Granulat z recyklingu mieszanki betonowej - przykłady wdrożenia idei Zero Waste

Światowa, roczna produkcja betonu jest szacowana na co najmniej 10 bilionów metrów sześciennych. W skali roku blisko 50 milionów metrów sześciennych mieszanki betonowej nie zostaje wbudowane i wraca do węzła betoniarskiego. Powrót niewbudowanej mieszanki betonowej na węzeł betoniarski staje się problemem dla producenta w aspekcie kosztów i zarządzania utylizacją, ale także wpływa na środowisko.
Obecnie stosowane sposoby zagospodarowania niewbudowanej mieszanki betonowej nie wpisują się w filozofię zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wpływają na degradację środowiska, nie zwiększają udziału wbudowywanych ponownie surowców odzyskanych w procesie recyklingu oraz powodują rosnące koszty gospodarki odpadami.
Granulat odzyskany z niewykorzystanej mieszanki betonowej jako materiał budowlany
Omawiany poniżej pakiet domieszek do recyklingu rozwiązuje te problemy, umożliwiając uzyskanie z niewbudowanej mieszanki betonowej materiału granulowanego, który może zostać ponownie użyty jako wypełniacz do produkcji mieszanki betonowej, zastępujący część tradycyjnego kruszywa.
W przypadku większości profesjonalnie działających wytwórniach betonu towarowego standardem jest instalacja do recyklingu resztek mieszanki betonowej metodą wypłukiwania. Podyktowane jest to troską o środowisko naturalne i wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju.
Niestety ten tradycyjny system recyklingu, polegający na odzyskaniu kruszywa z mieszanki betonowej metodą wypłukiwania ma istotne ograniczenia, z których najważniejsze to:
- brak możliwości stosowania do produkcji wody odzyskanej z mieszanki, która modyfikowana jest domieszką napowietrzającą ze względu na ryzyko niekontrolowanego
- znaczące zwiększenie ilości frakcji 0/2 mm w stosie okruchowym odzyskanego kruszywa, co utrudnia jego wykorzystanie do produkcji betonów wysokiej wytrzymałości i trwałości (w świetle wymagań normy PN-EN 206:2014, pkt. 5.2.3.3 wymagane jest rozdzielenie takiego kruszywa na frakcje przed wykorzystaniem go do produkcji, jeżeli stosuje się je w ilości ponad 5% ogólnej masy kruszywa)
- możliwość recyklingu mieszanki betonowej tylko w obrębie WBT wyposażonej w instalację recyklingu, co jest istotnym problemem w przypadku dalekiego transportu mieszanki, przestojów betonowozów na budowie, czy też ich awarii.
Alternatywnym rozwiązaniem, wpisującym się w filozofię zrównoważonego rozwoju oraz idei ochrony środowiska jest metoda zagospodarowania niewykorzystanej mieszanki betonowej poprzez uzyskanie z niej granulatu, mogącego być wykorzystanym powtórnie materiałem budowlanym. W tym procesie odzysku wykorzystuje się pakiet domieszek chemicznych, opartych na bazie sorbentów wilgoci.
Gdy betonowóz wraca do wytwórni betonu towarowego z resztkami niewykorzystanej mieszanki betonowej, wówczas operator dozuje do betonowozu pakiet domieszek i po dokładnym wymieszaniu, zawartość gruszki jest wysypywana na placu składowym. Po sezonowaniu, granulat można wykorzystać do produkcji nowych mieszanek betonowych.
Właściwości kruszywa otrzymanego po zastosowaniu pakietu domieszek zależą od:
- właściwości oryginalnie użytego kruszywa
- rodzaju cementu
- wskaźnika w/c
- grubości otulenia kruszywa zaprawą
Granulowany materiał uzyskany w opisanej wyżej technologii, spełnia wymagania normy PN-EN 12620 Kruszywo do betonu.
Może zostać użyty do produkcji mieszanki betonowej, zastępując nawet do 50% tradycyjnego kruszywa. W dotychczasowych badaniach kontrolnych nie zaobserwowano różnic w uzyskanych wynikach wytrzymałości na ściskanie mieszanek betonowych bez i z kruszywem z recyklingu.
Autorzy: wykładowcy Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie
Treści powiązane

Beton zwykły kontra beton towarowy

Betonowanie zimą

Beton konstrukcyjny

Certyfikacja betonu towarowego

Betony specjalne

Beton ekspansywny

Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie

Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.

Beton lekki

Beton jamisty

Betonowe posadzki przemysłowe

Beton samozagęszczalny SCC

Beton posadzkowy

Betonowanie latem

Autoklawizowany beton komórkowy

Zabezpieczenia betonu

Agresja chemiczna wody względem betonu

Badanie betonów

Autostradowa nawierzchnia betonowa o niskim śladzie węglowym
