• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Energetyczny Kompas

Energetyczny Kompas wskazuje, jak świadomie korzystać z energii elektrycznej, by było to najbardziej korzystne dla systemu, środowiska i budżetu. Dowiedz się, na czym polega działanie tego narzędzia oraz jak z niego efektywnie korzystać.
Energetyczny Kompas

Energetyczny Kompas to narzędzie opracowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, dzięki któremu każdy odbiorca może w łatwy sposób sprawdzić, w których godzinach korzystanie z energii elektrycznej jest najbardziej lub najmniej przyjazne dla środowiska oraz obciążające dla systemu elektroenergetycznego. Pokazuje także prognozy dotyczące udziału źródeł odnawialnych i konwencjonalnych w wytwarzaniu energii elektrycznej, a także poziomu zapotrzebowania.

Korzystać z niego można po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu mobilnym.

Jak działa Energetyczny Kompas?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują pracę systemu, wykorzystując do tego m.in. wyniki transakcji na rynku energii, prognozy pogody i generacji odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz dane historyczne. Na tej podstawie wyznaczane są energetyczne godziny szczytu. W czasie szacowanego wzmożonego zapotrzebowania na energię elektryczną wszystkie dostępne źródła wytwarzania muszą pracować z największą mocą. Dotyczy to także najmniej ekologicznych elektrowni, emitujących najwięcej CO2. Jednostkowi użytkownicy systemu mogą go wspomóc, rezygnując w tym czasie z korzystania z energochłonnych urządzeń. Odciążą sieć energoelektryczną przekładając takie czynności jak ładowanie samochodów elektrycznych, włączanie pomp ciepła czy robienie prania na godziny oznaczone jako te o zmniejszonym zapotrzebowaniu na prąd.

Poszczególne godziny oznaczane są kolorami, które wskazują rezerwy mocy, sugerują bardziej lub mniej intensywny pobór prądu w tym czasie.

Oznaczenia w kompasie energetycznym:

Kolor ciemnozielony oznacza, że w tym czasie powstaje więcej energii niż potrzebują odbiorcy. Wskazane jest wówczas zwiększenie zużycia.

Kolor zielony to „zwykłe godziny”, w których możemy dowolnie korzystać z energii elektrycznej.

Kolor żółty informuje, że w tych godzinach największa część energii elektrycznej powstaje w elektrowniach na węgiel i gaz, a najmniej z OZE. Warto wówczas ze względów ekologicznych ograniczyć zużycie.

Kolor czerwony wskazuje godziny, w których jest niewystarczająca rezerwa mocy, niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa pracy systemu. Pojawia się tylko w wyjątkowych sytuacjach i oznacza, że warto zrezygnować z zużycia każdego kilowata.

Źródło: energetycznykompas.pl

Korzyści Energetycznego Kompasu

Energetyczny Kompas pozwala świadomie konsumować energię elektryczną. Sprawdzając w jakich godzinach Polskie Sieci Energetyczne spodziewają się danej wielkości popytu na energię elektryczną można swoje decyzje o zwiększeniu lub ograniczeniu zużycia dostosować do tych wskazań.

Niedoskonałości Energetycznego Kompasu

Wyznaczanie godzin szczytu odbywa się codziennie na kolejny dzień. Konsumenci otrzymują informację z wyprzedzeniem, aby móc rozplanować swój pobór prądu w ciągu dnia.

Mankamentem systemu są korekty wsteczne, które burzą plany użytkowników energii ustalane na podstawie wcześniejszych wskazań. To podważa sens całego narzędzia i wpływa na niezadowolenie osób chcących świadomie zarządzać swoim zużyciem energii. Zwłaszcza osób korzystających z taryf z cenami dynamicznymi.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie jednorodzinnym przynoszą korzyści zarówno dla właścicieli domów poprzez ograniczenie rachunków za energię i wodę, ale też stanowią istotny wkład w ochronę planety poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i redukcję zużycia energii z nieodnawialnych źródeł. Jakie współczesne rozwiązanie powodują, że domy stają się bardziej ekologiczne?
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
W najbliższym czasie mają powstać dwie elektrownie jądrowe w Polsce. Jaki jest przewidziany termin inwestycji? Gdzie zostaną wybudowane elektrownie? Dowiedz się także, jak działa elektrownia jądrowa i jakie są korzyści z takiego źródła energii.
Postępy związane z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Postępy związane z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jakie prace zostały już wykonane? Co poprzedza budowę samej elektrowni? Kiedy planowane jest zakończenie inwestycji? Dowiedz się o postępach prac związanych z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Farmy wiatrowe na Bałtyku
Farmy wiatrowe na Bałtyku
W drugim kwartale 2024 roku ma rozpocząć się budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Poznaj założenia projektu, realizowanego przez Equinor i Polenergię, planowane terminy realizacji oraz korzyści dla polskiej energetyki.
Magazyny energii dla domu
Magazyny energii dla domu
Dowiedz się, czym są magazyny energii. Poznaj ich działanie, zastosowanie i korzyści. Na jakie dofinansowanie można liczyć przy zakupie magazynu energii.
Farmy wiatrowe
Farmy wiatrowe
Biopaliwa, źródła geotermalne, farmy wiatrowe czy ogniwa fotowoltaiczne – to energia jutra. W 2021 roku największy udział w produkcji energii z odnawialnych źródłach energii miały elektrownie wiatrowe. Sprawdzamy, jak powstaje energia z wiatru, gdzie zlokalizowane są największe elektrownie oraz jaki mają udział w łącznej produkcji energii.
Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec
Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec
Jedną z nowych linii energetycznych planowanych w najbliższych latach na Pomorzu jest linia Choczewo-Żarnowiec. Jej zadaniem – oprócz wzmocnienia systemu przesyłowego na północy Polski - będzie dodatkowo odbiór mocy z pierwszych elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
Małe elektrownie wiatrowe – dofinansowanie 2024
Małe elektrownie wiatrowe – dofinansowanie 2024
Energia pozyskiwana z wiatru to nie tylko domena gigantycznych farm wiatrowych. Nowy program zainicjowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zachęcić osoby fizyczne do wznoszenia małych, przydomowych elektrowni wiatrowych. Poznaj warunki przyznawania wsparcia finansowego. Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.

Komentarze

brak komentarzy…