• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Ogrodzenie działki w świetle prawa

Ogrodzenie można pobudować w granicach własnej działki. Co to oznacza? Jakie mogą być odstępstwa od tego wymogu? Jak precyzyjnie określić granice działki?
Ogrodzenie działki w świetle prawa

Ogrodzeniem zamykamy teren własnej działki, zaznaczamy jej granice. Spójne ze stylem domu, charakterem ogrodu ogrodzenie to niezależna inwestycja. Jak zadbać, aby stawiając ogrodzenie nie naruszyć czyjegoś prawa własności?

Gdzie musi znaleźć się ogrodzenie?

Nadrzędna zasada określa, że ogrodzenie musi się znaleźć w granicy działki. Nie może być odstępstwa od tej reguły również w przypadku ogrodzenia biegnącego wzdłuż ulicy, po stronie, gdzie nie mamy sąsiada. W sytuacji choćby planów poszerzenia drogi konieczne będzie rozebranie ogrodzenia i zlokalizowanie go poza linią rozgraniczającą.

Nieco inaczej sytuacja wygląda z ogrodzeniem od strony sąsiada. Jeśli uzyska się jego zgodę, lepiej postawić ogrodzenie w osi granicy – obie strony zyskają niewielki, ale jednak dodatkowy pas działki. Brak takiej zgody wymusza zbudowanie ogrodzenia w granicy własnej działki, bez narażenia się na zarzut o naruszenie granic nieruchomości sąsiada.

Jak wyznaczyć granicę działki?

Postawienie płotu wiąże się z uzyskaniem przez Inwestora wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego od urzędu gminy. Jeśli nie ma MPZP, trzeba postarać się o warunki zabudowy i przeprowadzić budowę ogrodzenia działki zgodnie z wytycznymi czy wymaganiami w nich zawartymi.

Jeśli nie wiemy, jak precyzyjnie przebiega linia naszej działki, należy zgłosić się o pomoc do geodety, który odnajdzie i wskaże znaki graniczne.

Jeśli się to okaże niemożliwe, w grę może wchodzić także administracyjne postępowanie rozgraniczeniowe.

Obecnie dostępne są portale zawierające szczegółowe mapy o różnym przeznaczeniu. Rządowy geoportal.gov.pl czy prywatne polska.e-mapa.net, geoportal-krajowy.pl czy geoportal360.pl z pewnością będą pomocne przy ustalaniu granic działki.

Budowa ogrodzenia a przepisy prawa

Postawienie ogrodzenia to inwestycja, która generalnie nie wymaga pozwolenia na budowę.

Wyjątek stanowi mur oporowy – samodzielna konstrukcja, niwelująca znaczne różnice poziomów między sąsiadującymi działkami. Mur oporowy pełni funkcję ogrodzenia, ale jednocześnie zabezpiecza ściany domów, skarpy lub wykopy przed osuwaniem się gruntu. O tym, czy nasze ogrodzenie będzie mieć cechy muru oporowego przesądzają planowane do użycia materiały budowlane oraz funkcja ogrodzenia. Budowa muru oporowego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto jeśli jego wysokość ma przekroczyć 1,2 m, do jego wzniesienia konieczne będzie skorzystanie z usług osoby posiadającej uprawnienia budowlane.

Pozwolenie na budowę będzie również konieczne, jeśli chcemy ogrodzić działkę, na której znajduje się zabytek – taka inwestycja wymaga dodatkowo konsultacji z konserwatorem.

Jeśli planujemy ogrodzenie, którego wysokość przekroczy 2,2 m, konieczne będzie zgłoszenie takiej budowy. Nie ma tu znaczenia, czy tak wysokie ogrodzenie powstanie od strony ulicy, czy sąsiada. Inwestor musi co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych zawiadomić odpowiedni organ administracji o planach wzniesienia ogrodzenia powyżej 2,2 m.

Budowa ogrodzenia na zgłoszenie

Zgłoszenia dokonuje się we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej - u starosty bądź prezydenta miasta na prawach powiatu. Wraz z formularzem należy złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz ewentualnie szkic ogrodzenia.

Zgłoszenia takiego można dokonać także drogą elektroniczną, przy użyciu profilu zaufanego.

Od dnia zgłoszenia właściwy organ ma 21 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu.

Rodzaje ogrodzeń

O tym, jakie ogrodzenie wybierzemy, decydują względy estetyczne, charakter ogrodu, otoczenia, styl domu. Możliwości jest wiele, rozważyć można ogrodzenie:

  • metalowe
  • drewniane
  • wykonane z siatki
  • aluminiowe
  • kute
  • gabionowe
  • betonowe
  • panelowe.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy określane są parametry charakterystyczne dla rodzaju ogrodzeń - niekiedy wymaga się, aby ogrodzenie nie było np. pełne lub ażurowe.

Wymogi techniczne ogrodzenia

Przede wszystkim ogrodzenie musi być bezpieczne, a więc wykonane z materiałów nie stanowiących zagrożenia dla przechodniów. Przepisy wskazują, że na wysokości poniżej 1,8 m nie można stosować drutu kolczastego, szkła tłuczonego czy innych ostro zakończonych materiałów.

Furtka wyjściowa i brama wjazdowa muszą otwierać się do wewnątrz. Elementy bramy przesuwnej muszą znajdować się w granicach działki.

Ogrodzenie tymczasowe

Ogrodzenie tymczasowe, zabezpieczające teren budowy jest obligatoryjne przed rozpoczęciem robót. Przepisy określają wymogi techniczne takiego ogrodzenia.

Jego wysokość powinna wynosić co najmniej 1,5 m. Materiały budowlane nie mogą być składowane bliżej niż 0,75 m od krawędzi ogrodzenia. Tam, gdzie istnieje ryzyko spadania przedmiotów z wysokości, tymczasowy płot musi znajdować się w odległości minimum 1/10 wysokości, z której podczas robót budowlanych mogą spadać materiały czy narzędzia budowlane.

Treści powiązane

Mała architektura betonowa
Mała architektura betonowa
Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Domy z drewna – jak się w nich mieszka?
Drewniane domy nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne. Kojarzą się raczej z zabudową terenów górskich, domkiem wakacyjnym. Ich niezaprzeczalny urok, wyjątkowy klimat powodują, że powoli rośnie liczba amatorów domów budowanych w tej technologii. Przeczytajcie więcej o drewnianych domach. Poznajcie ich wady i zalety.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Rusztowania – rodzaje, zastosowanie, koszty
Rusztowania – rodzaje, zastosowanie, koszty
Wiele prac budowlanych prowadzonych jest na wysokościach. Bez bezpiecznych rusztowań byłyby one niemożliwe do wykonania. Poznaj rodzaje rusztowań. Czy warto je kupić, czy lepiej wynająć? Ile kosztują rusztowania?
Fundamenty z kamienia
Fundamenty z kamienia
Kamień to naturalny, powszechnie stosowany dawniej materiał budowlany. Czy sprawdzi się do wykonania fundamentu? Czy ten materiał wraca do łask i może stanowić solidną podwalinę do budowy domu?
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.

Komentarze

brak komentarzy…