• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Bramy w zimie – sprawne działanie i konserwacja

Mroźne, śnieżne zimy nigdy nie będą obojętne dla działania bram. Aby zminimalizować skutki warunków atmosferycznych warto zastosować się do kilku prostych zasad. Dowiedz się, jak dbać o bramy zimą.
Bramy w zimie – sprawne działanie i konserwacja

Sprawne działanie bramy przez cały rok uzależnione jest od poprawnego jej montażu. Ważne, aby fundament bramy znalazł się poniżej poziomu zamarzania gruntu. Właściwe wypoziomowanie wpłynie z kolei na poprawne domykanie się skrzydeł. Źle zamontowane zawiasy spowodują opadanie bramy. Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego wykonana jest brama. Stal z pewnością będzie odporna na działanie różnych czynników atmosferycznych.

Użytkowanie bramy w zimie

Przed zimą dobrze jest naoliwić zawiasy.

W śnieżne dni należy zadbać o usunięcie śniegu zarówno przed, jak i pod bramą. Zagarnianie ciężkiego śniegu skrzydłem bramy może doprowadzić do jej przeciążenia, uszkodzenia zawiasów, nawet zerwania napędu.

Rozwiązaniem ułatwiającym pozbycie się śniegu z podjazdu mogą być instalacje przeciwoblodzeniowe. Składają się z rozmieszonych na podjeździe czy chodniku przewodów grzejnych, zasilanych prądem oraz czujników temperatury i wilgotności. Przy sprawnie działającej instalacji ogrzewającej obszar wokół bramy właściwie możemy zapomnieć o odśnieżaniu i odladzaniu tych miejsc. Niepotrzebne będą łopaty do śniegu, szczotki, zmiotki.

W przypadku bramy przesuwnej śnieg należy usuwać również z szyny. Zamarznięty opad może doprowadzić do zablokowania mechanizmu lub jego uszkodzenia. Brama przesuwna potrzebuje miejsca na swoje otwarcie. Przestrzeń, gdzie skrzydło bramy jest przemieszczane, również należy odśnieżyć, aby umożliwić swobodny ruch.

Bramy automatyczne a mróz

Mróz i śnieg mogą być problemem dla elektroniki znajdującej się w napędzie bramy. Zasypane śniegiem fotokomórki nie będą sprawnie działać, wyślą błędny sygnał i np. uniemożliwią otwarcie bramy. W śnieżne dni pozostaje zadbać o regularne usuwanie z nich opadu. Warto zapoznać się na etapie zakupu automatyki do bramy z wytycznymi producenta, w jakich warunkach wybrany sprzęt może działać bezawaryjnie.

Może się zdarzyć, że ze wspomnianych wyżej powodów brama nie będzie chciała się otworzyć automatycznie. Jeśli nie ma przeszkód w postaci zalegającego śniegu, każdą bramę można otworzyć ręcznie, odblokowując napęd przyciskiem lub kluczykiem. Czasem wystarczy jeden cieplejszy lub słoneczny dzień zimowy, aby funkcjonowanie automatyki wróciło do normy.

Kolejnym problem w czasie zimy mogą być szybciej wyczerpujące się w pilocie baterie. Czasem kłopot z otwieraniem bramy rozwiąże wymiana zużytej baterii.

Przygotowanie bramy do zimy

Jak widać często wystarczy kilka prostych czynności, aby zagwarantować działanie bramy nawet w śnieżną zimę. Jeśli jednak zostaną zdiagnozowane inne nieprawidłowości wpływające na funkcjonowanie bramy, bezpieczniej zawsze zasięgnąć porady fachowca. Profesjonalna firma sprawdzi napęd, wyreguluje bramę, wykona wszelkie czynności konserwacyjne. Serwis warto przeprowadzić przed sezonem, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie zimy.

Treści powiązane

Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Odśnieżanie chodnika – obowiązki, przepisy, kary
Zimy w Polsce od kilku lat są coraz mniej srogie, jednak nie ma chyba takiego miejsca, żeby choć raz w sezonie nie spadł śnieg. Długo wyczekiwany przez amatorów zimowych krajobrazów staje się zmorą, gdy chcemy się bezpiecznie przemieszczać. Jak wygląda kwestia odśnieżania chodników? Czyim jest obowiązkiem i co grozi za zaniedbanie? Poznaj przepisy prawa w tym zakresie i sugestie, jak radzić sobie z dokuczliwym zimowym opadem.
Automatyka do bram
Automatyka do bram
Automatycznie otwierane bramy to niewątpliwie wygoda, komfort i obecnie niemal już standard. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości materiałów powoduje, że dostępne na rynku systemy automatyki do bram gwarantują niezawodność, bezpieczeństwo, skuteczne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Poznaj popularne obecnie bramy garażowe. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje bram, z jakich materiałów się je wykonuje i jaka brama najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to absolutna konieczność. W czasach, gdy nie brakuje zagrożeń i nadużyć rozwiązaniem może być instalacja systemu alarmowego. Poznaj rodzaje systemów alarmowych oraz ich możliwości.
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie można pobudować w granicach własnej działki. Co to oznacza? Jakie mogą być odstępstwa od tego wymogu? Jak precyzyjnie określić granice działki?
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem i lodem na podjazdach, chodnikach, dachach i w rynnach? Poznaj nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Zobacz, gdzie mogą być stosowane, jak wygląda ich montaż oraz jakie można uzyskać korzyści z zewnętrznych instalacji grzewczych.
Inteligentny dom – najczęściej wybierane systemy i urządzenia
Inteligentny dom – najczęściej wybierane systemy i urządzenia
Obecnie zdalne sterowanie wieloma systemami i instalacjami w domu z poziomu jednej aplikacji zaczyna być standardem. Takie rozwiązania to z pewnością duża wygoda, komfort użytkowania, poprawa bezpieczeństwa, ale też oszczędności. Jakie urządzenia i systemy najczęściej wybierane są do systemu Smart Home?

Komentarze

brak komentarzy…