• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Strop filigran

Strop typu filigran to odmiana stropu zespolonego, łączącego różne materiały, które połączone stale, tworzą jedną z trwalszych części budynku. Poznaj technologię stropu filigran. Sprawdź zalety i wady takiego rozwiązania. Dowiedz się, gdzie przede wszystkim mają zastosowanie stropy filigran.
Strop filigran

Strop filigran stanowi połączenie tradycyjnie wykonanego stropu żelbetowego z elementami prefabrykowanymi.

Gotowymi elementami są przygotowane w zakładzie prefabrykacji płyty z betonu zawierającego zbrojenie w postaci siatek lub prętów. Zbrojenie górne ma postać kratownicy wystającej ponad powierzchnię płyty, co pozwala na zespolenie płyty z nadbetonem.

Płyty te są cienkie, ich grubość to od 5 do 8-10 cm. Długość zależy od zapotrzebowania, może mieć nawet 12 i więcej metrów. O rozpiętości stropu filigran decyduje grubość wylanego nadbetonu oraz rodzaj zastosowanego w płycie zbrojenia.

Z kolei szerokość płyty może mieć do 2,5 metra, choć popularniejsze i częściej stosowane są płyty węższe.

Zalety stropów filigran

Zastosowanie elementów prefabrykowanych zapewnia szybki i łatwy montaż. Eliminuje się konstruowanie szalunków, prace zbrojarskie.

Stropy wykonane w tej technologii charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną.

Nie wymagają tynkowania – posiadają idealnie gładką powierzchnię.

Jest możliwość prowadzenie instalacji elektrycznej w stropie.

Atutem wyboru filigranów jest również możliwość uzyskania niemal dowolnego kształtu i szerokiej gamy rozmiarów – stropy projektowane są indywidualnie dla każdego obiektu.

Wady stropów filigran

Minusem wykorzystania tej technologii jest konieczność użycia dźwigu przy układaniu płyt, problematyczny i kosztowny może się także okazać transport elementów.

Nie ma możliwości zakupu gotowych płyt, wszystkie wykonywane są na zamówienie, nie istniej unifikacja systemowa.

Bardzo istotne jest precyzyjne przygotowanie ścian, które muszą przebiegać dokładnie w zaprojektowanych osiach – na nich również będą spoczywać przygotowane na wymiar płyty.

Strop filigran – zastosowanie

Prefabrykowany strop filigran stosuje się budownictwie tradycyjnym, jak i uprzemysłowionym. To również popularne rozwiązanie przy budowie domów jednorodzinnych.

Wykorzystuje się je także w konstrukcji budynków usługowych, garaży, obiektach sportowych, oświatowych, czy jako szalunek płyt balkonowych.

Stropy filigran mogą być montowane na belkach żelbetowych, ścianach betonowych, murowanych, profilach stalowych. Jest także możliwość podwieszenia płyt i stosowania ich w konstrukcjach wielopoziomowych.

Montaż stropów filigran

Szczegółowe zalecenia postępowania z gotowymi płytami przekazywane są przez producenta. Określa sposób ich składowania, chwytania, przenoszenia. Istotna jest wielkość kąta między naciągniętą liną a powierzchnią płyty w przypadku stosowania zawiesi linowych – nie może być on mniejszy niż 60 stopni.

Do układania stropów filigran konieczne jest użycie dźwigu, co może być sporym utrudnieniem w miejscach o ograniczonym dostępie dla takich sprzętów.

Montaż płyt filigran wykonać musi doświadczona ekipa. Przebiega on zgodnie z zaleceniami umieszczonymi w projekcie. Prace ułatwia fakt, że płyty są odpowiednio numerowane.

Układanie płyt powinno się odbywać powoli i dokładnie, jednocześnie na podporach stałych i podporach montażowych. Nie należy dopuszczać do uderzania podnoszonym i układanym elementem o inne przedmioty lub elementy budynku.

Przed przystąpieniem do układania płyt filigran należy przygotować podpory montażowe, umieszczone na sztywnym podłożu. Ich rozstaw powinien być zgodny z dokumentacją projektową. Podpory można zdemontować po około dwóch tygodniach od wylania warstwy nadbetonowej.

Na podporach stałych, którymi będą na przykład ściany, układa się warstwę zaprawy cementowej grubości 2 cm. Po ułożeniu płyt wykonuje się uzbrojenie wieńców, układa dodatkowe zbrojenie warstwy monolitycznej, na przygotowane elementy wylewa się warstwę nadbetonu (minimum klasy C20/25).

Strop filigran na rynku

Wśród firm produkujących stropy w tej technologii wskazać można m.in. Buszrem, Technobeton, Betard, Pozbruk, Termat, Konbet.

Fot. technobeton.pl

Treści powiązane

Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Prefabrykaty to gotowe formy betonowe, montowane i zespalane dopiero na placu budowy. Ich wykorzystanie powoduje przeniesieni dużej części procesu technologicznego do wytwórni prefabrykatów, pozwala zaoszczędzić czas, uzyskać produkty wysokiej jakości. Z czego wykonuje się elementy do budownictwa systemowego? Jakie materiały stosowane są w produkcji prefabrykatów betonowych?
Formy do prefabrykacji
Formy do prefabrykacji
Betonowe elementy prefabrykowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich wykorzystanie znacznie przyspiesza prace budowlane, gwarantuje zastosowanie wyrobu o pewnej jakości, powstałego z betonu o precyzyjnie określonych, stałych parametrach. Gotowe elementy betonowe powstają z odlewów we wcześniej przygotowanych formach. Jakie rodzaje form stosowane są przy prefabrykacji?
Elementy łącznikowe w nowoczesnej prefabrykacji
Elementy łącznikowe w nowoczesnej prefabrykacji
Prefabrykaty to gotowe elementy konstrukcyjne, wykonywane w fabrykach. Dostarczane są na plac budowy w formie modułów wymagających odpowiedniego zestawienia, osadzenia, połączenia. Stosowanie prefabrykatów znacznie przyspiesza proces wznoszenia budowli. Gotowe moduły posiadają parametry i właściwości zgodnie z ich docelowym przeznaczeniem. Ich powstawanie w kontrolowanych warunkach gwarantuje wysoką jakość.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Poszukuje się nowoczesnych rozwiązań pozwalających budować szybciej, uzyskiwać lepsze parametry konstrukcji. W taką ideę wpisuje się strunobeton. Jak powstaje, jakie ma właściwości ten materiał oraz gdzie stosuje się konstrukcje strunobetonowe? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Rekomendujemy Państwu lekturę pierwszej części publikacji mgr inż. budownictwa Jacka Trzcielińskiego, poświęconą prefabrykacji, a konkretnie planowaniu inwestycji oraz procesowi projektowemu.
Montaż elementów prefabrykowanych
Montaż elementów prefabrykowanych
Wykorzystanie gotowych modułów znacznie przyspiesza proces budowy. Elementy prefabrykowane powstają w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych i są w całości transportowane na plac budowy. Wymagają jedynie skutecznego, trwałego montażu. Dowiedz się, na czym polegają prace montażowe prefabrykatów.

Komentarze

brak komentarzy…