Jakiego artykułu szukasz?

Granulat z recyklingu mieszanki betonowej - przykłady wdrożenia idei Zero Waste

Zero Waste Build to innowacyjna inicjatywa skupiająca się na poprawie zarządzania odpadami w sektorze budowlanym poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, BIM, robotyka i druk 3D. Program ma na celu promowanie zrównoważonego budownictwa oraz szkolenie specjalistów w zakresie redukcji, recyklingu i ponownego zakupu materiałów budowlanych.
Granulat z recyklingu mieszanki betonowej - przykłady wdrożenia idei Zero Waste

Światowa, roczna produkcja betonu jest szacowana na co najmniej 10 bilionów metrów sześciennych. W skali roku blisko 50 milionów metrów sześciennych mieszanki betonowej nie zostaje wbudowane i wraca do węzła betoniarskiego. Powrót niewbudowanej mieszanki betonowej na węzeł betoniarski staje się problemem dla producenta w aspekcie kosztów i zarządzania utylizacją, ale także wpływa na środowisko.

Obecnie stosowane sposoby zagospodarowania niewbudowanej mieszanki betonowej nie wpisują się w filozofię zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wpływają na degradację środowiska, nie zwiększają udziału wbudowywanych ponownie surowców odzyskanych w procesie recyklingu oraz powodują rosnące koszty gospodarki odpadami.

Granulat odzyskany z niewykorzystanej mieszanki betonowej jako materiał budowlany

Omawiany poniżej pakiet domieszek do recyklingu rozwiązuje te problemy, umożliwiając uzyskanie z niewbudowanej mieszanki betonowej materiału granulowanego, który może zostać ponownie użyty jako wypełniacz do produkcji mieszanki betonowej, zastępujący część tradycyjnego kruszywa.

W przypadku większości profesjonalnie działających wytwórniach betonu towarowego standardem jest instalacja do recyklingu resztek mieszanki betonowej metodą wypłukiwania. Podyktowane jest to troską o środowisko naturalne i wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju.

Niestety ten tradycyjny system recyklingu, polegający na odzyskaniu kruszywa z mieszanki betonowej metodą wypłukiwania ma istotne ograniczenia, z których najważniejsze to:

  • brak możliwości stosowania do produkcji wody odzyskanej z mieszanki, która modyfikowana jest domieszką napowietrzającą ze względu na ryzyko niekontrolowanego
  • znaczące zwiększenie ilości frakcji 0/2 mm w stosie okruchowym odzyskanego kruszywa, co utrudnia jego wykorzystanie do produkcji betonów wysokiej wytrzymałości i trwałości (w świetle wymagań normy PN-EN 206:2014, pkt. 5.2.3.3 wymagane jest rozdzielenie takiego kruszywa na frakcje przed wykorzystaniem go do produkcji, jeżeli stosuje się je w ilości ponad 5% ogólnej masy kruszywa)
  • możliwość recyklingu mieszanki betonowej tylko w obrębie WBT wyposażonej w instalację recyklingu, co jest istotnym problemem w przypadku dalekiego transportu mieszanki, przestojów betonowozów na budowie, czy też ich awarii.

Alternatywnym rozwiązaniem, wpisującym się w filozofię zrównoważonego rozwoju oraz idei ochrony środowiska jest metoda zagospodarowania niewykorzystanej mieszanki betonowej poprzez uzyskanie z niej granulatu, mogącego być wykorzystanym powtórnie materiałem budowlanym. W tym procesie odzysku wykorzystuje się pakiet domieszek chemicznych, opartych na bazie sorbentów wilgoci.

Gdy betonowóz wraca do wytwórni betonu towarowego z resztkami niewykorzystanej mieszanki betonowej, wówczas operator dozuje do betonowozu pakiet domieszek i po dokładnym wymieszaniu, zawartość gruszki jest wysypywana na placu składowym. Po sezonowaniu, granulat można wykorzystać do produkcji nowych mieszanek betonowych.

Właściwości kruszywa otrzymanego po zastosowaniu pakietu domieszek zależą od:

  • właściwości oryginalnie użytego kruszywa
  • rodzaju cementu
  • wskaźnika w/c
  • grubości otulenia kruszywa zaprawą

Granulowany materiał uzyskany w opisanej wyżej technologii, spełnia wymagania normy PN-EN 12620 Kruszywo do betonu.

Może zostać użyty do produkcji mieszanki betonowej, zastępując nawet do 50% tradycyjnego kruszywa. W dotychczasowych badaniach kontrolnych nie zaobserwowano różnic w uzyskanych wynikach wytrzymałości na ściskanie mieszanek betonowych bez i z kruszywem z recyklingu.

Autorzy: wykładowcy Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie

Treści powiązane

Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny stosowany jest do budowy elementów nośnych budowli, które przesądzają o trwałości, stabilności i bezpieczeństwie użytkowania określonego obiektu. Gdzie konkretnie znajduje zastosowanie? Jaki jest skład betonu konstrukcyjnego. W jakich klasach produkowany jest beton konstrukcyjny? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny to nowoczesny materiał budowlany, będący alternatywną choćby dla stali czy drewna. Jego zastosowanie pozwala na wznoszenie konstrukcji w innej zupełnie technologii. Czym jest beton ekspansywny, jakie ma właściwości i gdzie się go stosuje? – więcej na ten temat w poniższym artykule.
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Produkcja cementu pomimo unowocześniania technologii ciągle przyczynia się do ogromnej emisji CO2 do atmosfery. Czy można zastąpić cement innym, bardziej ekologicznym spoiwem? Czy możliwe jest wytworzenie betonu beż użycia cementu.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Beton plasuje się na drugiej pozycji w rankingu najpowszechniej stosowanych przez człowieka materiałów, ustępując miejsca tylko wodzie. Tak powszechnie stosowany w zurbanizowanym świecie, nie pozostaje jednak obojętny dla jakości i funkcjonalności tego świata.
Beton lekki
Beton lekki
Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały wyrób o niskiej wadze. Z czego powstaje lekki beton? Jaki jest jego skład, a tym samym właściwości. Gdzie można go zastosować? – o tym piszemy w poniższym artykule.
Beton jamisty
Beton jamisty
Beton jamisty to jeden z tzw. betonów specjalnych. Charakteryzuje się dużą porowatością struktury, wodoprzepuszczalnością oraz lekkością. Przeczytaj, z jakich składników produkuje się beton jamisty, jakie ma właściwości oraz zastosowania.
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe wymagają szczególnej trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia. Wykonuje się je z odpowiednio przygotowanej mieszanki betonowej z zastosowaniem właściwej technologii. Z czego powstają posadzki betonowe? Czym powinny się cechować i gdzie znajdują zastosowanie? Więcej o posadzkach betonowych przeczytacie w tym artykule.
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny (SCC) nie wymaga wibrowania podczas układania. Posiada zdolność rozpływu w szalunku pod własnym ciężarem, zachowując cechy tradycyjnego betonu. Zobacz, jak powstaje beton SCC, jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Betonowanie latem
Betonowanie latem
Warunki atmosferyczne nie są obojętne w procesie betonowania. Skrajne temperatury mogą zaburzyć reakcje chemiczne zachodzące w mieszance betonowej. Betonowanie zarówno w mroźne zimy jak i upalne dni lata jest niewskazane, trudne, może przysporzyć kłopotów i przełożyć się na jakość i trwałość konstrukcji. W tym artykule przyglądamy się różnym aspektom betonowania w okresie lata.
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizacja to jeden z etapów wytwarzania materiału konstrukcyjnego, jakim są bloczki z betonu komórkowego. Pozwala uzyskać produkt gotowy do użytku i posiadający wymagane parametry wytrzymałościowe w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku produkcji betonu towarowego. Dowiedz się, jak wygląda produkcja bloczków betonowych, jakie stosuje się surowce do wyrobu gazobetonu oraz jakie znajduje zastosowanie autoklawizowany beton komórkowy.
Zabezpieczenia betonu
Zabezpieczenia betonu
Beton, choć trwały i wytrzymały, nieustannie poddawany jest działaniu różnego rodzaju czynników, które mogą powodować zmiany w jego strukturze, uszkodzenia, obniżać jakość konstrukcji. Aby przedłużyć żywotność betonowych obiektów budowlanych przeprowadza się bieżący monitoring ich stanu oraz dostosowaną do potrzeb konserwację. Zbieramy informacje o przyczynach uszkodzeń betonu, rodzajach zabezpieczeń i uzyskiwanych dzięki nim efektom.
Agresja chemiczna wody względem betonu
Agresja chemiczna wody względem betonu
Jakie reakcje chemiczne zachodzą w wyniku działania wody na beton? Przeczytaj o możliwych uszkodzeniach z tym związanych, rodzajach agresji chemicznej, sposobach przeciwdziałania i ochrony betonu.
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Autostradowa nawierzchnia betonowa o niskim śladzie węglowym
Autostradowa nawierzchnia betonowa o niskim śladzie węglowym
Na przykładzie realizacji odcinka autostrady A2 Warszawa – Kukuryki na odcinku obw. Siedlec – węzeł „Cicibór” (z węzłem), Odcinek VI od km ok 561+440 do km ok 580+190 z węzłem „Borki” o długości około 18,750 km, gdzie po raz pierwszy w Polsce wykorzystano cement - JASNY CEM II/B-S 42,5 R-NA.
Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ
Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ
​Obecnie najczęściej wykorzystywanymi materiałami budowlanymi w Polsce i na świecie są kompozyty cementowe, wśród których dominującą rolę zajmuje beton. Jednym z surowców naturalnych stosowanych do produkcji kompozytów cementowych są kruszywa naturalne.

Komentarze

brak komentarzy…