• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Systemy recyklingu betonu

Poszukiwanie proekologicznych rozwiązań to zadanie współczesnych nowoczesnych przedsiębiorstw. Minimalizowanie wpływu na środowisko dotyczy w ogromnej mierze branży budowlanej. W tym artykule sprawdzamy, jakie są możliwości zagospodarowania niewykorzystanego świeżego betonu oraz gruzu uzyskiwanego w wyniku rozbiórki budowli.
Systemy recyklingu betonu

Sama produkcja betonu jak i rozwój branży budowlanej powoduje powstawianie dużych ilości odpadów. Chodzi tu głównie o gruz rozbiórkowy – betonowy i ceglany jak i pozostałości niewykorzystanego betonu, odkładającego się choćby w maszynach, pompach betonowozach. Takie resztki wpuszczane do środowiska twardnieją, a woda i szlam betonowy zatruwają środowisko - organizmy żywe oraz naturalne źródła wody znajdujące się pod powierzchnią.

Korzyści z recyklingu recyklingu świeżego betonu

Zastosowanie specjalistycznych urządzeń i systemów odzyskiwania resztek betonu przynosi wymierne korzyści, pozwala bowiem:

  • zminimalizować lub wyeliminować koszty związane ze składowaniem odpadów
  • zmniejszyć zużycie wody, wykorzystując wodę odzyskaną z oczyszczania sprzętu
  • odzyskać kruszywo i ponownie je wykorzystać
  • zmniejszyć negatywny wpływ produkcji betonu na środowisko
  • czystsze otoczenie węzła betoniarskiego

Recykling resztek betonu

Utylizacja pozostałości betonu uzyskiwanych z oczyszczenia maszyn oraz nadwyżek z danego dnia produkcji polega na separacji piasku, żwiru i wody szlamowej a następnie ponownym wykorzystaniu tych materiałów.

Odzyskane w ten sposób kruszywo jest składowane i używane albo do wytworzenia nowych partii betonu, albo jako materiał wypełniający.

Woda szlamowa jest przepompowywana do wody w betonowni i wykorzystywana w produkcji betonu. Nawet do 30% zapotrzebowania wody w wytwórni betonu może być pokryte wodą odzyskaną z wcześniejszej produkcji.

Urządzenia do recyklingu resztek betonu

Na rynku dostępne są specjalistyczne maszyny zarówno mobilne, jak i stacjonarne. Mogą być instalowane w bezpośrednim sąsiedztwie węzła betoniarskiego.

Ich zadaniem jest odzyskiwanie betonu poprzez wypłukiwanie resztek mieszanki z betonowozów czy pomp do betonu.

Praca w układzie zamkniętym chroni środowisko naturalne.

Woda z wypłukanym cementem pompowana jest ze zbiornika brudnej wody do wagi na węźle betoniarskim. Odzyskane kruszywo odkładane jest na skład, a stamtąd z powrotem transportowane do betonowni.

Proces recyklingu jest zautomatyzowany.

Recykling gruzu rozbiórkowego

W przypadku gruzu rozbiórkowego stosowane są mechaniczne metody recyklingu. Polegają na jedno- lub nawet wielokrotnym jego rozkruszeniu.

W ten sposób powstają kruszywa, które wykorzystuje się choćby do produkcji dróg.

Wadą tak pozyskaną kruszyw jest duża nasiąkliwość, spowodowana obecnością porowatej zaprawy cementowej. Aby poprawić jakość kruszyw rozbiórkowych, stosuje się impregnację powierzchniową olejem lub zaczynem cementowym. Inną metodą jest usunięcie zaprawy cementowej poprzez mechaniczne ścieranie w młynach śrubowych lub mimośrodowych czy wprowadzenie dodatkowego ogrzewania gruzu. Redukcję zaprawy uzyskań można namaczając kruszywa w kwasach.

To metody pozwalające na uzyskanie lepszej jakości kruszyw grubych.

Kompleksowy recykling betonu, umożliwiający ponowne wykorzystanie również drobnych frakcji uzyskanego kruszywa zapewnia metoda termiczno-mechaniczna.

Proces ten można podzielić na fazy:

  • rozdrobnienia gruzu
  • uszlachetniania (obróbka termiczno-mechaniczna)
  • produktów (podział na frakcje grube i drobne)

W fazie obróbki termiczno-mechanicznej gruz trafia do pieca termicznego i wypalany jest w temperaturze >600°C przez około godzinę. Po ostudzeniu trafia do młyna kulowego i jest poddawany obróbce mechanicznej w celu finalnego odspojenia zaprawy cementowej od kruszywa.

Podział na frakcje odbywa się poprzez przesianie materiału przez sito o oczku 4 mm celem oddzielenia frakcji drobnej (< 4 mm) od grubej (≥ 4 mm).

Zastosowanie produktów z recyklingu gruzu

Metody obróbki materiału rozbiórkowego pozwalają na uzyskanie kruszywa grubego do wyrobu betonu oraz drobnego, stosowanego jako:

  • dodatek do kompozytów cementowych
  • składnik w procesie produkcji cementu
  • aktywny składnik do wyrobów autoklawizowanych.

Treści powiązane

Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Kruszarki przemysłowe
Kruszarki przemysłowe
Kruszarki służą rozdrabnianiu materiałów na mniejsze elementy, które znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Skupiamy się przede wszystkim na kruszarkach wykorzystywanych w budownictwie i górnictwie. Jakie są dostępne rodzaje kruszarek? Gdzie konkretnie mają zastosowanie?
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Beton plasuje się na drugiej pozycji w rankingu najpowszechniej stosowanych przez człowieka materiałów, ustępując miejsca tylko wodzie. Tak powszechnie stosowany w zurbanizowanym świecie, nie pozostaje jednak obojętny dla jakości i funkcjonalności tego świata.
Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.
Redukcja śladu węglowego
Redukcja śladu węglowego
Ślad węglowy to wyrażona w postaci liczbowej ilość gazów cieplarnianych wygenerowana przez dany podmiot lub działalność w celu wytworzenia konkretnego produktu lub usługi. W obliczeniach uwzględniana jest emisja dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów.
Kruszywa - rodzaje i zastosowania
Kruszywa - rodzaje i zastosowania
Kruszywa to sypkie materiały o ziarnistej budowie. Znajdują ogromne zastosowanie w budownictwie zarówno jako składnik materiałów budowlanych, a także materiały do umacniania, przygotowywania podłoża czy wykonywania prac wykończeniowych. Poznaj rodzaje kruszyw budowlanych, jak się je pozyskuje, zobacz, gdzie są wykorzystywane.
Badanie kruszyw
Badanie kruszyw
Kruszywa powszechnie stosowane są w budownictwie. Różne ich rodzaje i pochodzenie powodują, że mają inne właściwości i zastosowania. Aby zagwarantować kruszywa odpowiedniej jakości, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Sprawdzamy, na czym polega badanie kruszyw, jakie wykorzystuje się w tym celu metody.
Produkcja kruszyw drogowych
Produkcja kruszyw drogowych
Kruszywa to kluczowy materiał stosowany do budowy dróg. Wykorzystywane są do wykonywania korpusu drogi i jej poszczególnych warstw oraz jako komponent mieszanek mineralno-asfaltowych w budownictwie drogowych. Sprawdzamy, jakie rodzaje kruszyw wykorzystuje się w drogownictwie oraz jak przebiega proces ich produkcji.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Projektowanie mieszanki betonowej
Projektowanie mieszanki betonowej
Beton to mieszanina cementu, wody, piasku, ewentualnie kruszywa. Zależnie od przeznaczenia betonu i oczekiwanych jego parametrów, proporcje powyższych składników będą inne. Jak więc odpowiednio zaprojektować mieszankę betonową?
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.

Komentarze

brak komentarzy…