźwięku.
Beton architektoniczny na rynku
Wśród firm specjalizujących się w produkcji betonu architektonicznego wymienić warto TBAIS, MKConcrete, Mconcrete, Artis Visio, Artline Beton, Luxum, VHCT, BTB Beton Architektoniczny, C4Y, Linare, Inral i inne.