Ogród zimowy
Ogród zimowy (oranżeria) to przedłużenie domu. Może stanowić dodatkowy pokój, jadalnię, salon czy przydomowa szklarnię.
Budowa ogrodu zimowego
Ogród zimowy zbudowana jest w znacznej części z odpowiedniego szkła (szyb zespolonych powłoką termoizolacyjną), wypełniającego przestrzenie ścian i sufitu. Niekiedy zamiennie wykorzystuje się pleksiglas. Zastosowanie drzwi przesuwnych sprawi, że oranżeria latem będzie pełnić funkcje przeszklonego tarasu.
Szkielet oranżerii tworzy metal, drewno lub tworzywo sztuczne. Stosuje się także murowane konstrukcje z wbudowanymi wieloma oknami panoramicznymi. Fundamenty oranżerii wykonuje się ze zbrojonego betonu. Przy doborze materiałów uwzględnia się również (a może przede wszystkim) bezpieczeństwo użytkowników. Pod uwagę należy wziąć strefy obciążenia śniegiem, powiewów wiatru w danej lokalizacji, narażenie (szczególnie dachu) na uderzenia gradu.
O tym, jakie materiały zostaną wykorzystane do konstrukcji ogrodu zimowego decyduje to, czy ma to być przestrzeń do całorocznego użytkowania, czy jedynie sezonowa, od wiosny do późnej jesieni. Od tego bowiem zależy, czy wybrać materiały o większej izolacyjności oraz czy rozprowadzić w oranżerii ogrzewanie.
Gdzie umiejscowić oranżerię? Szczególnie korzystna jest lokalizacja pośrednia, np. południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. To gwarantuje, że nawet zimą będzie to pomieszczenie doświetlone, a w bezchmurne dni dodatkowo dogrzane promieniami słońca. Z kolei latem, w upalne dni jakaś część oranżerii nie będzie narażona na bezpośrednią ekspozycję na słońce.
Problematyczne może wydawać się przebywanie w takiej przestrzeni latem. Rozwiązaniem mogą być szyby przeciwsłoneczne, stosowanie zaciemniających zasłon, rolet, żaluzji, montaż klimatyzacji.
Istotna w oranżerii jest także dobrze skonstruowana wentylacja.
Ogrzewanie ogrodu zimowego
Instalacja ogrzewania w ogrodzie zimowym pozwoli na całoroczne korzystanie z tej przestrzeni. Podziwianie zaśnieżonego ogrodu w mroźny dzień z przytulnego, ciepłego wnętrza to jeden z powodów, dla których buduje się oranżerię. Rodzaj ogrzewania zależeć będzie od tego, czy ogród zimowy powstaje na etapie budowy domu, czy później.
Stosuje się najczęściej:
- ogrzewanie podłogowe
- grzejniki kanałowe
- kominki czy tzw. kozy
- promienniki ciepła
- klimatyzatory z funkcją grzania.
Stopień nagrzania oranżerii zależy od upodobań mieszkańców. Jeśli ogród zimowy jest pomieszczeniem całorocznym, będącym w codziennym użytkowaniu, ciepło w jego wnętrzu powinno być zbliżone to temperatury w salonie czy innych miejscach domu.
Jeśli natomiast chcemy w oranżerii jedynie bezpiecznie przezimować rośliny – temperaturę należy dostosować do ich wymagań, a na pewno nie dopuścić do przemrożenia.
Oświetlenie ogrodu zimowego
To, jakie zastosujemy oświetlenie w oranżerii zależy od naszych preferencji. Ważne, aby w tej przestrzeni czuć się komfortowo, przytulnie, swobodnie.
Sprawdzą się tu zarówno tradycyjne lampy wiszące, boczne kinkiety, jak i lampy stojące. Światło we wnętrzu powinno być funkcjonalne i jednocześnie dekoracyjne, tworzące przyjazny nastrój, dobrą atmosferę.
Jak urządzić ogród zimowy?
Wszystko zależy od powierzchni oranżerii oraz jej przeznaczenia. Jeśli ma być całorocznym pokojem z widokiem na ogród, warto zadbać o wygodne meble, dekoracje, miejsca do przechowywania niezbędnych na co dzień przedmiotów. Więcej przytulności uzyskamy zdobiąc kanapy poduszkami, ciepłymi kocami, układając na podłodze dopasowane dywany czy chodniki.
Jeśli stawiamy na uprawę kwiatów – to one będą dominować. Dysponując ogrzewaną oranżerią można pokusić się nawet o egzotyczne odmiany. Doskonale sprawdzą się wszelkie palmy, kaktusy, bananowce, draceny, oleandry, kamelie, drzewka cytrynowe i pomarańczowe, ale też gardenie, storczyki, azalie, również bluszcze.
Zalety ogrodu zimowego
Odpowiednio przygotowane i wyposażone oranżerie mogą służyć przez cały rok. To trwałe, funkcjonalne przestrzenie, przygotowywane na wiele lat użytkowania.
Dają możliwość całorocznej uprawy roślin tropikalnych, relaksu wśród bujnej zieleni, gdy za oknem jest szaro i zimno.
Dostępne materiały pozwalają tworzyć różnorodne rozwiązania, ciekawe wizualnie konstrukcje, stanowiące ozdobę bryły domu.
Wśród producentów ogrodów zimowych wskazać można firmy: Tarasola, Palram, Aluhaus, Winter Gardens, Wintergarten, Altile.
Fot. tarasola.pl