Energetyczny Kompas

Energetyczny Kompas to narzędzie opracowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, dzięki któremu każdy odbiorca może w łatwy sposób sprawdzić, w których godzinach korzystanie z energii elektrycznej jest najbardziej lub najmniej przyjazne dla środowiska oraz obciążające dla systemu elektroenergetycznego. Pokazuje także prognozy dotyczące udziału źródeł odnawialnych i konwencjonalnych w wytwarzaniu energii elektrycznej, a także poziomu zapotrzebowania.
Korzystać z niego można po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu mobilnym.
Jak działa Energetyczny Kompas?
Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują pracę systemu, wykorzystując do tego m.in. wyniki transakcji na rynku energii, prognozy pogody i generacji odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz dane historyczne. Na tej podstawie wyznaczane są energetyczne godziny szczytu. W czasie szacowanego wzmożonego zapotrzebowania na energię elektryczną wszystkie dostępne źródła wytwarzania muszą pracować z największą mocą. Dotyczy to także najmniej ekologicznych elektrowni, emitujących najwięcej CO2. Jednostkowi użytkownicy systemu mogą go wspomóc, rezygnując w tym czasie z korzystania z energochłonnych urządzeń. Odciążą sieć energoelektryczną przekładając takie czynności jak ładowanie samochodów elektrycznych, włączanie pomp ciepła czy robienie prania na godziny oznaczone jako te o zmniejszonym zapotrzebowaniu na prąd.
Poszczególne godziny oznaczane są kolorami, które wskazują rezerwy mocy, sugerują bardziej lub mniej intensywny pobór prądu w tym czasie.
Oznaczenia w kompasie energetycznym:
Kolor ciemnozielony oznacza, że w tym czasie powstaje więcej energii niż potrzebują odbiorcy. Wskazane jest wówczas zwiększenie zużycia.
Kolor zielony to „zwykłe godziny”, w których możemy dowolnie korzystać z energii elektrycznej.
Kolor żółty informuje, że w tych godzinach największa część energii elektrycznej powstaje w elektrowniach na węgiel i gaz, a najmniej z OZE. Warto wówczas ze względów ekologicznych ograniczyć zużycie.
Kolor czerwony wskazuje godziny, w których jest niewystarczająca rezerwa mocy, niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa pracy systemu. Pojawia się tylko w wyjątkowych sytuacjach i oznacza, że warto zrezygnować z zużycia każdego kilowata.
Źródło: energetycznykompas.pl
Korzyści Energetycznego Kompasu
Energetyczny Kompas pozwala świadomie konsumować energię elektryczną. Sprawdzając w jakich godzinach Polskie Sieci Energetyczne spodziewają się danej wielkości popytu na energię elektryczną można swoje decyzje o zwiększeniu lub ograniczeniu zużycia dostosować do tych wskazań.
Niedoskonałości Energetycznego Kompasu
Wyznaczanie godzin szczytu odbywa się codziennie na kolejny dzień. Konsumenci otrzymują informację z wyprzedzeniem, aby móc rozplanować swój pobór prądu w ciągu dnia.
Mankamentem systemu są korekty wsteczne, które burzą plany użytkowników energii ustalane na podstawie wcześniejszych wskazań. To podważa sens całego narzędzia i wpływa na niezadowolenie osób chcących świadomie zarządzać swoim zużyciem energii. Zwłaszcza osób korzystających z taryf z cenami dynamicznymi.
Fot. Freepik
Treści powiązane

Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika

Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym

Budowa elektrowni jądrowych w Polsce

Postępy związane z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Farmy wiatrowe na Bałtyku

Magazyny energii dla domu

Farmy wiatrowe

Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec

Małe elektrownie wiatrowe – dofinansowanie 2024
