Konsystencja betonu – metody badania

Konsystencja betonu to inaczej stopień jego płynności, ciekłości, skłonność do odkształceń w wyniku poddania go obciążeniom ciężarem własnym lub oddziaływaniem zewnętrznym. W zależności od konsystencji możemy więc mówić o betonie wilgotnym, plastycznym, półciekłym i ciekłym.
To istotny parametr, który decyduje o sposobie i czasie transportu betonu, sposobie jego wbudowania. Konsystencja musi być dobrana do kształtu elementu, rozmieszczenia zbrojenia.
Zależnie od potrzeb należy ustalić, beton o jakiej konsystencji ma zostać przygotowany.
Metody badania konsystencji betonu
Zgodnie z normą PN-EN 206 wyróżnia się kilka sposobów określania konsystencji betonu. Każda metoda pozwala uzyskać osobne klasy konsystencji betonu. Zatem klasy konsystencji podawane są zawsze z określeniem zastosowanej metody badania.
Do metod określania konsystencji betonu należą:
- metoda opadu stożka
- metoda Vebe
- metoda stopnia zagęszczalności
- metoda stolika rozpływowego
Metoda stożka opadowego jest najbardziej rozpowszechniona. Polega na sprawdzeniu różnicy wysokości, jaką będzie miała mieszkanka umieszczona w stożkowej formie i po usunięciu tej formy. Zaleca się zakres pomiarowy metody od 10 mm do 200 mm.
Badanie jest niemiarodajne, jeśli opad stożka podlega dalszym zmianom w czasie dłuższym niż 1 min od momentu zdjęcia formy. Metody tej także nie należy stosować, jeśli największy wymiar ziarna kruszywa w betonie jest większy niż 40 mm.
Metoda z wykorzystaniem stożka opadowego zalecana jest do badania betonu o konsystencji plastycznej, półciekłej i ciekłej.
W zależności od uzyskanej różnicy określa się klasę konsystencji betonu: S1, S2, S3, S4 i S5.
Źródło: poradnikinżyniera.pl
Metoda Vebe sprowadza się do pomiaru czasu potrzebnego do rozpłynięcia się mieszanki do określonego stopnia. Mieszankę betonową poddaje się drganiom w aparacie Vebe. Po umieszczeniu mieszanki w stożkowym pojemniku i jej zagęszczeniu (poprzez 25-krotne uderzenie drążkiem) unosi się formę, a następnie nad mieszanką ustawia specjalny krążek, zaś mieszankę poddaje się wibracjom. Od momentu uruchomienia stołu wibracyjnego mierzy się czas do zetknięcia się krążka z mieszanką betonową.
Ten pomiar pozwala określić następujące klasy konsystencji, w zależności od uzyskanego czasu:
Źródło: poradnikinżyniera.pl
Metoda stopnia zagęszczalności wymaga zbadania różnicy wysokości mieszanki betonowej po ułożeniu jej w specjalnej formie a następnie poddaniu drganiom na stole wibracyjnym. Pomiar różnicy dokonuje się w momencie, gdy mieszanka nie zmienia już swojej objętości. Miarodajny pomiar w tej metodzie mieści się w przedziale od 1,04 do 1,46 mm.
Do obliczenia konsystencji stosuje się wzór:
C=h/(h-s),
gdzie:
C – konsystencja
h – wysokość formy
s – wysokość mieszanki w formie po poddaniu jej wibracjom
W tej metodzie uzyskuje się klasy konsystencji:
Źródło: poradnikinżyniera.pl
Metoda stolika rozpływowego polega na umieszczeniu mieszanki w stożkowej formie w centralnym punkcie stolika. Każdą z dwóch warstw mieszanki układanej do formy zagęszcza się uderzeniami pręta. Po ok. 30 sekundach unosi się równomiernie formę a następnie 15-krotnie unosi i opuszcza stolik rozpływowy. Następnie mierzy się średnicę uzyskanego rozpływu betonu i w ten sposób uzyskuje się klasy:
Źródło: poradnikinżyniera.pl
Od czego zależy konsystencja betonu?
O płynności betonu przesądza kilka czynników. Na to, czy mieszanka będzie bardziej, czy mniej płynna wpływa:
- stosunek w/c
- rodzaj zastosowanego cementu
- ilość oraz rodzaj zastosowanych domieszek i dodatków
- skład ziarnowy kruszywa, jego rodzaj oraz wodożądność
Konsystencję mieszanki betonowej można modyfikować jedynie poprzez zastosowanie domieszek uplastyczniających lub upłynniających, nigdy poprzez dodawanie wody. To mogłoby spowodować niebezpiecznie obniżenie trwałości betonu.
Treści powiązane

Naprawa betonu

Autoklawizowany beton komórkowy

Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?

Badanie betonów

Klasy betonu

Domieszki do betonu

Mieszalniki do betonu

Betonowanie zimą

Beton podwodny

Beton pod ogrzewanie podłogowe

Beton wyrobem budowlanym

Beton zwykły kontra beton towarowy

Certyfikacja betonu towarowego

Włókna do betonu

Projektowanie mieszanki betonowej

Beton lekki

Zastosowanie węzłów betoniarskich

Skurcz betonu

Pompy do betonu

Pielęgnacja betonu
